Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Riszon le-Cijjon

Riszon le-Cijjon

Na mapach: 31°57'40″N 34°48'38″E / 31.96111, 34.81056

Riszon le-Cijjon
ראשון לציון
Herb
Herb Riszon le-Cijjon
Ulica Echad HaAm w Riszon le-Cijjon

Ulica Echad HaAm w Riszon le-Cijjon
Dewiza : brak
Państwo   Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Burmistrz Dov Tzur
Powierzchnia 58,7 km²
Położenie31° 57' 40 '' N
34° 48' 38'' E
Wysokość40 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba ludności
•  gęstość

225 800
3 846 os./km²
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 75150
Miasta partnerskie Tianjin , Chiny
Gonder , Etiopia
Nîmes , Francja
Heerenveen , Holandia
Münster , Niemcy
Lublin , Polska
Petersburg , Rosja
Braszów , Rumunia
Preszów , Słowacja
Metrowest, USA
Prince George , USA
Lwów , Ukraina
Debreczyn , Węgry
Teramo , Włochy
Położenie na mapie Izraela

Riszon le-Cijjon
ראשון לציון
Strona internetowa miasta

Riszon le-Cijjon (często nazywane w skrócie Riszon; hebr. ראשון לציון, ; arab. ريشون لتصيون, Riszun Litsijjun; pol. dosł. Pierwszy w Syjonie) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu . Jest to czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto Izraela. W 2006 żyło w nim 222 tys. ludzi[1].

Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Gusz Dan , w otoczeniu miast Ness Ziona , Lod , Holon i Bat Yam , miasteczek Beer Ya'aqov , Bet Dagan i Azor , kibuców Palmachim , Netser Sereni , moszawów Gan Soreq , Neta'im , Nir Zvi , Ahi'ezer i Mishmar HaShiv'a , oraz wioski Kfar Chabad .

Spis treści

Geografia

Miasto zajmuje powierzchnię 58,704 km² . Jest położone na nadmorskich wydmach na wybrzeżu Morza Śródziemnego, pomiędzy dużymi miastami Ness Ziona, Lod, Holon i Bat Yam w obrębie aglomeracji miejskiej Gusz Dan.

Od wschodniej strony z miastem graniczy strefa przemysłowa Tzrifin, w której obrębie znajduje się duża baza szkoleniowa Sił Obronnych Izraela .

Klimat

Riszon le-Cijjon ma klimat śródziemnomorski , który charakteryzuje się upalnymi i suchymi latami oraz chłodnymi i deszczowymi zimami[2]. Wiosna rozpoczyna się w marcu, a w drugiej połowie maja rozpoczyna się lato. Średnia temperatura latem wynosi 29 °C , a zimą 15 °C. Zimą zdarza się spadek temperatury do 1 °C. Największe opady deszczu występują pomiędzy listopadem a marcem. Suma rocznych opadów atmosferycznych wynosi 560 mm .

Temperatura w kolejnych miesiącach roku (w °C ) - średnia pomiarów z lat 1981 - 2000 :

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Maksymalna
temperatura
232731353736333333333126
Minimalna
temperatura
12368131617151062
Suma opadów
mm
139,788,96120,32,5000027,973,7144,8
Źródło danych: Israel Central Bureau of Statistics .

Historia

Osada została założona 31 lipca 1882 przez grupę dziesięciu żydowskich pionierów z syjonistycznej organizacji Chowewej Syjon , którzy przyjechali do Palestyny z Charkowa w Rosji (współcześnie na Ukrainie )[3]. Na czele pionierów stał Zalman Dawid Levonti. Zakupili oni 835 akrów (3,5 km² ) ziemi od Arabów z pobliskiej wioski Ayun Kara.

Była to druga współczesna żydowska osada założona w Palestynie - pierwszą była Petah Tikwa . Jej nazwę zaczerpnięto z biblijnego tekstu z Księgi Izajasza 41:27

Jam pierwszy, który ogłaszam Syjonowi: Oto, oto są; i Jerozolimie daję radosnego zwiastuna

Pionierzy stanęli przed licznymi trudnościami. Tutejsza gleba była piaszczysta, brakowało dostępu do wody, natomiast osadnicy nie posiadali żadnego doświadczenia rolniczego. Otrzymali oni jednak wsparcie ze strony nowo przybyłej grupy młodych żydowskich idealistów z grupy Bilu. Byli wśród nich Fani Belkind, Israel Belkind, Shimshon Belkind, Yoel Drubin, Dr. Haim Hissin i David Yudilovich. W 1883 wykopano pierwszą studnię, która do dzisiaj stanowi zabytek i ciekawostkę turystyczną. W 1886 powstała tutaj pierwsza szkoła hebrajska . W 1885 mieszkający tutaj Zeev Abramowicz po raz pierwszy użył współczesną flagę państwa Izraela . W 1889 w Riszon le-Cijjon ułożono współczesny hymn państwa Izraela .

Winiarnia Carmel-Mizrahi Winery w Riszon le-Cijjon około 1890

Dalszym rozwojem osady żywo zainteresował się Baron Edmond James de Rothschild , który wysłał swoich administratorów aby zapoznali się z warunkami i możliwościami rozwoju. W następnych latach uczyniono znaczny postęp w rozwoju upraw rolniczych, hodowli cytrusów , uprawie winnicy i produkcji wina . W 1889 z pomocą barona Rothschilda założono winiarnię Carmel-Mizrahi Winery, z której w krótkim czasie rozwinął się największy w Izraelu producent wina Carmel. Przewodniczącym związku zawodowego pracowników winnicy był Dawid Ben Gurion .

W 1890 w Riszon le-Cijjon żyło 259 mieszkańców, w 1895 było 380 i w 1900 526 mieszkańców. Rozwój miasta był jednak przez cały czas mocno ograniczany przez brak wystarczającej ilości wody. W tym celu Baron Rothschild przysłał tutaj specjalistów, którzy wykryli zasoby wody na głębokości 42 metrów pod ziemią. Poziom wody gruntowej był jednak zróżnicowany i nowe studnie wykopano na głębokościach 20 i 25 metrów[4].

W 1950 Riszon le-Cijjon otrzymało prawa miejskie[3].

Demografia

Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2008 roku w mieście żyło 225,8 tys. mieszkańców, wszyscy Żydzi [1].

Populacja miasta pod względem wieku:

Wiek (w latach)Procent populacji w %
0-47,4%
5-97,1%
10-147,1%
15-197,5%
20-2916,0%
30-4420,0%
45-5920,3%
ponad 6014,5%


Źródło danych: Central Bureau of Statistics .

Riszon le-Cijjon ma liczne osiedla mieszkaniowe: (1) w Starym Mieście są Nahalat Yehuda, Neve Hillel, Bnot Hayil, Abramovich, Katzenelson, Remez i Rishonim, (2) w południowej dzielnicy są Revivim, Kidmat Rishon, Ne'urim, Rambam, Neve Hadarim, HaShomer, Kfar Arye, Mishor HaNof i Kiryat Simha, oraz (3) w zachodniej dzielnicy są Neve Elyahu, Ne'ot Shikma, Neve Dekalim, Neve Hof, Neve Yam, Kiryat Rishon, Kiryat Cramim, Kiryat Ganim, Ne'ot Ashalim i Kiryat Hatanei Pras Nobel.

Edukacja

Haviv - pierwsza hebrajska szkoła podstawowa w Riszon le-Cijjon
Park w Riszon le-Cijjon
Park Gan HaMoshava
Wielka Synagoga w Riszon le-Cijjon
Plaże w Riszon le-Cijjon
Zatłoczone centrum Riszon le-Cijjon

W mieście znajdują się 23 szkoły podstawowe, 9 szkół średnich i 12 liceów. Do College Zarządzania - Studia Akademickie uczęszcza 12 tys. studentów[5].

Działa tu także Science College, Instytut Wychowawczy Ron Vardi dla utalentowanych dzieci oraz Instytut Badań Vulcani finansowany przez Ministerstwo Rolnictwa[5].

Kultura

Miasto jest gospodarzem dorocznego Festiwalu Wina Rishon LeZion. Przy tej okazji w tutejszym amfiteatrze występowały liczne zespoły muzyczne, między innymi Metallica , Sting , Alanis Morissette i Sean Paul . Innym ważnym międzynarodowym festiwalem jest Festiwal Wiosny, które prezentuje sztukę widowiskową. W mieście odbywa się także Festiwal Piosenki Hebrajskiej[5].

Dom kultury Heichal HaTarbut jest ośrodkiem różnorodnych działań kulturalnych. Odbywają się tu warsztaty oraz przedstawienia teatralne. Jednak najbardziej imponującym jest Centrum Kultury Meir Nitzan, jeden z największych ośrodków kultury w kraju. Swoją działalność prowadzi tutaj znana izraelska orkiestra symfoniczne Rishon LeZion, kierowana przez Dana Ettingera, która uczestniczyła w wielu festiwalach na całym świecie. W 1991 otrzymała nagrodę ACUM[6].

Z innych instytucji kulturalnych należy wymienić: Muzeum Historii Rishon LeZion[7], Yad Lebanim, Cathedra Institute for Culture and Adult Enrichment, Bet Ha’Am, Zerubavel House i największą w Izraelu bibliotekę publiczną[5].

Urzędy państwowe

Miasto jest siedzibą Ministerstwa Rolnictwa.

Sport

Miasto jest znane z osiągnięć w piłce ręcznej i szachach . W piłce ręcznej dominującą w Izraelu rolę odgrywają kluby Hapoel Rishon LeZion i Maccabi Rishon LeZion. W szachach od 1939 istnieje Rishon LeZion Chess Club, w którym grali tacy arcymistrzowie jak Borys Alterman i Garri Kasparow .

W koszykówce ważnym jest klub Maccabi Rishon LeZion, który świętował swoje sukcesy w latach 90. Jest tu także stadion Haberfeld Stadium .

Gospodarka

Miasto słynie z winiarni Carmel-Mizrahi Winery. Wytwórnia została ostatnio zmodernizowana i można ją zwiedzać z przewodnikiem. W programie jest przewidziana degustacja tutejszych win.

Tutejszy przemysł i centra biznesowe ulokowano w dwóch specjalnych strefach na obrzeżach miasta, dzięki czemu nie zakłócają one spokojnego życia mieszkańców. Na północy jest stara strefa przemysłowa, a w zachodniej części miasta jest nowa strefa. Z przemysłu znajdują się tutaj między innymi zakłady elektroniczne, motoryzacyjne, cementownia oraz huta szkła. Znajdują się tutaj siedziby centrów logistycznych ogromnych międzynarodowych koncernów, takich jak Coca-Cola , Gazit Globe, Volvo i Fiat [5].

Przy mieście działa zakład odsalania wody[8], który produkuje 3,7 miliona kubików wody rocznie[5].

Turystyka

Stara część Riszon le-Cijjon stanowi obszar śródmieścia wokół ulic Herzla i Żabotyńskiego . Centrum dzielnicy stanowi ulica Rothschilda, przy centrum handlowym Midrehov oraz przy starym parku Gan-HaMoshava. Z ciekawych rzeczy warto zobaczyć tutaj starą wieżę ciśnień oraz pierwszą szkołę hebrajską (Beit Sefer Haviv). W Muzeum Jad Lebanim przedstawiono historię Syjonizmu i osadnictwa żydowskiego w Palestynie . Tuż obok muzeum znajduje się Wielka Synagoga, którą wybudowano w 1885 jako magazyn zboża (władze tureckie nie zezwalały na budowę domu modlitwy). Obecnie w mieście istnieje około 160 synagog.

W zachodniej części powstaje nowe miasto Riszon le-Cijjon, w którym nowoczesne osiedla buduje się pośrodku parków. Tamtejsze centra handlowe i rozrywki żyją przez całą noc. Po zachodniej stronie autostrady nr 4, na piaszczystych nadmorskich wydmach wybudowano w 1991 kompleks rozrywkowy (The Superland) z wesołym miasteczkiem i ZOO [9]. Uzupełnieniem atrakcji są plaże i nadmorski deptak.

Władze miejskie

Burmistrzowie:

 • Dr. Eliakum Ostishinski (1950-1951)
 • Arie Sheftal (1951)
 • Moshe Gavin (1952-1955)
 • Gershon Man Mankov (1955)
 • Hana Levin (1955-1960)
 • Arie Sheftal (1960-1962)
 • Noam Leoner (1962-1965)
 • Arie Sheftal (1965-1969)
 • Hananya Gibstein (1969-1983)
 • Meir Nitzan (1983-2008)
 • Dov Tzur (2008- )

Osoby związane z miastem

 • Tal Ben Haim - urodzony w Riszon le-Cijjon piłkarz.
 • Zohar Argov - urodzony w Riszon le-Cijjon popularny piosenkarz.
 • Borys Gelfand - mieszkający w mieście arcymistrz szachowy.
 • Garri Kasparow - arcymistrz szachowy, przez kilka lat mieszkał tutaj.

Komunikacja

Przez zachodnią część miasta, blisko wybrzeża, przechodzi autostrada nr 20

(Riszon le-Cijjon- Rishpon ), która na południe od miasta krzyżuje się z autostradą nr 431
(Riszon le-Cijjon- Kfar Shmu'el ), a w centrum miasta krzyżuje się z drogą nr 441
. Przez środkową część miasta przechodzi autostrada nr 4
( Erez - Rosh HaNikra ), która również krzyżuje się z drogą nr 441. W południowej części Riszon le-Cijjon, od autostrady nr 4 oddziela się droga ekspresowa nr 42
( Aszdod -Riszon le-Cijjon). Przez centrum miasta przechodzi także droga nr 412
, którą jadąc na południe dojeżdża się do miasta Ness Ziona , a jadąc na północ przejeżdża się przy Ministerstwie Rolnictwa i dojeżdża do drogi ekspresowej nr 44
( Holon - Eshta'ol ).

W południowo-zachodniej części miasta jest stacja kolejowa Rishon LeZion HaRishonim . Pociągi z Riszon le-Cijjon jadą do Lod , Kfar Saby i Tel Awiwu .

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Israel Central Bureau of Statistics ( ang. ). [dostęp 5 maja 2008].
 2. Israeli Encarta ( ang. ). [dostęp 29 grudnia 2008].
 3. 3,0 3,1 Rishon Le-Zion ( ang. ). W: The Department for Jewish Zionist Education [on-line]. [dostęp 29 grudnia 2008].
 4. Greenwood Naftali Karlinsky Nahum: California Dreaming: Ideology, Society, and Technology in the Citrus . SUNY Press, 2005, s. 54. . [dostęp 29 grudnia 2008]. 
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Municipality of Rishon LeZion ( ang. ). W: Dun's100 - Israel's Largest Enterprises 2008 [on-line]. [dostęp 29 grudnia 2008].
 6. About the ISO ( ang. ). W: The Israel Symphony Orchestra Rishon LeZion [on-line]. [dostęp 29 grudnia 2008].
 7. Rishon Lezion Museum ( ang. ). W: Portal Tourism and Tour [on-line]. [dostęp 29 grudnia 2008].
 8. Dig it! ( ang. ). W: The Jerusalem Post [on-line]. [dostęp 29 grudnia 2008].
 9. The Superland ( ang. ). W: The Superland [on-line]. [dostęp 29 grudnia 2008].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Riszon le-Cijjon":

Autostrada 1 (Izrael) następnym 1 km znajduje się węzeł drogowy z autostradą nr 431 ( Riszon le-Cijjon - Kfar Shmu'el ), przy moszawie Kfar Shmu'el . Istnieje tutaj możliwość zjechania do ...

Israel Railways ...

Kadima ...

Alija ...

Gusz Dan ...

Tel Awiw-Jafa obecnie jedynie linie autobusowe Egged, jeżdżące do miast Bat Jam , Cholon i Riszon le-Cijjon . Nowy dworzec autobusowy jest największym terminalem autobusowym w Izraelu.Większość linii ...

Nîmes Werona , Włochy Brunszwik , Niemcy Praga , Czechy Frankfurt nad Odrą , Niemcy Salamanka , Hiszpania Riszon le-Cijjon , Izrael Meknes , Maroko Przypisy↑ Institut national de la statistique et des ...

Kategoria:Izraelskie kluby piłkarskie Amidar Ramat Gan Hapoel Akka Hapoel Be'er Szewa Hapoel Hajfa H cd. Hapoel Ironi Kiryat Szmona Hapoel Ironi Riszon le-Cijjon Hapoel Jerozolima Hapoel Kfar Saba Hapoel Nazrat-Ilit Hapoel Petach Tikwa Hapoel Ra'anana Hapoel Ramat Gan Hapoel Tel ...

Droga ekspresowa 42 (Izrael) ...

Hod HaSharon ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Riszon le-Cijjon":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie