Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wedy

Wedy

Wedy, Weda ( dewanagari वेद , "wiedza"; podobieństwo tych słów wynika ze wspólnego, indoeuropejskiego pochodzenia sanskrytu i języka polskiego ) – to święte księgi hinduizmu , najstarsza grupa religijnych tekstów sanskryckich, które stanowiły całość ówczesnej wiedzy człowieka o świecie ludzi i bogów; antologia tekstów z różnych okresów, o różnej tematyce, budowie i przeznaczeniu.

Wedy – to wiedza o świecie, która istniała od zawsze; nie była tworem ludzkim, lecz jedynie została objawiona ryszim – wieszczom-poetom. Pierwsza postać która otrzymała tę wiedzę to bóg Brahma , pierwsza istota w naszym wszechświecie. Brahma z kolei udzielił jej swoim synom i uczniom , tak jak początkowo otrzymał ją od ekspansji Wisznu , Garbhodakaśaji .

Spis treści

Podział

Wedy dzielą się na trzy rodzaje:

 • śruti – "objawienie", dosłownie "to, co usłyszane";
 • smryti – "zapamiętane";
 • njaja – wiedza opierająca się na logice .

Najstarsze i najświętsze księgi to cztery sanhity (zbiory), które służyły jako "mszały" w obrzędzie ofiary wedyjskiej (śrauta, jadźńa ):

 • Rygweda – "wiedza hymnów pochwalnych" (ryć) – 1028 hymnów ułożonych w dziesięć mandali
 • Jadźurweda – "wiedza formuł ofiarnych" (jadźus)
 • Samaweda – "wiedza śpiewów ofiarnych" (saman)
 • Atharwaweda – "wiedza zaklęć magicznych" – zbiór formuł magicznych, zaklęć i egzorcyzmów najpóźniej włączony do kanonu.

Poszczególne sanhity przypisano kapłanom biorącym udział w odprawianiu ofiary wedyjskiej:

 • Hotar – recytował hymny Rygwedy, głosząc chwałę bogów i zapraszając ich do udziału w ofierze.
 • Udgatar ("kantor") – śpiewał teksty Samawedy.
 • Adhwarju (wykonywał wszelkie czynności manualne związane z obrzędem) – recytował półgłosem formuły Jadźurwedy.
 • Brahman (główny kapłan, który czuwał nad poprawnością wszelkich czynności związanych z ofiarą) – miał recytować w myślach zaklęcia Atharwawedy, chroniąc w ten sposób uczestników przed niebezpiecznymi skutkami potencjalnych uchybień w obrządku.

Z każdą sanhitą wiążą się młodsze teksty: brahmany , aranjaki i upaniszady . Czasem mianem "Weda" określa całą taką grupę tekstów.

Historia

Według teorii o najeździe Ariów na Indie za moment powstania Wed przyjmuje się umowną datę ich przybycia – czyli ok. 1800 r. p.n.e. (choć prawdopodobnie część tekstów powstała wcześniej). Nie ma zgody co do tego, kiedy zakończono tworzenie zbiorów, ponieważ jednak kanoniczne teksty buddyjskie cytują fragmenty sanhit (a także brahman, aranyak i wczesnych upaniszad), zakłada się, że redakcję zakończono przed drugą połowa VI w. p.n.e. Wobec tego umowne daty powstawania Wed to 1500-500 r. p.n.e.

Sukcesja

Początkowo Wedy przekazywano tylko ustnie. Dopiero później wszystkie zbiory zebrano i skodyfikowano. Miał to uczynić wieszcz Wjasa . Imię Wjasa ( dewanagari : व्यास, trl. Vyāsa, ang. Vyasa) wywodzi się od słowa sanskryckiego "porządkować, redagować". W rzeczywistości proces kodyfikacji zapisu Wed był długotrwały i angażował wielu ludzi, a początek zapisu prawdopodobnie miał miejsce ok. VIII w. p.n.e.

Krysznadwaipajana Wjasa (Wjasa) podzielił Wedy na cztery części, następnie wytłumaczył je w Puranach , a dla mniej pojętnych ludzi napisał Mahabharatę .

Mahabharata zawiera Bhagawadgitę . Potem cała literatura wedyjska została streszczona w Wedantasutrze , a jako wskazówki na przyszłość pozostawił komentarz do Wedantasutr, nazwany Śrimad Bhagawatam ( Bhagawatapurana ).[1]

Wedy zapisano w archaicznej formie sanskrytu zwanej językiem wedyjskim . Jest on jednym z najstarszych języków indoeuropejskich , w którym zachowały się zabytki pisane.

Kontynuacja

Stopniowo wokół Wed narosła olbrzymia literatura: studia, glosy, komentarze. Najsłynniejszym komentatorem Wed był Sajana, żyjący w drugiej połowie XIV wieku.

Zobacz też

Przypisy

 1. Bhagavad-gita Taka Jaką Jest. Z sanskrytu na angielski: A.C.Bhaktivedanta Swami Prabhupada , z angielskiego na polski: NN, Wyd. Bhaktivedanta Book Trust, Paris 1980, Vaduz 1981, 1982, 1986


Inne hasła zawierające informacje o "Wedy":

Wedyzm ...

Braminizm ...

Historia Indii ...

Cywilizacja doliny Indusu ...

Wedy Wedy, Weda ( dewanagari वेद , "wiedza"; podobieństwo tych słów wynika ze wspólnego, ...

Rygweda ...

Narada Muni ...

Istota ...

Wszechświat ...

Lista postaci z mitologii indyjskiej ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wedy":

005. Indie (plansza 6) się ponownie w wyższej lub niższej kaście. Religia prowadzona na podstawie ksiąg Wedy rozwijała się i ulegała przemianom, wskutek których powstały nowe jej odmiany. ...

005. Indie (plansza 5) hinduizmu – jednej z najstarszych religii świata – stanowią zapisy w księgach Wedy (weda – wiedza), które zawierają hymny śpiewane kierowane do bóstw w ...

104. Zróżnicowanie religijne świata (plansza 17) innych wcieleniach do momentu, gdy osiągnie stan wyzwolenia). Świętym pismem są księgi „Wedy”, poza tym ważną rolę w hinduizmie pełnią eposy spisane w sanskrycie: ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie