Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Bor

Bor

Bor
Bor

Bor
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Bor, B, 5
Grupa, okres, blok 13 (IIIA) , 2, p
Właściwości metaliczne półmetal
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Bor (B, łac. borum) jest pierwiastkiem chemicznym , o właściwościach półmetalu .

Spis treści

Charakterystyka

Bor pod względem chemicznym przypomina krzem i węgiel , gdyż tworzy borowodory - analogi węglowodorów i krzemowodorów . Reakcja boru z gorącym, stężonym kwasem azotowym(V) prowadzi do utworzenia kwasu borowego H3BO3. Bor tworzy kompleksy z alkoholami polihydroksylowymi , reakcja kwasu borowego z mannitolem jest jednym ze sposobów oznaczania zawartości boru w próbce.

Odmiany alotropowe

Bor posiada dwie odmiany alotropowe :

Zastosowanie

Bor w postaci wolnego pierwiastka stosuje się jako domieszkę do półprzewodników , natomiast związki boru znajdują zastosowanie w postaci lekkich materiałów, nietoksycznych środków owadobójczych i konserwantów oraz odczynników dla syntezy chemicznej.

Odkrycie

Czysty bor został wyizolowany w 1808 r. jednocześnie przez trzech chemików: Humphry Davy , Joseph Louis Gay-Lussac i Louis Jacques Thénard.

Występowanie

Zawartość w górnych warstwach Ziemi wynosi 0,0009%. Ważniejsze minerały boru to: boraks , kernit, kolemanit i aszaryt.

Stabilne izotopy to 10B oraz 11B. W naturze nigdy nie występuje jako wolny pierwiastek, jego głównym źródłem jest boraks.

Z punktu widzenia odżywiania, bogatym źródłem boru są świeże warzywa i owoce , a wśród tych ostatnich przede wszystkim orzechy .

Związki

Bor tworzy szereg związków chemicznych, w których przyjmuje formalne stopnie utlenienia od -3 do +3.

Przykładowe związki boru:

  • borowodorek sodu NaBH4
  • borowodory, np. B2H6
  • borazol (nieorganiczny benzen) B3N3H6
  • czterochlorek czteroboru B4Cl4
  • tlenek boru(II) B2O2
  • tlenek boru B2O3, kwas ortoborowy(III) H3BO3, ortoboran(III) metylu B(OCH3)3

Tworzy też iminoboran , borki i inne.

Roztwór 3% kwasu ortoborowego(III) służył i czasem dalej służy do przemywania ran. Lotne związki boru, takie jak estry kwasu borowego z alkoholem metylowym albo etylowym barwią płomień na kolor zielony.

Znaczenie biologiczne

Bor, będąc pierwiastkiem śladowym , jest niezbędny dla roślin i zwierząt. U roślin odpowiada za transport związków organicznych w łyku (głównie cukrów ), wpływa na prawidłowy wzrost łagiewki pyłkowej (jego brak powoduje zahamowanie jej wzrostu), wpływa na wytworzenie elementów płciowych u roślin. Jest pierwiastkiem, który bardzo trudno przemieszcza się w roślinie. Jego niedobór może powodować zgorzel liści sercowych i suchą zgniliznę korzeni buraka .

Bor ma również wpływ na organizm człowieka , przede wszystkim na jego kościec. Przypuszcza się, iż jest niezbędny do prawidłowej gospodarki wapniowej organizmu. Razem z wapniem , magnezem i witaminą D reguluje metabolizm , wzrost, rozwój tkanki kostnej .

Jego niedobór powoduje utratę wapnia i demineralizację kości.

W większych ilościach, związki boru, szczególnie te lotne, są trujące.

Bibliografia

  1. Jerzy Zdzisław Minczewski, Zygmunt Marczenko: Chemia analityczna. 1, Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2001. (t. 1). 
  2. Witold Mizerski, Piotr Bernatowicz (chemia): Tablice chemiczne. Warszawa: Adamantan, 2004. (opr. miękka). 


Inne hasła zawierające informacje o "Bor":

Bór świeży Poziom wody gruntowej znajduje się w zasięgu systemów korzeniowych drzew.W runie leśnym Boru świeżego występują: Borówka czernica , widłoząb kędzierzawy , rokiet gałązkowy i błyszczący. W ...

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bor":

Układ okresowy pierwiastków (plansza 20) spotykane są w przyrodzie wyłącznie w związkach, w których są dwuwartościowe. BOROWCE Do grupy Borowców zalicza się następujące pierwiastki: glin (Al), gal (Ga), ind (In), tal ...

Pierwiastki bloku p (plansza 9) redoks Tl(I)  ↔  Tl(III). Związki talu są silnie toksyczne. Barwią płomień na zielono.  Bor zaliczany jest do niemetali. Pod względem chemicznym zbliżony do krzemu. Spala się ...

Pierwiastki bloku p (plansza 8) e height=434 width=770 > Charakterystyka Borowców stopnie utlenienia: +3 i +1 (tal tworzy obok Tl(OH)3 również TlOH) - w ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie