Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ignacy Hołowiński

Ignacy Hołowiński

Ignacy Hołowiński (pseud. Żegota Kostrowiec, Ignacy Kefaliński) (ur. 24 września 5 października 1807 w miejscowości Owrucz na Polesiu Wołyńskim, zm. 19 października 1855 w Sankt Petersburgu ) – polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup mohylewski, profesor Uniwersytetu Kijowskiego, potem Akademii Duchownej w Petersburgu, apologeta i patrolog, pisarz i tłumacz. Był synem Piotra i Dominiki z Łęskich. Ukończył szkołę pijarów w Międzyrzeczu Koreckim, a następnie Seminarium Duchowne w Łucku ( 1825 - 1826 ). Wysłany w 1826 r. na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wileńskiego , po 4 latach uzyskał stopień magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 25 września 1830 r. w Łucku.

Spis treści

Działalność duszpasterska

Nauczyciel religii w szkole szlacheckiej w Żytomierzu . W 1835 r. obdarzony godnością żytomierskiego kanonika katedralnego. Od 1837 r. profesor religii na Uniwersytecie Kijowskim i kapelan tej uczelni. Od 1842 r. do końca życia pełnił urząd rektora Akademii Duchownej w Petersburgu i w latach 1843 - 1844 wykładał dogmatykę , a w latach 1843 - 1855 patrologię i homiletykę . 3 lipca 1848 r. prekonizowany biskupem tytularnym Carystus i koadiutorem metropolity mohylewskiego abpa Kazimierza Dmochowskiego . Sakrę biskupią przyjął 30 listopada 1848 roku. Po śmierci abpa K. Dmochowskiego rządy w archidiecezji objął 11 stycznia 1851 r. Trwał w ścisłej łączności ze Stolicą Apostolską , bronił praw Kościoła i starał się w metropolii o realizację konkordatu z 1847 r. Obdarzony zaufaniem rządu carskiego. Konserwatysta w sprawach społecznych. Autor licznych publikacji teologicznych. Pociągały go problemy z pogranicza filozofii i teologii fundamentalnej . W swoich pismach poruszał problematykę stosunku filozofii do wiary i roli rozumu w teologii, dając wkład w rozwój myśli apologetycznej. Bronił też filozofii scholastycznej , wskazywał na niebezpieczeństwo dla chrześcijaństwa ze strony hegelianizmu, poddał krytyce poglądy Bronisława Trentowskiego na religię katolicką. Autor podręcznika „Homiletyka” (Kraków 1859). Podjął reformę kaznodziejstwa w zaborze rosyjskim poprzez powrót do źródeł biblijnych i patrystycznych. Interesował się historią. Redaktor i wydawca półurzędowego wydawnictwa źródeł do dziejów Kościoła Katolickiego w Rosji „Akty i gramoty o ustrojstve Rimsko-katoličeskoj Cerkvi v Imperii Rossijskoj i Carstve Polskom” (Petersburg 1849). Autor obszernej pracy nt. Ziemi Świętej .

Działalność literacka

W swoich utworach posługiwał się pseudonimem Kefaliński, pod którym wydał przekład sonetów Petrarki. Zasłynął tym, że jako pierwszy przetłumaczył dzieła Williama Shakespeare'a na język polski . Miało to miejsce w latach 1839 - 1841 , translacji doczekało się wtedy 10 utworów pisarza ze Stratford. Nie stały one jednak na wysokim poziomie, sam Juliusz Słowacki stwierdził, że prawie nie da się w nich dostrzec Szekspira[1]. Przyjaźnił się z ukraińskim poetą i prozaikiem Pantelejmonem Kuliszem .

Źródła

  • Marian Banaszak, „Hołowiński Ignacy...”, [w:] [„Słownik Polskich Teologów Katolickich”, pod red. Hieronima E. Wyczawskiego OFM, t. 2, Warszawa 1982, s. 57-59 (tamże obszerna bibliografia).
  • Ks. Piotr Nitecki, „Biskupi Kościoła w Polsce w latach 965-1999. Słownik biograficzny”, Warszawa 2000, szp. 152.
  • Ks. Mieczysław Żywczyński, „Hołowiński Ignacy”, [w:] „Polski Słownik Biograficzny” t. IX, Wrocław-Warszawa-Kraków 1960-1961, s. 597-598.

Zobacz też

Przypisy


Poprzednik
Kazimierz Dmochowski
Biskup mohylewski
1851 – 1855
Następca
Wacław Żyliński


Inne hasła zawierające informacje o "Ignacy Hołowiński":

XVI wiek ...

Józef Paszkowski Fausta , Don Carlosa Schillera , Kaina Byrona , Hernaniego Hugo i poematy Homera . Zobacz też Ignacy Hołowiński Przypisy↑ Shakespeare in Poland: Translations ...

Stanisław Konarski ...

Janusz Józefowicz ...

Ignacy Hołowiński Ignacy Hołowiński (pseud. Żegota Kostrowiec, Ignacy Kefaliński) (ur. 24 września 5 października ...

Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Rada Najwyższa Narodowa ...

Józef Kossakowski ...

Order Orła Białego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ignacy Hołowiński":

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 11) ...

214a II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 8) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie