Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mieczysław Niedziałkowski

Mieczysław Niedziałkowski

Mieczysław Niedziałkowski
Mek
Data i miejsce urodzenia 19 września 1893
Wilno , Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 21 czerwca 1940
Palmiry , Polska okupowana przez III Rzeszę
Przynależność polityczna Polska Partia Socjalistyczna
Grób Niedziałkowskiego w Palmirach pod Warszawą

Mieczysław Niedziałkowski, pseudonim Mek (ur. 19 września 1893 w Wilnie , zm. 21 czerwca 1940 w Palmirach koło Warszawy ) – polski działacz socjalistyczny ( PPS ), publicysta.

Spis treści

Dzieciństwo i młodość

Urodził się w rodzinie inteligenckiej w Wilnie . Jego ojciec Konrad w młodości należał do Międzynarodowej Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat (I Proletariat) , potem poświęcił się pracy samorządowej i po 1907 był wiceprezydentem a potem prezydentem Wilna . Dwóch stryjów Niedziałkowskiego poległo w Powstaniu styczniowym .

Uczył się w 1 Gimnazjum Klasycznym w Wilnie . Jako uczeń gimnazjum założył Związek Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej, był także jego przewodniczącym. W 1910 wszedł do centralnego komitetu ZPMN.

Od 1912 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Petersburgu , gdzie został prezesem Związku Młodzieży Postępowej. Po utworzeniu w grudniu 1912 Unii Stowarzyszeń Polskiej Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej wszedł w skład Biura Wykonawczego dla stowarzyszeń działających w Cesarstwie Rosyjskim .

Po wybuchu I wojny światowej na wezwanie ZMP-N wyjechał do Warszawy i podjął pracę w Centralnym Towarzystwie Rolniczym. W 1914 wstąpił do PPS . W 1915 rozpoczął pracę w Biurze Pracy Społecznej, w tym samym roku został członkiem Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS. Pełnił w nim funkcję sekretarza a od 1916 przewodniczącego. Na Konferencji Centralnej PPS we wrześniu 1916 wybrany do Centralnego Komitetu Robotniczego PPS. Od 1916 uczestniczył wraz z Tomaszem Arciszewski i Feliksem Perlem w wydawaniu legalnego pisma "Jedność Robotnicza". Wiosną 1917 aresztowany przez władze niemieckie i osadzony przejściowo na Pawiaku .

W Polsce niepodległej

W listopadzie 1918. został naczelnikiem Wydziału Sejmowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a od stycznia 1919 dyrektorem Biura Konstytucyjnego Prezydium rady Ministrów. Był jednym z współautorów ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego oraz projektu Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przygotowanej przez rząd ludowy Jędrzeja Moraczewskiego .

W wyborach do Sejmu Ustawodawczego w wieku 28 lat wybrany posłem z listy PPS . Pełnił funkcję sekretarza Sejmu. W Sejmie w maju 1919 był inicjatorem zgłoszenia przez PPS projektu Tymczasowej Ustawy Konstytucyjnej Polskiej Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie w kwietniu 1919 na zjednoczeniowym XVI Zjeździe PPS Niedziałkowski został wybrany do Rady Naczelnej i Centralnego Komitetu Wykonawczego PPS (pełniąc te funkcje do 1939). Wszedł również do Sekretariatu Generalnego CKW i RN wraz z Jerzym Czeszejko-Sochackim i Janem Bajem. Po odejściu Czeszejko-Sochackiego w lipcu 1920 z funkcji sekretarza generalnego funkcje tę objął Mieczysław Niedziałkowski. Od 11 września 1921 do 1925 pełnił funkcję sekretarza generalnego ds. zagranicznych. Z tego tytułu uczestniczył w w delegacji PPS na Kongresie założycielskim Socjalistycznej Międzynarodówki Robotniczej w Hamburgu w maju 1923. W 1925 wybrany członkiem egzekutywy SMR.

Wybrany posłem z listy PPS w wyborach parlamentarnych w 1922 oraz w wyborach parlamentarnych w 1928 .

Jednocześnie wraz działalnością polityczną i międzynarodową prowadził aktywną działalność dziennikarską. W okresie 1919–1920 redagował pismo teoretyczne "Przedświt", a w latach 1920–1922 pismo "Trybuna". Był również jednym z czołowych redaktorów " Robotnika ".

Po śmierci Feliksa Perla Rada Naczelna PPS powołała go 30 maja 1927 na redaktora naczelnego centralnego pisma PPS " Robotnik ".

Jeden z założycieli " Centrolewu ". W czerwcu 1930 wybrany członkiem Tymczasowego Komitetu Wykonawczego Centrolewu. Autor rezolucji przyjętych na Kongresie Obrony Prawa i Wolności w dniu 30 czerwca 1930 w Krakowie. W czasie aresztowań osadzenia posłów w Brześciu , podobno skreślony z listy przeznaczonych do aresztowania przez Józefa Piłsudskiego [1]. Wybrany w wyborach parlamentarnych w 1930 z listy Związku Obrony Prawa i Wolności Ludu. W nowym Sejmie objął przewodnictwo Związku Parlamentarnego Polskich Socjalistów .

Na XXIV Kongresie PPS w Radomiu w lutym 1937 był autorem uchwały programowej zwanej "Programem radomskim".

Wojna

Po wybuchu II wojny światowej uczestniczył czynnie w obronie Warszawy , współorganizując Robotniczą Brygadę Obrony Warszawy . Od 20 września, jako jeden z trzech przedstawicieli PPS został członkiem ponadpartyjnego Komitetu Obywatelskiego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Za udział w obronie Warszawy odznaczony Krzyżem Walecznych . Uczestniczył w rozpoczęciu działalności konspiracyjnej PPS-WRN . Został członkiem Rady Politycznej Służby Zwycięstwu Polski i komisarzem cywilnym przy SZP. Pełnił również funkcję szefa Biura Informacji Prasowej SZP wydając "Wiadomości Polskie" (przy redagowaniu i wydawaniu pisma współpracował z nim Stanisław Dubois ze swoją grupą konspiracyjną późniejszą Barykadą Wolności .

Udzielał się również w legalnym Komitecie Obywatelskim i Stołecznym Komitecie Samopomocy Społecznej.

Aresztowany przez Gestapo 24 grudnia 1939, zginął w egzekucji w Puszczy Kampinoskiej w pobliżu miejscowości Palmiry w ramach akcji AB , mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji, rozstrzelany przez Niemców 21 czerwca 1940 w lesie palmirskim pod Warszawą.

Przez władze PRL odznaczony pośmiertnie Krzyżem Grunwaldu I klasy oraz Medalem Zwycięstwa i Wolności .

Niedziałkowski jako patron

Mieczysław Niedziałkowski jest patronem ulic w: Choszcznie , Głogowie , Gdańsku , Legnicy , Łebie , Łodzi , Myśliborzu , Nowym Sączu , Olszynie , Opolu , Policach , Poznaniu , Radomiu , Warszawie-Rembertów , Wrocławiu , Słupsku , Starogardzie Gdańskim , Szczecinie , Środzie Wielkopolskiej , Świdwinie , Świnoujściu , Tarnowskich Górach , Wąbrzeźnie , Zabrzu , Zawierciu .

W 1946 imię Mieczysława Niedziałkowskiego nadano radiostacji Warszawa I w Raszynie

Główne publikacje

  • "Organizacja pośrednictwa pracy", Warszawa 1916;
  • "Izby wyższe w parlamentach współczesnych" Warszawa 1918;
  • "Przeciw Senatowi", Warszawa 1920;
  • "Sprzeczności w bolszewiźmie. Dwa odczyty posłów socjalistycznych – M. Niedziałkowskiego i K. Czapińskiego", Lwów 1921;
  • "Zadania polskiej polityki socjalistycznej", Chicaho 1921;
  • "O co walczy Polska Partia Socjalistyczna", Warszawa 1923;
  • "Położenie międzynarodowe Polski i polityka socjalizmu polskiego", Warszawa 1925;
  • "Teoria i praktyka socjalizmu wobec nowych zagadnień" Warszawa 1926;
  • "O wolność i władze dla ludu. Mowy posłow socjalistycznych tow. tow. M. Niedziałkowskiego, H. Liebermena", Warszawa 1929;
  • "Demokracja parlamentarna w Polsce", Warszawa 1930;
  • "Polska Partia Socjalistyczna 1914-1918", w: Księga jubileuszowa PPS, Warszawa 1932;
  • "Polityka sanacyjna. Budżet-Położenie gospodarcze-Stan polityczny. Mowy budżetowe posłów socjalistycznych: M.Niedziałkowskiego i in.", Warszawa 1933

Zobacz też

Przypisy

  1. Michał Śliwa, Myśl polityczna Mieczysława Niedziałkowskiego, Warszawa 1980, s. 70

Bibliografia

  • Ciołkosz A. , Ludzie PPS, CK PPS, Londyn 1981
  • Śliwa M. , Myśl polityczna Mieczysława Niedziałkowskiego (1893-1940), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1980 .
  • Woszczyńska S., O Mieczysławie Niedziałkowskim, w: "PPS. Wspomnienia z lat 1918-1939", Warszawa 1987
  • Niemyski S., W redakcji "Robotnika", w: "PPS. Wspomnienia z lat 1918-1939", Warszawa 1987

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Mieczysław Niedziałkowski":

Kazimierz Wołkowycki ...

1972 ...

1986 ...

Ignacy Hołowiński ...

Orlęta Lwowskie ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

1908 ...

Mikołajki ...

Zakon Kaznodziejski ...

1951 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mieczysław Niedziałkowski":

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 12) ...

231 Upadek komunizmu w Polsce. Początki III RP (plansza 7) ...

231 Upadek komunizmu w Polsce. Początki III RP (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie