Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lewica

Lewica

Lewica – zwyczajowe określenie sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy . Głównymi założeniami lewicy jest dążenie do wolności , równości i sprawiedliwości społecznej .

Zalicza się do nich środowiska o poglądach socjaldemokratycznych , socjalistycznych oraz większość zielonych . W szerszym znaczeniu do lewicy zalicza się również środowiska skrajnie lewicowe o poglądach anarchistycznych lub komunistycznych (np. anarchokomunistycznych , trockistowskich lub maoistowskich ) oraz środowiska centrolewicowe ( socjalliberalizm ), które bywają również zaliczane do centrum sceny politycznej.

W latach 60. XX wieku pojawiła się Nowa Lewica . Tym mianem określa się w skrócie różne grupy odwołujące się do idei ekologicznych , internacjonalistycznych , feministycznych , a także pacyfistycznych .

Współcześnie podział na prawicę i lewicę często nie bywa jednoznaczny. Do partii prawicowych bywają zaliczane te, które mają pewne lewicowe elementy, podobnie jak i do lewicowych zalicza się te, które mają elementy prawicowe. Ze względu na trudności w jednoznacznej klasyfikacji współcześnie istniejących partii tradycyjny podział na lewicę i prawicę jest zastępowany alternatywnym podziałem dwuosiowym , gdzie jedna oś przedstawia kwestie ekonomiczne, druga zaś społeczne.

Pochodzenie nazwy

Określenie lewica pochodzi z okresu rewolucji francuskiej , kiedy we francuskich Stanach Generalnych deputowani stanu trzeciego (mieszczaństwo) zasiadali po lewej stronie od prowadzącego (reprezentanci arystokracji i duchowieństwa siedzieli po prawej). Postulowali przeprowadzenie gruntownych reform społeczno-politycznych. Ich przewodnim hasłem była " wolność, równość, braterstwo ".

Spotykane cechy lewicy

Poniższe zestawienie cech, jest jedynie poglądowym zestawieniem. Nie wszystkie poniższe cechy występują u wszystkich ugrupowań lewicowych, a także żadna z tych cech nie jest cechą wyłączną lewicy.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Lewica":

Narodowy socjalizm ...

Anarchizm ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

Adam Mickiewicz ...

Antoni Lange ...

Epoka (czasopismo polskie) ...

Nowy Sącz WituszyńskiKrzysztof ŻyłkaJózef BocheńskiTeresa CabałaElżbieta ChowaniecGrzegorz DoboszPiotr LachowiczJan OpiłoAntoni RączkowskiJózef GryźlakJózef HojnorRobert SobolSądecki Dialog Lewica i Demokraci Zofia PieczkowskaBogumiła Kałużna Kazimierz Sas Służby mundurowe i instytucje publiczneSzpital Specjalistyczny ...

Unia ...

Partia Regionów ...

Wiktor Janukowicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lewica":

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 5) – 125 mandatów centrum: PSL „Piast”, Chrześcijańska Demokracja, Narodowa Partia Robotnicza – 132 mandaty Lewica: Polska Partia Socjalistyczna, PSL „Wyzwolenie”, PSL-Lewica, Radykalne Stronnictwo Chłopskie, komuniści ...

223. Elementy geografii elektoralnej Polski (plansza 11) prawidłowość, polegającą na stałym poparciu dla opcji skrajnych (skrajna prawica i skrajna Lewica). Z kolei poparcie udzielane przez wyborców partiom znajdującym się w centrum ...

223. Elementy geografii elektoralnej Polski (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie