Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Punk

Punk

Punk rock
Pochodzenie rock and roll , rockabilly ,
garage rock , frat rock,
rock psychodeliczny ,
pub rock , glam rock
Czas i miejsce powstaniapołowa 1970 ,
Stany Zjednoczone ,
Wielka Brytania i Australia
Instrumenty gitara , gitara basowa , perkusja , okazyjnie używane inne instrumenty
Największa popularnośćna górze list przebojów pod koniec 1970; międzynarodowy komercyjny sukces pop punku i ska punku – połowa 1990-2000, '90 sukces grunge'u i hardcore punk , rapcore od '90-'00 oraz digital hardcore , '00 popularność emo core'a i fuzji hardcore z metalem zwanej metalcore
Gatunki pokrewne nowa fala , post punk , rock alternatywny ,
Podgatunki
anarcho-punk , art punk, cyber punk , dark punk, punk garażowy, punk'n'roll, rock gotycki , glam punk, hardcore punk , crust punk , crust grind, grindcore , D-beat punk, raw punk, post-punk revival , power violence, punk82, horror punk , oi! , Riot Grrrl , screamo , skate punk , punk chrześcijański, nazi punk,
Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym
2 Tone , anti-folk, celtic punk, blackened crust, crust death, crossover thrash , chicano punk, cowpunk , deathrock , disco punk , electro punk, folk punk, G-punk, gypsy punk, grunge , industrial rock , pop punk , psychobilly , punk blues , punk jazz, rapcore , reggae punk, ska punk , slugde punk, metalcore , techno punk, digital hardcore , speed metal , nwobhm, thrash metal , groove metal , alternative metal ,
Style regionalne
Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Francja, Niemcy, Urugwaj, Polska
Inne tematy
proto-punk , DIY , pierwsza fala punka, queercore, moda punkowa, Prekursorzy punka, Ideologia punkowa, Filmy punkowe, Pisma punkowe, Subkultura punkowa, Oś czasowa punka, Druga fala punka, Straight Edge , Lista zespołów punkowych, Podgatunki punk rocka

Punk – w węższym znaczeniu: gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w. , w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

Spis treści

Geneza zjawiska

Powszechnie za pierwszy zespół punkowy uznaje się brytyjski Sex Pistols , choć geneza zjawiska jest znacznie wcześniejsza – na przykład, jeszcze przed sformalizowaniem się subkultury i muzyki punk grali Ramones , Television czy Talking Heads , więc na dobrą sprawę to oni winni uchodzić za najstarsze kapele punkowe. Słowo "punk", oznaczające w języku angielskim m.in. coś zgniłego, bezwartościowego, śmiecia, dziwkę, szczeniaka, gówniarza itp., w kontekście muzyki rockowej było używane od połowy lat 60. XX w. na określenie amatorskich zespołów, przedstawicieli tzw. rocka garażowego . Bardziej popularne we wczesnych latach 70., później używane jako określenie dokonań muzycznych grup Television czy Patti Smith Group . Ich twórczość bezpośrednio inspirowała późniejszych punk rockowców; uważa się, że w ten sposób określenie punk nabrało dzisiejszego znaczenia.

Muzyczne korzenie punk rocka tkwią nie tylko w stylistyce muzyki garażowej. Wśród nich wymienia się również dokonania The Velvet Underground , zaangażowanych politycznie zespołów The Stooges czy MC5 , niektórych zespołów glamrockowych i in. (zobacz proto punk ). Punk rock powstał również jako opozycja w stosunku do zespołów poprzedniej epoki (grających hard rocka , rocka progresywnego , rocka psychodelicznego itp.), które oskarżano o przerost formy nad treścią, a także o rezygnację ze swoich ideałów i komercjalizację. Niewątpliwy wpływ na rozwój punka miały również inne czynniki m.in. sytuacja społeczno-polityczna tamtego okresu.

Powstanie punk rocka

Pierwsze zespoły punkowe pojawiły się w połowie lat 70. w trzech różnych zakątkach świata: Ramones , Television , Blondie , Suicide , Patti Smith Group i Richard Hell & the Voidoids w Nowym Jorku ( USA ), The Saints w Brisbane ( Australia ) i Sex Pistols , The Damned i The Clash w Londynie ( Wielka Brytania ). Były one związane z lokalnymi scenami, które tworzyły zespoły i publiczność; koncerty odbywały się w niewielkich klubach nocnych (najbardziej znane: The 100 Club w Londynie, CBGB's w Nowym Jorku, The Masque w Hollywood ).

Zamierzeniem punk rocka był powrót do rock'n'rollowych korzeni muzyki rockowej. Spory wpływ na ten styl wywarła również muzyka reggae i ska , zresztą z wzajemnością.

Podkreślano prostotę punka, zarówno w warstwie muzycznej jak i literackiej, często rozumianą dosłownie (punkowy zin z tego okresu – Sniffin' Glue zamieścił rysunek przedstawiający podstawowe chwyty gitarowe z podpisem: "To jest pierwszy akord , to jest następny, ten jest trzeci. Teraz załóż zespół"). Teksty piosenek w równie niespotykany dotychczas prowokacyjny sposób poruszały tematy miłości, seksualności, jak i polityki czy problemów młodych ludzi.

Zespoły punkowe jak i ich fani oskarżani byli o nihilizm , bezmyślność, chuligaństwo – co jest oczywiście prawdą w jednostkowych przypadkach, generalnie jednak ich muzyka, strój, zachowanie były przejawem humoru, ironicznego podejścia do norm narzucanych przez społeczeństwo i kulturę. Negatywną opinię o punk rocku utwierdzały koncerty: wyzwiska padające ze sceny, rzucanie różnymi przedmiotami, dziwaczny taniec – pogo , stage diving , niszczenie instrumentów przez muzyków i in.; dla postronnego obserwatora przypominały raczej zamieszki.

Tak rozumiany punk rock był charakterystyczny dla lat 70., z czasem jednak uległ ewolucji. Powstały style post punk i nowa fala , będące efektem poszukiwań artystycznych zespołów punkowych i twórców zainspirowanych punkiem.

Druga fala punk rocka – hardcore punk

Dwóch punków z lat 80.

Lata 80. XX wieku przyniosły drugą falę zespołów wywodzących się bezpośrednio z ruchu punk. Przekaz zespołów grających hardcore punk był bardziej pozytywny. Zgadzając się z punkową tezą o bezsensie życia, nie ograniczały się tylko do opisywania beznadziei świata i jego instytucji. Zespoły takie jak: Dead Kennedys , NOFX , Bad Religion , Conflict , Subhumans , Exploited i in. przedstawiały możliwe rozwiązania, np. organizowanie się i walkę o swoje prawa. Dużą popularność w tym czasie zdobyła także ideologia anarchistyczna , propagowana m.in. przez zespół Crass (zob.: anarchopunk ), a także ascetyczna ideologia straight edge , zainspirowana piosenką Minor Threat . Za sprawą zespołów takich jak Rites of Spring i Embrace narodziła się też bardziej melodyjna i zróżnicowana odmiana hardcore , tzw. emo core (od ang. słowa emotional), która w swej bardziej popowej postaci przeżywa dzisiaj renesans popularności.

Propagandowe hasło punków.

Fenomenem drugiej fali punk rocka była idea "zrób to sam" (z ang. Do-It-Yourself ) przejawiająca się m.in. w spontanicznym zakładaniu zespołów muzycznych jak i czasopism tzw. zinów , a później nawet wytwórni muzycznych. Edytowane i wydawane w amatorski sposób, zazwyczaj w małym nakładzie, ziny dostarczały informacji na tematy muzyczne (wywiady, relacje z koncertów, recenzje płyt) i związane z samą kontrkulturą.

W samej muzyce następowała również ewolucja, rock and rollowa prostota zaczęła ustępować przed dążeniem do osiągania ekstremów w muzyce i fuzjami z innymi gatunkami muzycznymi, np. metalem .

Mimo że eksplozja punk rocka przeminęła, zespoły punkowe jak i cała kontrkultura przetrwały. Renesans przyniosły lata 90. , kiedy to za sprawą grup takich jak Rancid czy The Offspring (często sympatyzujących ze skateboardingiem ; zob. także: skate punk ), punk rock stał się bardziej przystępny dla przeciętnego słuchacza, ale i bardziej komercyjny.

W przeszłości bycie punkiem często było równoważne ze zgodą na społeczne odrzucenie, ostracyzm ze strony większości, także rówieśników. To co dawniej szokowało – indywidualizm, wyrażający się zewnętrznie w sposobie ubierania, tatuaże , piercing , itp. staje się prawie powszechnie akceptowane.

Ideologia punka

Ze względu na ewolucję poglądów, istnienie różnych odłamów w obrębie kontrkultury (przykładowo: anarchopunk , straight edge , oi! , crust punk ) i indywidualizm samych punków trudno syntetycznie przedstawić ich poglądy. Generalnie, punk, którego początkowym założeniem był brak jakiejkolwiek ideologii, w miarę upływu czasu przekształcał się w ruch społeczno-polityczny wymierzony przeciwko instytucjom, które, (jak uważali członkowie ruchu) ograniczają wolność i niezależność człowieka: rząd i jego aparat przymusu – policja i wojsko, zorganizowana religia, środki masowego przekazu , wielkie korporacje itp. Negacja wszelkich form rządów doprowadziła do przyjęcia przez znaczną część punków ideologii anarchistycznej w jej licznych odmianach. Bardzo często poglądy osób uważających się za punków zbieżne są z poglądami lewicowymi lub skrajnie lewicowymi, w krajach o przeszłości komunistycznej tendencja ta jest jednak słabiej zauważalna. Oczywiście niektórzy świadomie odrzucają całą ideologiczną otoczkę, próbując nawiązać do pierwotnego rozumienia pojęcia punk, inni zaś koncentrują się tylko na muzyce, nie zdając sobie sprawy, że stanowi ona tylko fragment szerszego zjawiska.

Przykładowe utwory

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Punk":

2001 w muzyce o mnie nie wiecie" - Reni Jusis "Nigdy Ciebie nie zapomnę" - Reni Jusis "Punkt G" - Blenders "Brooklyńska Rada Żydów" - Kult "I (Would) Die for You" ...

Anarchizm ...

1958 Leszek Piechota , polski polityk 22 września Andrea Bocelli , włoski śpiewak Joan Jett , amerykańska rock'n'rollowa i Punk rockowa gitarzystka 24 września - Jan Dobrzyński , polski polityk 26 września - Robert ...

1974 ...

Terror (grupa muzyczna) winylReaper RecordsDemo Keepers Of The Faith CD Century Media Records Pełny album Kompilacje[9]Trial & Error 3: Punk Metal Hardcore Sampler (2003) - utwór "Life And Death"Sampler #1 (2004) ...

Lata 70. XX wieku ...

Muzyka pop avant-pop Podgatunki powstałe z połączenia z innym stylem muzycznym dream pop , pop rock , pop Punk , country popStyle regionalne j-pop , k-pop, c-pop Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ...

Kryzys ...

Peter Brötzmann każdym możliwym składzie i w każdym możliwym miejscu. Nadał free jazzowi mentalność Punk rocka : grał dużo koncertów, wydawał płyty we własnej wytwórni, nigdy nie ...

Til Schweiger (Jetzt oder nie – Zeit ist Geld) jako Pająk (także producent filmowy ) 1999 : Punki z Salt Lake City (SLC Punk!) jako Mark 1999 : Wielki Bagarozy (Der ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Punk":

Słówka - ubrania (plansza 5) praktyczna kurtka eine Lederjacke - kurtka skórzana eine Sämischledernjacke - kurtka zamszowa Eine Jacke für Punk ist eine Punkerjacke. Kurtka dla Punka to kurtka Punkowa. ...

006. Orientacja na niebie i Ziemi oraz ruch obrotowy i obiegowy Ziemi (plansza 27) Słonecznym). Minimalna odległość globu od Słońca wynosi 147 mln km (peryhelium - Punk przysłoneczny – to miejsce, w którym Ziemia znajduje się najbliżej Słońca), ...

157. Fryzury na przestrzeni wieków (plansza 22) In den 70ern kam der Irokesenschnitt auf, der als Klassiker unter den Punk-Frisuren galt. W latach 70 pojawił się irokez, uchodzący za klasyczną fryzurę Punkową. Die ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie