Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cyjanki

Cyjanki

Anion cyjankowy

Cyjanki - związki chemiczne , sole kwasu cyjanowodorowego , które zawierają anion cyjankowy (CN-). W potocznym rozumieniu, "cyjankiem" określa się sól potasową kwasu cyjanowodorowego - cyjanek potasu : KCN, truciznę często opisywaną w powieściach kryminalnych. Związki organiczne zawierające grupę CN nazywane są nitrylami .

Cyjanowodór i cyjanki działają silnie drażniąco na błony śluzowe i skórę. Łatwo się wchłaniają do organizmu przez błony śluzowe, drogi oddechowe, skórę i z przewodu pokarmowego. Przy ostrym narażeniu na cyjanowodór lub cyjanki proces zatrucia u ludzi przebiega w trzech fazach, charakteryzujących się nastepującymi objawami: duszności i podniecenie, drgawki oraz porażenie. Toksyczność cyjanków wynika z ich silnych właściwości kompleksotwórczych. Wiążą się one z atomami żelaza i miedzi obecnymi w cząsteczkach kluczowych enzymów na łańcuchu oddechowym powodując ich inaktywację.

Cyjanki są silnymi ligandami tworzącymi trwałe związki kompleksowe z metalami przejściowymi .

Cyjanki stosowane są do syntezy wielu związków chemicznych , m.in. akrylonitrylu , oraz jako surowiec wyjściowy do produkcji niektórych tworzyw sztucznych , nawozów sztucznych , barwników i leków . Stosuje się je także do czyszczenia, hartowania i rafinacji metali oraz otrzymywania złota i srebra z rud . Są też stosowane do fumigacji (odymiania), w galwanotechnice , przemyśle fotograficznym, a także do produkcji barwników i środków owadobójczych .


Inne hasła zawierające informacje o "Cyjanki":

Oddychanie komórkowe ...

Związek organiczny ...

Adolf Hitler ...

Fosforylacja oksydacyjna ...

Broń chemiczna ...

Związki metaloorganiczne ...

Złoto ...

Oksydaza cytochromu c ...

Oksydaza alternatywna ...

Związek nieorganiczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cyjanki":

Pierwiastki bloku p (plansza 12) chemia organiczna, zaś związki węgla zaliczane do chemii nieorganicznej (tlenki, węglany, węgliki, Cyjanki ...) pokazują jak sztuczną (właściwie tylko historyczną) jest granica między związkami ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie