Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wniebowstąpienie

Wniebowstąpienie

Wniebowstąpienie Jezusa, Ewangeliarz Rabuli, miniatura, VI wiek

Wniebowstąpienie – przeniesienie się osoby świętej do nieba za życia (nie po śmierci ) wraz z ciałem (nie sama dusza ). Dwie najbardziej znane postacie, którym przypisywane jest wniebowstąpienie, to Jezus Chrystus oraz Mahomet .

Wniebowstąpienie znane jest także w buddyzmie (mnich Śantidewa) i hinduizmie (bóg Kryszna ).

Spis treści

Wniebowstąpienie Jezusa

Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa opisane zostało w Ewangelii Marka (16,19), Ewangelii Łukasza (24,51) oraz w Dziejach Apostolskich (1,9). Jezus przez 40 dni po swoim zmartwychwstaniu przebywał wśród uczniów. Po tym czasie udali się razem na Górę Oliwną (tego miejsca nie podają ewangelie, tylko tradycja ). W obecności uczniów Jezus uniósł się w górę i zniknął.

Inne wniebowstąpienia w chrześcijaństwie

W niektórych grupach religijnych chrześcijańskich pojawił się motyw "wniebowstąpienia" ich założycieli, np. wywodzący się z prawosławia nowomołokanie , wierzą, że ich prorok Maksim Rudomietkin nigdy nie umarł, lecz wstąpił do nieba.

Wniebowstąpienie Mahometa

Zgodnie z Koranem objawienie Mahometowi najważniejszych nakazów Allaha składało się z dwóch etapów. Pierwszy to Al-Isra ( arab. podróż nocna), w czasie której Mahomet udał się na koniu Al-Buraku z Mekki do jerozolimskiego meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym . Drugi to wniebowstąpienie Al-Miradż (arab. wniebowstąpienie); gdzie w trakcie spotkania z Bogiem uzyskał wskazówki, jak mają wyglądać podstawowe rytuały muzułmanów (m.in. pięć razy dziennie odmawiana modlitwa). W miejscu, gdzie według tradycji nastąpiło wniebowstąpienie, stoi dziś Kopuła na Skale .

Historycznie w tym samym miejscu stała wcześniej Świątynia Jerozolimska , w roku 70 n.e. zburzona przez Rzymian. Poniżej znajduje się Mur Zachodni niegdyś otaczający dziedziniec świątyni, ten mur to tzw. Ściana Płaczu . Dostęp do tych świętych miejsc rodzi spory między wyznawcami obu religii.

Wniebowstąpienie w buddyzmie i hinduizmie

Buddyzm tybetański opisuje wniebowstąpienie mnicha i uczonego Śantidewy.

Popularny w hinduizmie bóg Kryszna (który wg różnych interpretacji jest awatarą Wisznu lub Najwyższą Osobą Boga) wg opisu w Mahabharacie po tym jak został ugodzony w stopę strzałą wstąpił do nieba "napełniając je całe swoją chwałą" jako jednocześnie Stworzyciel i Niszczyciel wszechświata .

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wniebowstąpienie":

1972 ...

1749 ...

1884 ...

1679 ...

1986 ...

1592 ...

1731 ...

1677 ...

1777 ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wniebowstąpienie":

163. Tradycje i zwyczaje (plansza 12) Żydów die Erschaffung - stworzenie süße Speisen - słodkie potrawy die Himmelfahrt - Wniebowstąpienie die Ernte - żniwa geflügelte Vögel - ptactwo skrzydlate gefüllte Tauben - nadziewane ...

163. Tradycje i zwyczaje (plansza 8) bat man an diesem Tag besonders um eine gute Ernte. W Niemczech Wniebowstąpienie Pańskie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wielu świętuje go jako ...

145. Bociany (plansza 19) Chrystusa (Bóstwo i człowieczeństwo). Jego odloty i przyloty jako ptaka wędrownego symbolizują Wniebowstąpienie i powtórne przyjście Chrystusa. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie