Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zawiercie

Zawiercie

Zawiercie
Panorama miasta
Herb
Herb Zawiercia
Województwo śląskie
Powiat zawierciański
Gmina
• rodzaj
Zawiercie
miejska
Prawa miejskie 1915
Prezydent miasta Mirosław Mazur
Powierzchnia 85,25 km²
Wysokość300-400 m n.p.m.
Ludność (2009)
•  liczba
•  gęstość

52 171
612,0 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 32
Kod pocztowy 42-400 do 42-431
Tablice rejestracyjne SZA
Położenie na mapie Polski

Zawiercie
50°29'15″N 19°24'59″E / 50.4875, 19.41639 Na mapach: 50°29'15″N 19°24'59″E / 50.4875, 19.41639
TERC
( TERYT )
2243316021
Miasta partnerskie Ebensee
Ponte Lambro
Kamieniec Podolski
Dolný Kubín
Bornheim
Hasło promocyjne : Miasto dobrych połączeń
Urząd miejski
ul. Leśna 2
42-400 Zawiercie
Strona internetowa miasta

Zawierciemiasto i gmina w województwie śląskim , w powiecie zawierciańskim . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego . Według danych z 30 czerwca 2009 miasto miało 52 171 mieszkańców[1].

Zawiercie położone jest obok środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej , u źródeł Warty w dzielnicy Kromołów . Stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa miasta Zawiercie. Dawni mieszkańcy Kromołowa chcąc przedostać się do ówczesnej wsi musieli przekroczyć rzekę Wartę, gdyż Zawiercie znajduje się "Za Wartą" (patrząc od strony Kromołowa).

Ważny punkt komunikacyjny i kolejowy, przemysł ciężki (huta żelaza), lekki (włókienniczy), szklarski ( huta szkła produkująca kryształ) i odlewniczy ( odlewnia żeliwa ).

Pod Zawierciem znajdują się pokłady rud ołowiu , cynku i srebra , które nie są eksploatowane. Kiedyś wydobywano także rudy żelaza metodą odkrywkową.

Wizytówką miasta Zawiercia jest brama wjazdowa na centralną część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zawiercie jest punktem wyjścia wielu szlaków turystycznych na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Spis treści

Struktura powierzchni

Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 85,25 km²[2]. Miasto stanowi 8,5% powierzchni powiatu.

Według danych z roku 2002 użytki rolne w Zawierciu obejmują 59%, a użytki leśne: 20%[3].

Zabytki

Neogotycka Bazylika mniejsza pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
Kościół św. Brata Alberta

Transport

Drogowy

Kolejowy

Dworzec kolejowy

Autobusowy

Edukacja

 • I LO im. Stefana Żeromskiego
 • II LO im. Heleny Malczewskiej
 • III LO im. Xawerego Dunikowskiego
 • IV LO im. Hugona Kołłątaja
 • ZS. im. Generała Józefa Bema
 • ZS. im. Oskara Langego
 • ZS. im. Stanisława Staszica
 • Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania
 • Katolickie Gimnazjum i Katolickie Liceum Ogólnokształcące
 • Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
 • Gimnazjum nr 2 w Zawierciu im. Stanisława Szymańskiego
 • Gimnazjum nr 3 w Zawierciu im. Marii Curie-Skłodowskiej
 • Szkoła Podstawowa nr 4 Miejska im. M. Kopernika
 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. A. Mickiewicza
 • Szkoła Podstawowa nr 6 Miejska im. J. Korczaka
 • Szkoła Podstawowa nr 7 im. M. Konopnickiej
 • Szkoła Podstawowa nr 8 Miejska
 • Szkoła Podstawowa nr 9 Miejska im. M. Dąbrowskiej
 • Szkoła Podstawowa nr 11 Miejska
 • Szkoła Podstawowa nr 13 Zespołu Szkół
 • Szkoła Podstawowa nr 14 Miejska

Religia

Większość mieszkańców Zawiercia stanowią wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego . Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzi także Kościół Zielonoświątkowy , protestancka wspólnota o charakterze ewangelicznym , oraz kilka zborów Świadków Jehowy .

Sport

Sąsiednie gminy

Kroczyce , Łazy , Myszków , Ogrodzieniec , Poręba , Włodowice

Historia

W XII w. na terenie dzisiejszego miasta istniała wieś Kromołów (obecnie dzielnica Zawiercia). W XIV w. przechodził tędy szlak handlowy z Krakowa do Poznania. Historia miasta Zawiercie sięga 1431 r., kiedy to za panowania Bolesława V, księcia opolskiego, w dokumencie nadającym grunty i zezwolenie na zbudowanie karczmy Mikołajowi Czenarowi, po raz pierwszy została wymieniona nazwa Zawiercie. W XV w. następuje rozwój hutnictwa żelaza (kuźnice). Od XV do XIX w. Zawiercie miało wielu właścicieli. Na przełomie XIX i XX w. utrwaliły się dwie nazwy Zawiercia: Zawiercie Duże – rozmieszczone wokół drogi biegnącej do Poręby i Zawiercie Małe – położone po prawej stronie Warty przy drodze wiodącej do Marciszowa. Pod względem administracyjnym Zawiercie Małe było wsią – gromadą przynależną do gminy Kromołów. Funkcje administracyjne w Zawierciu pełnili sołtysi w ramach samorządu gminnego. Najstarszą dzielnicą miasta jest Kromołów z źródłami rzeki Warty, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1193 r. Dzielnica ta największy rozkwit przeżywała w latach 1831-1860, a to za sprawą mieszkających w nim sukienników i płócienników.

Rozwój Zawiercia nieodłącznie związany był z koleją oraz budową dróg bitych. 1 grudnia 1847 r. przez Zawiercie po raz pierwszy przejechał pociąg. W ten sposób otwarto planowany ruch z Częstochowy do Ząbkowic linią jednotorową. Ruch kolejowy dwutorowy z Koluszek do Ząbkowic uruchomiono w 1881 r. Spowodowało to rozwój ruchu pasażerskiego i towarowego. Stacja i dworzec II klasy zostały uruchomione w 1890 r., a w kwietniu 1914 r. został oddany do użytku obecny dworzec kolejowy. Biegnąca przez Zawiercie linia kolejowa była jednym z istotnych czynników, który skłonił Żydów berlińskich Ginsbergów do zakupu od małżonków Pławner z Żarek przędzalni bawełny funkcjonującej od 1833 r. Równocześnie z budową i rozbudową zakładów braci Ginsbergów w 1875 r. została uruchomiona w Zawierciu przez Carla Braussa Fabryka sztucznej wełny.

Ważną rolę w rozwoju Zawiercia spełniały różne zakłady i przedsiębiorstwa metalowe: "Ernest Erbe", "Ferrum", "Ułan", "Sambor i Krawczyk", "Poręba" koło Zawiercia, "Liniarnia", "Jan Mecner", Fabryka Opakowań Blaszanych, "Suchy Element Elektryczny", i uruchomiona w 1901 r. Huta Zawiercie . Jest rzeczą charakterystyczną, że niektóre zakłady i fabryki sytuowały się w pobliżu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej a dla odległych od linii kolejowych fabryk montowano bocznice kolejowe. Na terenie Zawiercia uruchomiono kopalnie węgla brunatnego i rudy żelaza. Po nabyciu gruntów na posiedzeniu Zarządu TAZ 1 sierpnia 1878 r. podjęto ustalenia o budowie osiedla robotniczego TAZ . W tym też czasie zbudowano wiele szkół, kaplic, kościołów (w tym kościół "Piotra i Pawła") i parków.

Z 1893 r. pochodzą pierwsze wiadomości o funkcjonowaniu w Zawierciu Polskiej Partii Socjalistycznej . W 1894 r. w fabryce tkackiej w Zawierciu został zorganizowany jeden z pierwszych w Królestwie Kongresowym strajków, złamany po zwolnieniu kilkuset robotników i sprowadzeniu łamistrajków z okolic Wolbromia i Miechowa .

W latach I wojny światowej ponad 30-tysięczna osada fabryczna Zawiercie posiadała okazały dworzec kolejowy, liczne fabryki oraz zakłady pracy, nie miała jednak praw i struktury miejskiej. Prawa miejskie Zawiercie nabyło 1 lipca 1915 r. W wyniku tego ukształtowały się: dzielnice: Kromołów, Blanowice, Bzów, Żerkowice, Kądzielów, Zuzanka, Argentyna; osiedla: Żabki, Marciszów, Stawki, Centrum, Warty, Dąbrowica, Ręby, Kosowska Niwa; sołectwa: Karlin, Łośnice, Pomrożyce, Skarżyce.

W okresie I wojny światowej w Zawierciu wzrosło bezrobocie, a to za sprawą zmniejszenia zatrudnienia w przedsiębiorstwie TAZ i zamknięciu huty Huldczyńskiego. Mieszkańcy Zawiercia jeździli na tereny okupacji austro-węgierskiej w celu kupna żywności, która była tam znacznie tańsza niż na terenie okupacji niemieckiej.

Rozwój Zawiercia w latach 1919-1939 determinowały następujące kwestie: działalność organów administracyjnych, właściwe gospodarowanie majątkiem komunalnym i powierzonymi funduszami, funkcjonowanie przedsiębiorstw i zakładów, problemy bezrobocia, sprawy mieszkaniowe oraz działania władz administracyjnych w celu złagodzenia skutków trudnych warunków socjalnych życia mieszkańców. Nadal jednak jest miastem przemysłowym i tak jak przeżywający wówczas kryzys kraj, pojawia się nazwa "Zawiercie miasto wymarłe". W 1924 r. erygowano parafię ewangelicko-augsburską w Zawierciu .

Utworzenie powiatu zawierciańskiego w 1927 r. wprowadziło pewne ożywienie w życiu miasta, gł. kulturalnym, a to za sprawą Chóru Towarzystwa Śpiewaczego "Lira". Od 1936 r. poprawiała się stopniowo sytuacja finansowa i możliwości zatrudnieniowe przedsiębiorstw zawierciańskich.

W 1939 roku Zawiercie włączone zostało do III Rzeszy i przemianowane w 1941 roku na Warthenau (nazwa nazistowska).

Okres po II wojnie światowej to okres rozwoju miasta. W kwietniu i maju 1945 r. produkcję podjęły fabryki "Poręba" i "Ferrum", w czerwcu uruchomiono Hutę Szkła, w lutym 45 r. hutę "Zawiercie". Na tle trudnej sytuacji płacowej i aprowizacyjnej w niektórych zakładach Zawiercia i okolic miały miejsce strajki w latach 1945 – 1947. Najbardziej zdecydowany protest miał miejsce w hucie "Zawiercie" w marcu 1947 r.

W latach 90. uwydatniły się trudne problemy zatrudnieniowe i mieszkaniowe. Przestało funkcjonować budownictwo komunalne i zakładowe. Dla Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik" w Zawierciu przekazano z budżetu miasta środki finansowe za zrealizowaną infrastrukturę i zagospodarowanie terenu osiedla "Argentyna". Rozpoczęto realizację zadania inwestycyjnego "Kosowska Niwa". W 1998 r. zaadaptowano na mieszkania hotel przy ul. Rataja. W końcu lat 90. władze miejskie rozpoczęły budowę dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Dojazd. W 1994 r. oddano do użytku gmach Telekomunikacji Polskiej S.A. W 2001 r. oddano do użytku halę sportową mieszczącą się w pobliżu ulic Wierzbowej i Blanowskiej.

Zapoczątkowana w 1989 r. transformacja ustrojowa zmieniła system gospodarowania i zarządzania zakładami pracy, przedsiębiorstwami. 27 grudnia 1995 r. przekształcono hutę "Zawiercie" w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa.

W latach 80. zostały utworzone różne firmy i przedsiębiorstwa, m.in. "Awbud", "Bodeko", "Królmet", "Szczęsny-Zjawiony". Jednocześnie z procesem przekształceń przedsiębiorstw, zakładów pracy narasta proces zmniejszenia zatrudnienia.

Od 1998 roku miasto jest stolicą powiatu zawierciańskiego, w skład którego oprócz Zawiercia wchodzą następujące gminy: Irządze, Kroczyce, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Szczekociny, Włodowice, Żarnowiec.

Ciekawostki

Zawiercianie

Lista osób urodzonych w Zawierciu, które mają biogram na stronach Wikipedii:

Zobacz też

Przypisy

 1. Stan w dniu 30 VI 2009 r. . „Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym” (2009-11). Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1734-6118 . 
 2. 2009 r. . „Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym” (2009-08-20). Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1505-5507 . 
 3. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset ( pol. ). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zawiercie":

1975 ...

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice ...

Mieczysław Niedziałkowski ...

Województwo kieleckie ...

Jędrzejów ...

Zagłębie Dąbrowskie ...

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ...

Granit ...

Bytom ...

Specjalna strefa ekonomiczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zawiercie":

Surowce mineralne Polski (plansza 15) te wydobywa się w trzech rejonach: - Tarnowskie Góry – Bytom - Olkusz – Zawiercie - Chrzanów – Trzebina Pod względem wydobycia Polska w 2003 r. miała 11 ...

229. Górnictwo,kopalnictwo i przetwórstwo przemysłowe w Polsce (plansza 7) ...

Przemysł przetwórczy w Polsce (plansza 12) i ołowiu, aluminium Najważniejsze ośrodki hutnictwa żelaza: Miasta GOP, Kraków, Częstochowa, Ostrowiec Świętokrzyski, Warszawa, Zawiercie, Stalowa Wola. Najważniejsze ośrodki hutnictwa metali nieżelaznych: Głogów, Legnica – miedź Bukowno, Trzebinia – ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie