Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Cykl ornitynowy

Cykl ornitynowy

Cykl ornitynowy, zwany też cyklem mocznikowym lub mocznikowym cyklem Krebsa – cykl przemian biochemicznych (reakcji enzymatycznych ) trzech aminokwasów: ornityny , cytruliny i argininy prowadzący do powstania mocznika .

Na powstawanie mocznika w organizmach zwierzęcych po raz pierwszy zwrócił uwagę Marceli Nencki , natomiast przebieg jego syntezy (powstawania) przedstawił Hans A. Krebs w 1932 roku.

Spis treści

Przebieg cyklu

Do cyklu wprowadzany jest karbamoilofosforan powstały z amoniaku i dwutlenku węgla . Cykl przebiega w mitochondriach (gdzie sprzężony jest z cyklem Krebsa przez łańcuch oddechowy i ATP oraz fumaran i asparaginian ) i cytoplazmie komórek wątroby ( hepatocytów ) i wymaga dostarczenia energii w postaci 4 moli ATP (przekształcanego do ADP [1]), a jego głównym produktem końcowym jest mocznik .

Reakcje zużywania aminokwasów rozpoczynają się od odłączenia grupy aminowej w procesie deaminacji . Produktami tych reakcji są łańcuchy węglowe (tzw. ketokwasy ) oraz jon amonowy . W komórkach człowieka łańcuchy węglowe po przemianach mogą być włączone w glikolizę lub do cyklu Krebsa . Jon amonowy jest silnie toksyczny . W organizmie człowieka jest więc szybko przekształcany w substancję mniej toksyczną i dobrze rozpuszczalną w wodzie - mocznik . W ciągu doby człowiek wydala średnio kilkanaście gramów mocznika w postaci stężonego moczu .

W rzeczywistości w komórkach zużycie większości aminokwasów rozpoczyna się od przeniesienia reszty aminowej (-NH2) (reakcja transaminacji ) z rozkładanego aminokwasu na jedną z czterech cząsteczek: α-ketoglutaran (α-KG), glutaminian , szczawiooctan , lub pirogronian. Ta pierwsza przekształca się wówczas w glutaminian , druga w glutaminę , trzecia w asparaginian , czwarta zaś w alaninę . Aminokwasy te są wydzielane do krwi i wędrują do wątroby . W komórkach wątroby alanina i asparaginian ulegają transaminacji i ich grupy aminowe są przenoszone na α-ketoglutaran z wytworzeniem glutaminianu lub na glutaminian z wytworzeniem glutaminy. Glutaminian ulega deaminacji a glutamina deamidacji (enzym glutaminaza ), a powstający jon amonowy natychmiast przetwarzany jest w tak zwany karbamoilofosforan . Ten włączany jest do cyklu mocznikowego (ornitynowego).

Cykl mocznikowy: 1- cytrulina , 2- argininobursztynian , 3- arginina , 4- ornityna , 5- karbamylofosforan , 6- kwas asparaginowy , 7- kwas fumarowy , 8- woda , 9- mocznik

Mocznik z krwią wędruje do nerek , gdzie jest filtrowany i wydalany. Tak więc nadmiar azotu z aminokwasów jest usuwany przez cykl ornitynowy. Inaczej przedstawia się rozkład nadwyżki zasad azotowych . W komórkach człowieka puryny przekształcane są w kwas moczowy , pirymidyny natomiast są rozkładane do mniejszych cząsteczek, które następnie są włączane do szlaków podstawowych.

Zobacz też

Przypisy

  1. W pierwszej reakcji z ATP powstaje AMP lecz ta sama cząsteczką AMP reaguje zaraz z inną cząsteczką ATP dając 2 ADP w wyniku przeniesienia jednej grupy fosforanowej z ATO na AMP.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Cykl ornitynowy":

Oddychanie komórkowe ...

Klasztor w Pożajściu ...

Stanisław Konarski ...

Samuel Johnson ...

Maciej Słomczyński ...

Stanisław Moniuszko ...

Zakon Kaznodziejski ...

Tadeusz Boy-Żeleński ...

Anarchizm ...

Adam Mickiewicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cykl ornitynowy":

105. Metabolizm: odżywianie się autotrofów cz.2 (plansza 16) ...

Podziały komórkowe - część 1 (plansza 5) ...

Podziały komórkowe - część 2 (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie