Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Izmir

Izmir

Na mapach: 38°26'N 27°09'E / 38.433, 27.15

Izmir
Państwo   Turcja
Prowincja Izmir
Położenie38° 26' N
27° 9' E
Wysokość30 m n.p.m.
Ludność (2010)
•  liczba ludności
•  aglomeracja

3 180 235

3 912 555
Tablice rejestracyjne 35
Położenie na mapie Turcji

Izmir
Strona internetowa miasta
Wieża zegarowa

Izmir (dawniej Smyrna, tur. İzmir, gr. Σμύρνη) – miasto portowe w zachodniej Turcji , nad Zatoką Izmirską stolica ilu (prowincji) Izmir. Trzecie miasto pod względem wielkości w Turcji 2,3 mln mieszkańców, zespół miejski 2,7 mln. Ważny ośrodek handlowy i przemysłowy Turcji: huta żelaza , rafineria ropy naftowej , zakłady tytoniowe , włókiennicze i cementowe . Drugi port handlowy po Stambule . W Izmirze odbywają się największe na Bliskim Wschodzie Międzynarodowe Targi Izmirskie. Siedziba dowództwa południowo-wschodnich kontyngentów NATO .

Spis treści

Ludność

Liczba mieszkańców:

Historia

Początki osadnictwa na terenie Izmiru sięgają 3000 roku p.n.e. [1] Około 1000 p.n.e. Jonowie założyli miasto Smyrna[], które zostało zburzone prawdopodobnie w 575 p.n.e. przez króla lidyjskiego Alyattesa II [].

Czasy Aleksandra Wielkiego przyniosły miastu rozkwit. Kazał on wybudować twierdzę na wzgórzu Pagus, a u jej podnóża nowe miasto, do którego przesiedlił mieszkańców dawnej Smyrny[2]. Odbudowane w pierwszej połowie IV w. p.n.e. przez Antygona I , a następnie rozbudowywane przez Lizymacha miasto, stało się głównym ośrodkiem handlowym w Azji Mniejszej [2]. W czasach rzymskiego i bizantyjskiego panowania miasto wciąż się rozwijało[]. W 129 r. p.n.e. liczyło ok. 100 tys. mieszkańców i było znanym ośrodkiem handlowym[]. W 178 r. n.e. miasto przeżyło największe w swej historii trzęsienie ziemi []. Z polecenia Marka Aureliusza zostało odbudowane w ciągu trzech lat[]. Już wcześniej zaczęli się tu pojawiać pierwsi chrześcijanie . To tutaj znajdował się jeden z siedmiu Kościołów Azji wzmiankowany w Apokalipsie św. Jana [] (Ap 2,8-11), a pierwszym biskupem tutejszej gminy chrześcijańskiej był św. Polikarp [], który z rozkazu rzymskiego namiestnika został w 153 r. spalony na stosie. Dzięki temu, że była tu silna wspólnota chrześcijańska, w czasach bizantyjskich rezydował tu metropolita podległy tylko patriarsze [].

W VII w. miasto przeżywało częste najazdy Arabów , ale padło dopiero w XI w. na skutek naporu Turków seldżuckich i pozostawało w ich władaniu przez około 20 lat, aż do czasu, kiedy odbiła je z ich rąk armia cesarska[]. Pod koniec XII w. władali Smyrną Genueńczycy korzystając z ogromnych walorów tutejszego portu. Władzę nad miastem stracili jednak po kilkudziesięciu latach na rzecz Turków z emiratu Aydin []. W latach 1344 - 1403 należało do zakonu joannitów []. W 1403 zostało zdobyte i zniszczone przez mongolskie wojska Timura [].

Pożar Smyrny w 1922 . Fotografia wykonana z pokładu okrętu włoskiego

W roku 1415 przeszło w posiadanie Imperium Osmańskiego []. Zdobywcy zmienili nazwę miasta na Izmir[]. Za Sulejmana Wspaniałego , w celu rozwoju handlu, Europejczycy otrzymywali pozwolenia na swobodny handel i na osiedlanie się w mieście[]. Wkrótce Izmir stał się miastem kosmopolitycznym. Po przegranej przez imperium I wojny światowej miasto w wyniku wojny grecko-tureckiej zostało zajęte przez Greków , co zostało usankcjonowane układem w Sèvres ( 1920 ). 9 września 1922 r. Izmir został zajęty przez wojska Atatürka i poważnie zniszczony, mimo wcześniejszego o kilka dni opuszczenia go przez wojska greckie [3]. Pomimo rozkazu wydanego przez Kemala Atatürka zabraniającego zabijania osób cywilnych, w czasie tureckiego zajmowania miasta doszło do rzezi znajdującej się tam ludności greckiej, ormiańskiej i żydowskiej, szacowanej na około 100 000 ludzi. Brutalnie został zamordowany biskup Greckiego Kościoła Prawosławnego Chryzostom ze Smyrny [4]. W dniach 13 - 17 września doszło do wielkiego pożaru , w wyniku którego zniszczona została znaczna część miasta zamieszkiwanego przez chrześcijan. Traktatem pokojowym w Lozannie w 1923 z powrotem przyznany Turcji. Zgodnie z osobnym porozumieniem pomiędzy Grecją i Turcją nastąpiła wymiana ludności, dlatego miasto jest dziś zamieszkane głównie przez Turków . W 2005 roku miasto gościło uczestników letniej uniwersjady .

Przypisy

  1. Por. W. Korsak, Turcja. Kraj czterech mórz, Kraków 2005, s.295
  2. 2,0 2,1 Por. tamże.
  3. Emeis oi Ellines - Historia wojen współczesnej Grecji, akademicka praca zbiorowa, oryg. gr. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ. Πολεμική Ιστορία της Σύγχρονης Ελλάδας, wyd.I, Skai Biblio 2008, ), 3 tomom książki towarzyszy seria 6 DVD Emeis oi Ellines .
  4. Emeis oi Ellines

Miasta partnerskie


Inne hasła zawierające informacje o "Izmir":

Odense ...

Baku ...

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice ( Frankfurt , Paryż-Charles de Gaulle )Sprint Air ( Warszawa ) TNT Airways ( Liège , Warszawa ) UPS obsługiwane przez Farnair ( Kolonia/Bonn ) CzarteryAgadirAntalyaBodrumBurgasChaniaDalamanDjerbaDubajEnfidhaFaroFuerteventuraHeraklionHurghadaIzmirKosKorfuLamezia TermeMajorkaMalagaMarsa El AlamMombasaMonastirPaphosRodosSalonikiSharm El SheikhTabaTel AvivTeneryfaTunisVarnaZakynthos Statystyki ruchuKatowice Airport jest 3. ...

Historia chrześcijaństwa ...

Brema ...

Timur Chromy ...

Port lotniczy Frankfurt Portugal (Funchal, Lizbona, Porto) TAROM (Bukareszt-Otopeni, Kluż-Napoka) Tunisair (Dżerba, Monastir, Tunis) Turkish Airlines (Ankara, Stambuł-Atatürk, Izmir) United Airlines (Chicago-O'Hare, Los Angeles, San Francisco, Waszyngton-Dulles) Vietnam Airlines (Hanoi, Ho Chi ...

Mohammad Amin al-Husajni ...

Tel Awiw-Jafa ...

Ignacy Antiocheński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Izmir":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie