Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

1...567891011121314151617181920212223
Lekcja: "Rolnictwo na świecie – produkcja zwierzęca, problemy rolnictwa"
Problemy rolnictwa w krajach wysoko rozwiniętych

  • W krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo głównym problemem jest nadprodukcja rolnicza.
  • Nadwyżka produktów rolniczych na rynku powoduje spadek ich cen i nieopłacalność produkcji. Coraz częściej kontrolowane jest to przez organizacje międzynarodowe. Na przykład w krajach Unii rolnictwo jest dotowane, co umożliwia utrzymanie odpowiednich cen żywności, zapewniających opłacalność tej gałęzi gospodarki.
  • W krajach, gdzie wyraźny jest postęp agrotechniczny czy poprawa ochrony roślin, powstał nadmiar żywności. Przykładem tego mogą być Stany Zjednoczone i Kanada, które przed II wojną światową eksportowały 5 mln ton zbóż a w latach 80. już prawie 120 mln ton.
  • Większość nadwyżek żywności kierowana jest do krajów byłego ZSRR, Azji i Afryki.
  • Mimo, krajów, gdzie produkowana jest ogromna nadwyżka żywności, ludzie na świecie głodują, co niestety stwarza kolejny poważny problem globalny.
  • Kolejny problem to nadmierne nawożenie i stosowanie środków ochrony roślin. Stosuje się te zabiegi w celu uzyskania większych plonów i poprawienia jakości zbiorów.


Duża ilość nawozów mineralnych prowadzi również do chemicznej degradacji gleb. Teoretycznie dorodniejsze plony okazują się mało trwałe w przechowywaniu, zawierają szkodliwy nadmiar azotanów i azotynów, rośliny wykazują objawy chorób fizjologicznych, będących efektem przenawożenia różnymi makro i nawet mikroelementami.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie