Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Pallad

Pallad

Pallad
Pallad

Pallad
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Pallad, Pd, 46
Grupa, okres, blok 10 (VIIIB) , 5, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Pallad (Pd, łac. palladium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym .

Występowanie

Pallad występuje w skorupie ziemskiej w ilości 6×10-4 ppm głównie jako zanieczyszczenie rud miedzi i cynku . Posiada 25 znanych izotopów z przedziału mas 96-116, z czego trwałe są izotopy 102, 104-106, 108 i 110, tworzące naturalny skład izotopowy tego pierwiastka.

Odkrycie i nazwa

Został odkryty w roku 1803 r. przez Williama Hyde Wollastona , w Londynie . Nazwa pierwiastka pochodzi od greckiej bogini Ateny , którą nazywano również Pallas, co oznacza z greckiego panna. Jako pierwszy polską nazwę "pallad" zaproponował Filip Walter .

Właściwości

Najbardziej przydatnymi związkami palladu są kwas palladowy i tris(trifenylofosfina)pallad(0) (Pd(PPh3)3) oraz ich pochodne metaloorganiczne , które są stosowane dość powszechnie jako katalizatory wielu reakcji chemicznych.

Pallad nie ma istotnego znaczenia biologicznego .

W stanie podstawowym ma on nietypową konfigurację elektronową, jako jedyny pierwiastek z 5 okresu nie posiada elektronów na 5 powłoce elektronowej , ze względu na podwójną promocję .

W postaci czystej jest to lśniący, srebrzysto-szary metal, kowalny i ciągliwy. Nie reaguje z wodą i powietrzem. Rozpuszcza się w silnych kwasach i zasadach. Łatwo absorbuje gazowy wodór , gdyż rozmiary wolnych przestrzeni w jego sieci krystalicznej dobrze odpowiadają wielkości cząsteczek H2. Z tego względu jest stosowany jako tzw. "gąbka wodorowa". To właśnie z powodu absorbujących właściwości palladu wybuchła niegdyś afera z tzw. zimną syntezą jądrową .


Inne hasła zawierające informacje o "Pallad":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pallad":

Pierwiastki bloku energetycznego d (plansza 9) bloku d Mała aktywność chemiczna. Metale półszlachetne – srebro; metale szlachetne – złoto, platyna, Pallad, iryd. Mała elektroujemność. Tworzenie związków na różnych stopniach utlenienia. niskie stopnie utlenienia – proste ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie