Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nankin

Nankin

Na mapach: 32°03'N 118°46'E / 32.05, 118.767

Nankin
南京
Nankin

Nankin
Państwo   Chiny
Prowincja Jiangsu
Burmistrz Ji Jianye(26.08.2009)
Powierzchnia 6596 km²
Położenie32° 3' N
118° 46' E
Wysokość15 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba ludności
•  gęstość

7 588 900
928,8 os./km²
Nr kierunkowy 25
Kod pocztowy 210000–211300
Miasta partnerskie Barranquilla ( Kolumbia )

Bloemfontein ( RPA )
Eindhoven ( Holandia )
Florencja ( Włochy )
Hauts-de-Seine ( Francja )
Houston ( USA )
Lipsk ( Niemcy )
Limassol ( Cypr )
London ( Kanada )
Mexicali ( Meksyk )
Nagoja ( Japonia )
Perth ( Australia )
Saint Louis ( USA )
Taejon ( Korea Południowa )

Położenie na mapie Chin

Nankin
南京
Strona internetowa miasta
Nankin

Nankin ( chiń. 南京; pinyin : Nánjīng, ) – ośrodek administracyjny chińskiej prowincji Jiangsu położony nad rzeką Jangcy , ważny ośrodek gospodarczy, wielki port śródlądowy. Miasto liczy 2,5 mln mieszkańców (zespół miejski – 5,1 mln).

Władze Republiki Chińskiej (Tajwanu) uznają Nankin za stolicę całego kraju.

Spis treści

Geografia

Nankin położony jest we wschodnich Chinach, na rozległej równinie nad rzeką Jangcy w jej dolnym biegu, ok. 240 km od jej ujścia do Morza Wschodniochińskiego . Od wschodu miasto ogranicza Zijin Shan (Góra Purpurowo-Złota). Nankin leży w zasięgu północnej subtropikalnej monsunowej strefy klimatycznej . Wyraźnie zaznaczają się tu cztery pory roku . Średnia roczna temperatura wynosi 16 °C (średnia temperatura lipca to 28 °C, a stycznia –2 °C). Najwięcej opadów przypada na okres letni, a roczna suma przekracza 1100 mm.

Historia

Badania archeologiczne wykazały, że obszar ten zamieszkany był już ponad 5 tys. lat temu. Pierwsze pisane wzmianki o Nankinie pochodzą z Epoki Walczących Królestw ( 453 - 221 r. p.n.e.), kiedy był to strategiczny region konfliktu. Za czasów dynastii Qin (221- 207 r. p.n.e.) miasto rozwinęło się w ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturowy. Później kilkakrotnie było stolicą Chin i zmieniało nazwy (Jianye, Jiankang, Yintian). Zniszczone w VI wieku , znów doświadczyło dobrobytu w czasach panowania dynastii Tang ( 618 - 907 ). Za panowania dynastii Song ( 960 - 1279 ) była to twierdza broniąca Chin przed najazdem Mongołów . Na początku rządów dynastii Ming i jej pierwszego władcy Zhu Yuanzhanga (Hongwu) miasto zostało po raz kolejny stolicą kraju. Nazwę Nankin w 1421 roku nadał miastu syn Zhu Yuanzhanga, Yongle , ale przeniósł on stolicę do Pekinu . 29 sierpnia 1842 roku na pokładzie brytyjskiego okrętu cumującego na Jangcy pod Nankinem podpisano traktat chińsko-brytyjski kończący I wojnę opiumową . Od 1853 do 1864 roku miasto, pod nazwą Tiencin, było stolicą państwa tajpingów . W 1911 roku ogłoszono tu powstanie Republiki Chińskiej. W latach 1927 - 37 oraz 1945 - 49 Nankin pełnił funkcję stolicy Chin kuomintangowskich. W latach 1937 - 38 Japończycy dokonali masakry jego mieszkańców i obrońców. Liczbę ofiar oceniono po wojnie na 42 tys., ale szacunkowe dane chińskie mówią nawet o 300 tys.

Obecnie

Współczesny Nankin to wielki ośrodek gospodarczy, dynamicznie się rozwijający. W ciągu ostatniego 20-lecia XX w. zanotowano tu 12-krotny wzrost PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Nieustannie dokonuje się nowych inwestycji, w dużej mierze zagranicznych. Działa tu 9 specjalnych stref o dogodnych warunkach dla inwestorów. w 1997 r. ukończono budowę nowoczesnego, międzynarodowego portu lotniczego Lukou. Do 2010 r. planuje się wybudowanie m.in. kilku kolejnych dróg ekspresowych, mostu na Jangcy oraz przebudowę portu dla statków pasażerskich. W Nankinie reprezentowanych jest ponad 40 różnych gałęzi przemysłu. Szczególnie rozwinęła się produkcja nowoczesnych wyrobów elektrotechnicznych, zwłaszcza dla telekomunikacji. Na szeroką skalę wytwarza się sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego i samochody (m.in. ciężarowe IVECO ). Rozwinięty jest też przemysł materiałów budowlanych, optyczny, precyzyjny (zegarki), maszynowy i włókienniczy ( brokaty , jedwab ). Znajdują się tu zakłady produkcji etylenu , włókien chemicznych, opon oraz farmaceutyków. Port rzeczny na Jangcy jest dostępny także dla statków morskich. Przeładunki przekraczają 50 mln t rocznie. Pod koniec lat 90. XX w. Nankin był siedzibą ponad 1,5 tys. banków oraz instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, giełdy towarowej i targów międzynarodowych. Wielkim osiągnięciem techniki jest otwarty w 1968 r. most na Jangcy liczący ok. 5 km długości.

Kultura

Nankin jest też ważnym ośrodkiem naukowo-kulturalnym. Znajduje się tu Uniwersytet Nankiński (założony w 1902 r.) – jedna z najstarszych uczelni w Chinach, oraz ponad 40 college'ów i szkół wyższych. Działa też filia Chińskiej Akademii Nauk, ponad 500 instytucji naukowo-badawczych zatrudniających prawie 400 tys. osób oraz obserwatorium astronomiczne .

Turystyka

Większość atrakcji turystycznych pochodzi z czasów panowania dynastii Ming. Zabytki z innych okresów najczęściej popadły w ruinę. Mury Nankinu ( XIV w. ) to najdłuższe obwałowania miejskie, zbudowane kiedykolwiek na świecie. Liczą 33,4 km długości, 12 m wysokości i 7 m grubości. Silnie ufortyfikowane były niemal nie do zdobycia. Do dziś zachowało się 2/3 muru oraz kilka z 13 bram, m.in. Zhonghuamen i Zhongyangmen. Turyści odwiedzają również Mauzoleum Sun Jat-sena , który uważany jest za ojca współczesnych Chin. Mauzoleum Ming Xiaoling , zbudowane w latach 1381 - 1431 , mieści grobowiec cesarza Zhu Yuanzhanga przykryty ziemnym kurhanem o średnicy 350 m. Atrakcją Nankinu są też nekropolie cesarskie, m.in. grobowiec dynastii Liang ( 502 - 557 ). Prowadzą do nich aleje wysadzane kamiennymi figurami (m.in. zwierząt, chimer , wojowników i urzędników) pochodzącymi jeszcze z VI w. Jedną z najważniejszych budowli Nankinu jest Świątynia Konfucjusza z 1034 r., znajdująca się w odrestaurowanym w 1984 r. kompleksie Fuzi Mao. Interesujące są też wieża bębna (Gu Lou) z XV w., wieża dzwonu (Zhong Lou) z 1889 r. (dzwon pochodzi z 1388 r.) oraz Sala Wu Liangdan ( 1381 ) – pozostałość dawnej świątyni Linggu si. Do dziś przetrwały tylko fragmenty pałacu cesarskiego pierwszych Mingów (Ming Gugong) wzniesionego przez Zhu Yuanzhanga.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Nankin":

1932 ...

1937 ...

Sun Jat-sen ...

Państwa świata według kontynentów ...

1940 ...

Mandżukuo ...

1927 ...

Kuchnia chińska ...

Dynastia Ming ...

Szanghaj ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nankin":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie