Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Braminizm

Braminizm

Braminizm - termin wprowadzony w XIX wieku do religioznawstwa przez europejskich uczonych, określający fazę rozwoju religii indyjskiej między wedyzmem ,a hinduizmem . Obejmuje rozpowszechnione między X - VI w. p.n.e. formy życia religijnego, opierające się na Wedach (głównie Jadźurwedzie i Atharwawedzie ), brahmanach , upaniszadach i przenikających do już późnego wedyzmu wierzeniach ludowych. Nazwa pochodzi od warstwy społecznej braminów (kapłanów), którzy odgrywali w ówczesnym społeczeństwie dominującą rolę.

Braminizm kontynuuje częściowo tradycje wedyjskie, wprowadza jednak też nowe elementy. Obok ważnych bóstw wymienianych już przez Rygwedę , pojawiają się nowe bóstwa, na pierwszy plan wybijają się bóstwa dotychczas marginalne, np. Rudra-Śiwa , Pradźapati - demiurg i pierwszy ofiarnik.

Ofiara ( jadźńa ) nabiera jeszcze głębszego znaczenia filozoficznego, zostaje rozbudowana, a rządzące nią reguły stają się niezwykle sztywne - religia jest już silnie zrytualizowana.

W braminizmie rozwijana jest także (przede wszystkim w brahmanach) idea brahmana - bytu nieskończonego i niepojętego (sygnalizowana wcześniej jedynie w Atharwawedzie), atmana - duszy jednostkowej oraz tożsamości obu pojęć. Podkreśla się wagę podziału życia jednostki na cztery etapy - aśrama oraz podziału społecznego na sztywno określone warstwy - warny , którym przepisane są z góry obowiązki i pozycja.

Podział na 4 główne warny:

 • Bramini - kapłani (filozofowie, uczeni)
 • Kszatrijowie - dowódcy wojskowi, politycy, urzędnicy
 • Waisjowie - kupcy, rolnicy, rzemieślnicy
 • Śudra (Śudrowie) - robotnicy, służba, pracownicy niewykwalifikowani

(W ramach podziału na warny, istnieje wiele dźati (podkast), a także tzw. bezkastowcy żyjący poza kastami; poza społeczeństwem.)

Cztery etapy życia:

 • Brahmaczarin (student)
 • Gryhastha (gospodarz)
 • Wanaprastha (eremita)
 • Sannjasin (wędrowny żebrak)

Cztery cele życia osiągane w czterech etapach życia:

 • Dharma - prawość, religia, - przestrzeganie praw moralnych, obyczajowych i obowiązków. I uczono tego z "Manusmriti" ("Traktat o zacności")
 • Artha - dobro materialne, rozwój ekonomiczny. I uczono tego z "Arthasastra" ("Traktat o dobrobycie") Kautiljia
 • Kama - przyjemności fizyczne i zmysłowe. I uczono tego z "Kamasutra"("Traktat o miłowaniu") Watsjajana Mallanaga
 • Moksza - wyzwolenie - cel najważniejszy

W braminizmie także pojawia się m.in. idea prawa karmana , sansary (niekończącego się kręgu kolejnych wcieleń) oraz mokszy (ostatecznego wyzwolenia).

W Braminizmie pojawił się podział na cztery sposoby osiągnięcia mokszy (wyzwolenia):

 • Dźńanajoga - ścieżka wiedzy - poznania
 • Karmajoga - ścieżka bezinteresownej pracy i działania
 • Bhaktijoga - ścieżka miłości i oddania
 • Radża joga - ścieżka skupienia - kontemplacji.

Zwątpienie w coraz bardziej wyrafinowane religijno-filozoficznie spekulacje braminizmu (niezrozumiałe dla ogółu), przywiązanie do usztywnionych i niezwykle rozbudowanych reguł rządzących ofiarą oraz bunt wobec dominacji braminów owocuje w VI w. p.n.e. wyłonieniem się nowych ruchów religijnych w Indiach, m.in. buddyzmu i dżinizmu .

Zobacz też: glosariusz hinduizmu , mitologia indyjska , Wedy .


Inne hasła zawierające informacje o "Braminizm":

Wedyzm ...

Braminizm Braminizm - termin wprowadzony w XIX wieku do religioznawstwa przez europejskich uczonych, ...

Mahatma Gandhi ...

Wisznu ...

Klasztor buddyjski ...

Dharma ...

Religie dharmiczne ...

Dżinizm ...

Księgi proroków ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Braminizm":

006 Religie Dalekiego i Bliskiego wschodu (plansza 3) wiatr, wodę i Słońce. W połowie I tysiąclecia z wedyzmu wykształcił się Braminizm, w którym najwyższym bogiem był Brahma, który stworzył wszelkie życie. Według ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie