Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ksenon

Ksenon

Ksenon
Świecenie ksenonu

Świecenie ksenonu
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Ksenon, Xe, 54
Grupa, okres, blok 18 (VIIIA) , 5, p
Właściwości metaliczne gaz szlachetny
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Ksenon (Xe, łac. xenon) - pierwiastek chemiczny z grupy gazów szlachetnych w układzie okresowym .

Nazwa pochodzi z gr. ksénos 'dziwny', 'obcy'. Został odkryty w 1898 r. przez W. Ramsaya i Morrisa Traversa jako pozostałość po frakcjonowanej destylacji skroplonego kryptonu .

Spis treści

Charakterystyka

Ksenon w warunkach normalnych jest gazem bezbarwnym i bezwonnym. W stanie wolnym występuje w postaci pojedynczych atomów. Zaliczany jest do pierwiastków chemicznie biernych, ale w specjalnych warunkach tworzy związki z fluorem i tlenem , np. H6XeO6 ), a już w temp. pokojowej związek jonowy XePtF6. Występuje w nich głównie na parzystych dodatnich stopniach utlenienia . Są one silnymi utleniaczami. Zawartość ksenonu w powietrzu wynosi 0,085 ppm .

Zastosowanie

Silniki jonowe

Ze względu na dosyć wysoka masę atomową, niską energię jonizacji oraz duży przekrój czynny wykorzystywany jest w silniku jonowym .

Optyka i oświetlenie

Stosowany jest również do wypełniania lamp błyskowych , żarówek dużej mocy i jarzeniówek . Zastosowanie w żarówkach wynika z jego bierności chemicznej oraz niskiej przewodności cieplnej, spowodowanej wysoką masą atomową oraz tym, iż ksenon występuje w postaci atomowej. Wysoka masa atomowa powoduje niską prędkość średnią atomów w danej temperaturze, zaś występowanie w postaci cząsteczek jednoatomowych powoduje brak innych, niż translacyjne, stopni swobody, które wnoszą wkład do ciepła właściwego gazu.

Medycyna

Może znaleźć także zastosowanie w medycynie, ponieważ podawany drogą wziewną chroni komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym przed obumieraniem (np. po urazie czy udarze mózgu )[1].

Energetyka jądrowa

Izotop Xe-135 jest jednym z produktów ubocznych rozpadu paliwa uranowego w reaktorach atomowych . Jednocześnie jest silnym pochłaniaczem neutronów, co oznacza że wpływa hamująco na przebieg reakcji łańcuchowej . Nagromadzenie Xe-135 w paliwie, zwane zatruciem ksenonowym, powoduje krótkotrwały ale znaczny spadek mocy reaktora. Jeśli nie jest poprawnie zidentyfikowane, może prowadzić do błędnych i niebezpiecznych decyzji operatorów reaktora. Nierozpoznane zatrucie ksenonowe było jedną z przyczyn katastrofy w Czarnobylu .[2]

Przypisy

  1. patrz Anesthesiology, 2006
  2. Carl R. Nave: HyperPhysics: "Xenon Poisoning" or Neutron Absorption in Reactors ( ang. ). Department of Physics and Astronomy, Georgia State University.


Inne hasła zawierające informacje o "Ksenon":

Wody gruntowe ...

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ksenon":

Układ okresowy pierwiastków (plansza 23) pierwiastków. Należą do niej: hel (He), neon (Ne), argon (Ar), krypton (Kr), Ksenon (Xe), oraz radon (Ra). Helowce są bezbarwnymi, bezwonnymi i biernymi chemicznie gazami. ...

020. Skład i budowa atmosfery (plansza 4) Ksenon 0,0000087 ...

020. Skład i budowa atmosfery (plansza 5) wprowadzają do atmosfery dwutlenek węgla. Powietrze zawiera również gazy szlachetne: argon, neon, Ksenon, krypton. Są to gazy nieczęsto wchodzące w reakcje (stąd ich nazwa). ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie