Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bóbr (dopływ Odry)

Bóbr (dopływ Odry)

Rzeka Bóbr w Kamiennej Górze
Elektrownia Bobrowice I na Jeziorze Modrym w okolicach Siedlęcina
Budowa odcinka autostrady A4 w pobliżu Bolesławca . Most nad Bobrem
Bóbr w Żaganiu

Bóbr ( czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce , płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie , największy z lewobrzeżnych dopływów Odry .
Długość: 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km)[1]
Powierzchnia dorzecza : 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²)[1]

Źródła ma w Karkonoszach , w Czechach , na wysokości 780 m n.p.m. na Bobrowym Stoku . Płynie w kierunku północno-zachodnim doliną o krętym przebiegu. Od źródeł płynie ku północnemu wschodowi przez Lubawkę i Kamienną Górę . W Marciszowie skręca ku północnemu zachodowi. Za Ciechanowicami skręca na zachód i przedziera się głęboką, przełomową doliną między Rudawami Janowickimi a Górami Kaczawskimi , która kończy się w Janowicach Wielkich . Przecina Kotlinę Jeleniogórską . Za Jelenią Górą skręca na północny zachód i wpływa w drugi przełomowy odcinek (Borowy Jar) między Pogórzem Izerskim a Górami Kaczawskimi . W Pilchowicach skręca na północ. Dalej dolina zwęża się i rozszerza, oddzielając Pogórze Izerskie od Pogórza Kaczawskiego , później przecina Bory Dolnośląskie . Uchodzi do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego .

Niektóre dopływy:

Niektóre miejscowości, przez które przepływa Bóbr:

Występują duże wahania wodostanów. Na Bobrze i zasilających go rzekach pod koniec XIX i na początku XX wieku wybudowano kilka zbiorników retencyjnych ; największe to: Jez. Pilchowickie w Pilchowicach koło Jeleniej Góry (50 mln m³) oraz na Kwisie: Jez. Leśniańskie i Jez. Złotnickie (odpowiednio 10,5 i 15 mln m³).

Na rzece powstało kilka elektrowni wodnych – największa to Elektrownia Dychów k. Krosna Odrzańskiego oraz Elektrownia Pilchowice na Jeziorze Pilchowickim.

Raz do roku w maju organizowany jest "Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Andrzeja Strycharczyka na Bobrze". Impreza trwa cztery dni i odbywa się na trasie Janowice WielkieBolesławiec (etapy: Janowice WielkieJelenia Góra ; Jelenia Góra – Zapora w Pilchowicach ; WleńLwówek Śląski ; Lwówek Śląski – Bolesławiec ). Do 2000 roku spływ odbywał się na trasie Lwówek Śląski – Żagań (etapy: Lwówek Śląski – Bolesławiec; Bolesławiec – Parkoszów ; Parkoszów – Szprotawa ; Szprotawa – Żagań).

W roku, w czasie wojen napoleońskich , 1813 wojska francuskie stoczyły nad Bobrem w okolicy Lwówka Śląskiego dwie bitwy. Pierwsza bitwa nad Bobrem 22 sierpnia zakończyła się zwycięstwem Napoleona nad wojskami pruskimi . Jednak już siedem dni później 29 sierpnia miała miejsce druga bitwa nad Bobrem, która przyniosła Francuzom klęskę. Po stronie Napoleona walczyły wojska polskie.

Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa.

Zobacz też

Przypisy

  1. 1,0 1,1 PWN

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bóbr (dopływ Odry)":

Ren ...

Wag ...

Mieszko II Lambert ...

Berezyna ...

Wilia (dopływ Niemna) ...

Zygmunt III Waza ...

Rekultywacja jezior ...

Jakuszyce ...

Głowacz białopłetwy ...

Reichenbach ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bóbr (dopływ Odry)":

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 14) ...

Higiena układu oddechowego (plansza 15) ...

208. Morze Bałtyckie (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie