Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Złoto

Złoto

Złoto
Złoto

Złoto
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Złoto, Au, 79
Grupa, okres, blok 11 , 6, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)
Bryłki złota

Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny , metal przejściowy , o liczbie atomowej 79. Złoto występuje w skorupie ziemskiej w ilości 1,1·10-3 ppm . Występuje ono w przyrodzie w stanie rodzimym. Jest symbolem bogactwa.

Spis treści

Właściwości

  • Stosunkowo rzadko tworzy kryształy o pokroju sześcianów, ośmiościanów lub dwunastościanów rombowych.
  • Zazwyczaj wykazuje pokrój płytkowy, blaszkowy, prętowy, włosowy.
  • Występuje w skupieniach zbitych, włóknistych, pierzastych, blaszkowych.
  • Tworzy też dendryty , druty oraz drobny pył (tzw.”złota mąka”).
  • Niekiedy tworzy grudki a także sporej wielkości bryły – samorodki.
  • Jest izostrukturalne ze srebrem i miedzią rodzimą .
  • Jest kowalne, giętkie, strugalne, nieprzezroczyste, ciągliwe (z 1 g Au można uzyskać drut o długości 160 m).
  • Jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności.
  • W przeciwieństwie do metalicznej miedzi i srebra , metaliczne złoto nie wykazuje właściwości antybakteryjnych, co wynika prawdopodobnie z jego małej reaktywności chemicznej. Jony Au3+ są natomiast silnie toksyczne dla bakterii[1].

Złoto jest odporne na działanie czynników atmosferycznych i prawie wszystkich kwasów. Roztwarza się w wodzie królewskiej , w kwasie solnym w obecności ozonu oraz w gorącym kwasie selenowym [2]:

2Au + 6H2SeO4 → Au2(SeO4)3 + 3H2SeO3 + 3H2O

Złoto jest roztwarzane także w zasadowych roztworach cyjanków (w obecności utleniaczy , np. tlenu ) tworząc kompleksy cyjanozłocianowe:

4 Au + 8 KCN + O2 + 2 H2O → 4 K[Au(CN)2] + 4 KOH

Proces ten wykorzystywany jest do wydobywania złota ze złóż.

Ponadto złoto rozpuszcza się w rtęci tworząc amalgamat złota.

Mieszaniny złota

Często zawiera izostrukturalne domieszki:

Wydobycie

Występowanie

Tworzy dwa podstawowe typy złóż:

Miejsca występowania:

Kopalnie

Złoto jest wydobywane w kopalniach głębinowych w strefie zimnej tj. Rosja, USA, RPA oraz w kopalniach odkrywkowych w strefie gorącej: Afryka, Azja południowo-wschodnia, Ameryka Południowa dodatkowo pojawia się jako domieszka w wydobyciu innych surowców jednakże ilość wydobytego w ten sposób złota jest stosunkowo niewielka[3]. Szacuje się, że dotychczas wydobyto ok. 150 tysięcy ton złota. Ilość złota w morskiej wodzie i osadach ocenia się na 10 miliardów ton[4].

Zastosowanie

  • jest powszechnie wykorzystywane w jubilerstwie do wyrobu biżuterii,
  • do wyrobu procesorów
  • do wyrobu przedmiotów ozdobnych, sakralnych i użytkowych (największym wyrobem z czystego złota jest sarkofag Tutenchamona – 110 kg)
  • należy do poszukiwanych i bardzo cenionych kamieni kolekcjonerskich (największy samorodek znaleziono w Chile w 1951 r. – 153 kg; w Australii znaleziono samorodki o masach: 68 kg, 71 kg, 85 kg, 92 kg)
  • stanowiło podstawę systemów monetarnych; używane jest do wyrobu monet
  • ma zastosowanie w elektronice (do wyrobu złączy)
  • ma zastosowanie w technice radiowej, ze względu na stabilne właściwości elektryczne i brak utleniania
  • do "złocenia" innych metali
  • produkcji specjalnego szkła
  • jest składnikiem szlachetnych stopów
  • ma zastosowanie w medycynie i w stomatologii (korony, mosty, wkłady koronowo – korzeniowe)
  • jako złoto płatkowe w technikach pozłotniczych

Związki złota są stosowane jako środek leczniczy w reumatoidalnym zapaleniu stawów (podawane domięśniowo). Hamują one proliferację limfocytów , uwalnianie enzymów lizosomalnych oraz produkcję reaktywnych form tlenu w makrofagach , a także produkcję interelukiny-1. Działaniem ubocznym mogą być: fotosensytywne wysypki , zaburzenia żołądkowe oraz uszkodzenie nerek . Izotop 198Au ( czas połowicznego rozpadu – 2,7 dnia) jest używany w terapii niektórych nowotworów, a także w innych chorobach.

Złoto w gospodarce

Cena uncji złota w latach 1968–2007. Linia niebieska – cena rzeczywista; linia czerwona – cena w przeliczeniu na wartość nabywczą dolara w 2006 roku.
Ceny 1 uncji złota w PLN od 1993 roku[5].

Złoto od tysięcy lat posiadało olbrzymią wartość, a wraz z rozwojem cywilizacji doceniono jego użyteczność w systemie monetarnym. Według konserwatywnej i libertariańskiej ekonomii obecność złota (lub innego rzadkiego i niepodrabialnego materiału) nie ma wymiaru tylko czysto użytkowego, gdyż z czasem monety złote zostały zastąpione banknotami wypieranymi obecnie przez pieniądz elektroniczny. Złoto ma stanowić zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza. Do najważniejszych zalet takiej roli złota konserwatyści zaliczają:

  • Żadna władza nie może złota dodrukować czy zmienić poprzez naciski polityczne jego kursu. Ma to zapewnić stabilność gospodarki opartej na zabezpieczeniu w złocie.
  • Od tysięcy lat jego podaż jest stała (ok. 1-2% w skali roku), kształtowana czynnikami niepolitycznymi. Stanowiło w tym czasie czynnik porządkujący i stabilizujący ekonomię.
  • Jest trwałą, niemal niezniszczalną i akceptowalną w każdej epoce i miejscu formą kapitału.

W handlu podstawową jednostką złota jest uncja trojańska (jubilerska), czyli 31,1035 grama. Nazwa trojańska nie pochodzi od Troi , ale od miasta Troyes w północno-wschodniej Francji , w średniowieczu ważnego ośrodka handlowego[4].

Cenę złota ustala pięć największych instytucji handlujących tym kruszcem. Obecnie są to: ScotiaMocatta, Barclays Capital, Deutsche Bank , HSBC i Société Générale [4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Hiroshi Kawakami, Kazuki Yoshida, Yuya Nishida, Yasushi Kikuchi, Yoshihiro Sato. Antibacterial properties of metallic elements for alloying evaluated with application of JIS Z 2801:2000 . „ISIJ International”. 48 (9), ss. 1299-1304 (2008) ( ang. ). 
  2. Victor Lenher. Solubility of gold in certain oxidizing agents . „Journal of the American Chemical Society” (maj 1904) ( ang. ). 
  3. Brook Larmer. Cena Złota. „National Geographic”. 1/2009. Ss. 56-79. ISSN 1507-5966 . 
  4. 4,0 4,1 4,2 Piotr Stanisławski: 10 rzeczy, których nie wiesz o... złocie . W: Przekrój [on-line]. Wirtualna Polska , 27 października 2008 . [dostęp 28 października 2008].
  5. Ceny złota . uncja.com. [dostęp 2010-04-27].

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Złoto":

Władysław Komar i miejsceurodzenia 11 kwietnia 1940 Kowno Data i miejsce śmierci 17 sierpnia 1998 Ostromice Dyscypliny lekkoatletyka Dorobek medalowyReprezentacja   Polska Igrzyska olimpijskie Złoto Monachium 1972 lekkoatletyka (pchnięcie kulą) Mistrzostwa Europy Brąz Budapeszt 1966 pchnięcie kuląBrąz Helsinki 1971 pchnięcie kuląWładysław Komar (ur. 11 ...

Žalgiris Kowno członkami zespołu, który w 1986 zdobył srebro na mistrzostwach świata , a także Złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.Po ogłoszeniu niepodległości przez ...

Nowa Polityka Ekonomiczna rubli.W odróżnieniu od zwykłych rubli był jednak na żądanie zagranicy wymieniany na Złoto i na inne waluty (1 dolar USA = 1,92 rubla). Rozwiązanie ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Walonowie ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Czarny Grzbiet (Karkonosze) ...

1848 ...

Majuskuła śniady, ciemnowłosy mężczyzna)Daniel (imię męskie)daniel (ssak z rodziny jeleniowatych)Eldorado (legendarna, obfitująca w Złoto kraina)eldorado (kraj lub miejsce opływające w bogactwa)Finka (obywatelka Finlandii)finka (nóż)Francuz (obywatel ...

Układ scalony ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Złoto":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

009. Imperium Macedońskie (plansza 3) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 22) gospodarki narodowej. Wydobycie tych surowców było siłą napędową powstania i rozwoju przemysłów wtórnych. Złoto i platyna (40% światowych zasobów) - rejon Johannesburg-Pretoria – RPA – ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie