Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Centrolew

Centrolew

Wiec Centrolewu w warszawskiej Dolinie Szwajcarskiej , 15 września 1930

Centrolew – sojusz partii centrowych i lewicowych zawiązany w 1929 w celu zwalczania systemu rządów sanacji obozu Józefa Piłsudskiego .

W skład Centrolewu weszły: PSL "Wyzwolenie" , PSL "Piast" , Narodowa Partia Robotnicza , PPS , Stronnictwo Chłopskie i Polskie Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji (patrz chrześcijańska demokracja ).

W wyniku łamania przez obóz sanacyjny zasad obowiązujących w państwie demokratycznym ugrupowania opozycyjne wywodzące się z kręgów lewicowych i centrowych postanowiły się zjednoczyć. W ten sposób w 1929 powstał Centrolew, który dążył do obalenia rządów autorytarnych i przywrócenia w Polsce rządów parlamentarnych. W czerwcu 1930 koalicja Centrolewu na Kongresie Obrony Prawa i Wolności Ludu w Krakowie, proklamowała m.in. walkę o usunięcie dyktatury Józefa Piłsudskiego, aż do zwycięstwa oraz chciała powołania "rządu zaufania" Sejmu i społeczeństwa.

Władze sanacyjne zaczęły zdecydowanie przeciwdziałać. 25 sierpnia 1930 powołano nowy rząd którego premierem został sam Piłsudski. 30 sierpnia prezydent Ignacy Mościcki rozwiązał Sejm i Senat i zarządził nowe wybory, wskutek czego parlamentarzyści opozycyjni zostali pozbawieni immunitetu [1]. 10 września nastąpiły aresztowania aktywnych polityków opozycji, oraz dalsze represje. Miało to wpływ na wybory, które przyniosły Centrolewowi dotkliwą porażkę. Spowodowało to całkowity rozpad Centrolewu. Aresztowanych działaczy osadzono w twierdzy brzeskiej nad Bugiem . Proces brzeski odbywał się w Warszawie od 26 października 1931 do 13 stycznia 1932.

Przypisy

  1. Immunitet wygasał z chwilą zakończenia kadencji izb parlamentu, nie zaś z datą ukonstytuowania się nowego.


Inne hasła zawierające informacje o "Centrolew":

1929 ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

Józef Beck ...

Adam Ciołkosz ...

Centrolew Wiec Centrolewu w warszawskiej Dolinie Szwajcarskiej , 15 września 1930Centrolew – sojusz partii centrowych ...

Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie" ...

Norbert Barlicki ...

Mieczysław Niedziałkowski ...

Tomasz Arciszewski ...

Wincenty Witos ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Centrolew":

214 Rządy autorytarne w Polsce (plansza 10) ...

214 Rządy autorytarne w Polsce (plansza 9) ...

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie