Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Forum Romanum

Forum Romanum

Na mapach: 41°53'33.12″N 12°29'08.57″E / 41.8925333, 12.4857139 Forum Romanum ( łac. – rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum – najstarszy plac miejski w Rzymie , otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem , Palatynem , Celiusem , Eskwilinem , Wiminałem i Kwirynałem . Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych.

Forum Romanum
Forum Romanum, w tle wzgórze Palatyn, z lewej strony widoczny łuk triumfalny Septymiusza Sewera

.

Spis treści

Historia

Powstanie

Tzw. teoria Gjerstada wypracowana w 1968 zakładała, że pierwotnie (w VII w. p.n.e. ) na tym terenie znajdowała się osada składająca się z domów na palach. Po wybudowaniu kanału odwadniającego Cloaca Maxima , osuszeniu terenu, utwardzeniu powierzchni, obszar ten stał się miejscem zgromadzeń obywateli. Inicjatorem wybudowania forum miał być Tarkwiniusz Pyszny . Przy powstałym w VI w. p.n.e. placu miano potem wznieść szereg ważnych budynków: Kurię , mównicę ( Rostra ), świątynię Westy i dom westalek , świątynie Saturna, Dioskurów, Zgody i siedzibę najwyższego kapłana – budynek Regii, archiwum ( Tabularium ).

Ostatnie badania archeologiczne terenu forum przeprowadzone w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku zaprzeczyły teorii Gjerstada. Wykazano, że do trzeciej ćwierci VIII w. p.n.e. na terenie Forum Romanum znajdowało się zwykłe bagno zasilane potokiem płynącym wzdłuż późniejszej Via Sacra . Stanowiło ono naturalną granicę pomiędzy znajdującymi się na wzgórzach osadami, tzw. palatyńsko-eskwilińską i kapitolińsko-kwirynalską . Bagno osuszono, a powierzchnię utwardzono w latach dwudziestych VIII wieku p.n.e. ( 729 - 720 p.n.e. ), co zgadza się w zasadzie z przekazanym przez rzymskich historyków czasem zjednoczenia Rzymu Romulusa z okoliczną osadą sabińską Tytusa Tacjusza . Przyjmuje się, że w tym właśnie okresie nastąpiło połączenie osady palatyńskiej z kwirynalską w jeden organizm polityczny, którego centrum stanowiło właśnie nowo osuszone Forum Romanum. Nigdy natomiast nie było tam domów na palach, jak twierdził Gjerstad.

Okres świetności

W okresie cesarstwa Forum Romanum zostało rozbudowane i wzbogacone o Świątynię Boskiego Juliusza (Templum Divii Iulii) , Wenus i Romy , Wespazjana , Antoniusza i Faustyny oraz łuk triumfalny cesarza Augusta . W tym też czasie rozbudowano Rzym i zbudowano kolejne fora cesarskie , które utworzyły z istniejącym już Forum Romanum zwarty kompleks architektoniczny. Najbliżej Forum Romanum usytuowano Forum Cezara . Oprócz niego powstały Forum Trajana (największe), Forum Augusta , Forum Wespazjana , Forum Nerwy . Inicjatorem tej rozbudowy był Juliusz Cezar . Forum Romanum było centrum życia obywatelskiego i ekonomicznego szczególnie w okresie republikańskim. W okresie cesarstwa fora pełniły raczej funkcje handlowe, rozrywkowe i reprezentacyjne.

Upadek

Choć Forum zostało zdewastowane w czasie zdobycia Rzymu przez Wizygotów w 410, to jeszcze w 768 zebrał tu się lud rzymski i obwołał papieżem Stefana III(IV) . Do zniszczenia mogło też przyczynić się trzęsienie ziemi w 851. W okresie średniowiecza Forum Romanum uległo stopniowemu zniszczeniu. Prawdopodobnie w okresie IX-X wieku Forum, jak i inne pozostałości rzymskie stanowiło kamieniołom - miejsce łatwego pozyskiwania budulca dla nowych inicjatyw architektonicznych. Do XVIII wieku miejsce to służyło na wypas, a później targ bydła. Prace wykopaliskowe zapoczątkowano w 1803, a od 1898 prace są prowadzone systematycznie.

Główne budowle starożytnego Forum Romanum

Inne ważne zabytki na Forum Romanum

Źródła

  • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 50. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Forum Romanum":

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Astrolabium ...

Frakcja (polityka) ...

Gall Anonim ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary ...

Teodozjusz I Wielki ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Leon Mieczysław Zawiejski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Forum Romanum":

010c. Rzym (plansza 16) Forum Romanum Rzym Po podziale Imperium Romanum, na zachodzie pogorszyła się sytuacja gospodarcza, ...

010b. Rzym (plansza 18) Forum Romanum - pozostałości Rzym Woda do miast była dostarczana akweduktami (służyły one ...

37. Organizacje międzynarodowe ? ASEAN, WNP, Europejskie organizacje (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie