Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Meczet Al-Aksa w Jerozolimie

Meczet Al-Aksa w Jerozolimie

Meczet Al-Aksa w Jerozolimie
Meczet Al-Aksa w Jerozolimie

Meczet Al-Aksa, Al-Masğid al-Aqsà, ( arab. المسجد الأقصى) - jedna z najważniejszych świątyń muzułmańskich na świecie.

Meczet ten znajduje się w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym (Al-Haram as-Sharif) - miejscu świętym zarówno dla wyznawców judaizmu , jak i muzułmanów (jest to trzecie najświętsze miejsce islamu po Mekce i Medynie ).

Historia

Meczet Al-Aksa został zbudowany wraz z Kopułą na Skale (Qubbat as-Sakhra) w latach 660691 n.e. Obie budowle muzułmanie wznieśli na pamiątkę nocnej podróży proroka Mahometa do Tronu Bożego zwanej Al-Isrā , w którą, wedle tradycji, zabrał proroka archanioł Gabriel (Dżabra`il, Dżibril) i późniejszego wniebowstąpienia Al-Miradż . Meczet Al-Aksa to największa świątynia w Palestynie , mieści do 30 000 wiernych ).

Niektórzy historycy architektury uważają, że meczet Al-Aksa ma typową budowę rzymskiej bazyliki i sugerują, że zbudowano go w 536 roku na rozkaz cesarza Justyniania jako kościół Świętej Marii. Arabowie nazywają zresztą dolinę Cedronu , która oddziela Wzgórze Świątynne od Góry Oliwnej - doliną Naszej Pani Marii (Wadi Sitt Maryam). Niewykluczone jest więc, że to właśnie chrześcijanie w ponad 450 lat od zburzenia Świątyni Jerozolimskiej znów uczynili Wzgórze Świątynne miejscem kultu .

Bazylikowy charakter meczetu Al-Aksa może też być wynikiem wzorowania się jego budowniczych na budowlach chrześcijańskich. W tym okresie architektura islamska nie była jeszcze wykształcona, a w budowie meczetu oraz Kopuły na Skale uczestniczyli bizantyjscy rzemieślnicy.

W 1951 w zamachu podczas wizyty w meczecie zginął król jordański Abdullah I . Zamachowiec usiłował także zabić jego wnuka, późniejszego króla Husajna , ale ten uszedł z życiem. W 1969 chrześcijański turysta Denis Michael Rohan podłożył ogień pod meczet . W pożarze przepadła mównica z drzewa cedrowego ( minbar ), dar sułtana Saladyna .

Od tego meczetu przyjęła miano Druga intifada , nazwana intifadą Al-Aksa, czyli powstaniem w obronie najświętszego dla muzułmanów meczetu w Jerozolimie.

Na mapach: 31°46'34″N 35°14'07″E / 31.77611, 35.23528

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Meczet Al-Aksa w Jerozolimie":

Adwentyzm ...

I wiek ...

Meczet w Kownie ...

Diakon ...

Wyprawy krzyżowe ...

Orientowanie (architektura) ...

1951 ...

List do Hebrajczyków ...

1925 ...

1929 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Meczet Al-Aksa w Jerozolimie":

012. Islam (plansza 12) ...

109 Zróżnicowanie religijne i kulturowe Rzeczpospolitej (plansza 9) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie