Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kadm

Kadm

Kadm
Kadm

Kadm
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Kadm, Cd, 48
Grupa, okres, blok 12 (IIB) , 5, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Kadm (Cd, łac. cadmium) - pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych układu okresowego . Nazwa pochodzi od słowa kadmeia, będącego grecką nazwą rudy cynku, kalaminu , w której kadm został wykryty[1].

Minerałem tego pierwiastka, bez znaczenia przemysłowego, jest np. grenokit (CdS) i monteponit (CdO), ale jest zwykle uzyskiwany jako produkt uboczny przy produkcji cynku . Stanowi 0,00005% masy skorupy ziemskiej .

Kadm odkrył w 1817 niemiecki chemik Friedrich Strohmeyer .

Spis treści

Występowanie

Znaczne ilości kadmu zawierają rudy cynku i paliwa kopalne (np. węgiel kamienny ). W wyniku ich wydobywania i przetwarzania jego znaczne ilości uwalniają się do atmosfery , hydrosfery i gleb .

Znaczenie biologiczne

Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym (wielokrotnie bardziej niż arsen ). Uszkadza nerki - niszczy kłębuszki i kanaliki nerkowe, powoduje anemię , choroby kostne ( osteoporozę ), zaburzenia powonienia, białkomocz . Zmniejsza wydzielanie insuliny, zwiększa utlenianie lipidów (co prowadzi do zwiększonego wytwarzania wolnych rodników ). Oddziałuje też niekorzystnie na układ krążenia . Kadm odkłada się również w łożysku matek palących w czasie ciąży lub w inny sposób narażonych na wyższe stężenia tego metalu. Może on zmieniać funkcję i strukturę łożyska zaburzając rozwój płodu. Podawanie związków kadmu ciężarnym samicom szczurów powodowało ciężkie wady u potomstwa, takie jak brak oczu, wodogłowie, przepuklinę mózgową, brak kości śródstopia. Stwierdzono również u szczurów rakotwórcze działanie kadmu.

Działanie toksyczne wykazują wolne jony kadmu. Wiążą się one z atomami siarki , tlenu i wodoru obecnymi w tkankach, zmieniając strukturę niektórych elementów komórek. Kadm może również zaburzać obieg niezbędnych mikroelementów, takich jak żelazo , miedź , magnez , wapń , selen , cynk . W ten sposób kadm może upośledzać różne procesy zachodzące w organizmie, np.: fosforylację oksydacyjną , aktywny transport jonów sodowych i potasowych, metabolizm węglowodanów. W organizmie, kadm jest wiązany przez tioninę - białko wiążące toksyczne metale - tworząc nietoksyczną metalotioninę.

Ostre, śmiertelne zatrucia kadmem występują gdy jego stężenie w powietrzu jest większe niż 40 mg/m3, po godzinie, lub po spożyciu od 350 do 3500 mg kadmu.

Kadm kumuluje się zazwyczaj w nerkach i wątrobie, u mężczyzn może też znajdować się w jądrach. Czas połowicznej eliminacji kadmu z nerek wynosi 15 lat. Oznacza to, że po 15 latach od zaprzestania podawania kadmu jego stężenie w nerkach zmniejszy się o połowę.

Zastosowanie

Kadm, głównie metaliczny, stosuje się w:

Przypisy

  1. Cadmium: historical information ( ang. ). WebElements Ltd. [dostęp 2009-11-27].


Inne hasła zawierające informacje o "Kadm":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kadm":

Zróżnicowanie i przydatność rolnicza gleb w Polsce (plansza 18) atmosfery szkodliwe pyły i gazy zawierające związki siarki, węgla, a także ołów, Kadm i rtęć. Skutki działania tych gałęzi mogą prowadzić do zjawiska ...

110. Rola diety w życiu człowieka (plansza 19) (tzw. pestycydy: owadobójcze, grzybobójcze, chwastobójcze) i – rzadziej - metalami ciężkimi (m.in. Kadmem, magnezem, ołowiem). Doprowadziło to do tego, że coraz popularniejsze są produkty ...

Zanieczyszczenia atmosfery (plansza 17) Kadm – jest toksyczny, łatwo wchłania się w organizmie i kumuluje się ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie