Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Frakcja (polityka)

Frakcja (polityka)

Frakcja polityczna (z łac. fractio - łamanie) to zorganizowana i zdyscyplinowana grupa ludzi, która wyodrębniła się w ramach szerszego organizmu politycznego (nie zerwała z nim organizacyjnych powiązań). Jest ona świadoma własnych odrębności, które wynikają z akceptowania odmiennych idei, preferowania odmiennego stylu postępowania politycznego lub realizowania specyficznych celów.

Najczęściej wyróżnia się: frakcję partyjną oraz frakcję parlamentalną .

Frakcja partyjna

Pozostaje w strukturze organizacyjnej partii. Jej liderzy, pomimo forsowania odmiennych propozycji programowych lub personalnych, podporządkowują się decyzjom najwyższych władz partyjnych. Występowanie frakcji partyjnych jest możliwe w organizacjach, które uznają zasady demokracji wewnątrzpartyjnej i unikają wyraźnego zdefiniowania swej tożsamości programowej (takie partie określane są niekiedy mianem "partii jako koalicji frakcji").

Frakcja parlamentarna

Skupia wszystkich reprezentantów danej partii zasiadających w parlamencie. Niejednokrotnie grupa ta przejmuje odpowiedzialność za kierowanie partią i realizację jej programu na forum parlamentu. Decyduje też o przekształcaniu postulatów programowych partii w wytyczne polityki państwa .

W Wielkiej Brytanii frakcja parlamentarna dzieli się na tzw. frontbenchers (z ang. zasiadający w przednich ławach), czyli elitę frakcji (liderów), oraz tzw. backbenchers (z ang. zasiadający w tylnych ławach), czyli szeregowych deputowanych . W Niemczech członek frakcji nie należący do partii to hospitant .


Inne hasła zawierające informacje o "Frakcja (polityka)":

Brno ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

Globuliny ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Pokój ...

Nowa Anglia ...

Kopiec Kościuszki ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Zygmunt III Waza ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Frakcja (polityka)":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 12) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie