Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tarkwiniusz Pyszny

Tarkwiniusz Pyszny

Tarkwiniusz Pyszny, Lucius Tarquinius Superbus (żył na przełomie VI i V wieku p.n.e). Według przyjętej tradycji siódmy ostatni król rzymski pochodzenia etruskiego ( 535 p.n.e. - 509 p.n.e. ). Syn lub wnuk Tarkwiniusza Starszego , ożenił się z córką Serwiusza - Tulią .

Aby zdobyć władzę, ożenił się z królewską córką, ale szybko przekonał się, że jest ona bardziej lojalna względem ojca niż męża. Owdowiawszy Tarkwiniusz ożenił się ze swoją owdowiałą szwagierką. Prawdopodobnie brał udział w spisku i przyczynił się śmierci poprzedniego króla Serwiusza .

Wybudował na wzgórzu Kapitolu wielką świątynię w stylu etruskim, która stała się wzorem dla wszystkich późniejszych świątyń rzymskich; ustawiona była na podwyższeniu i zdobiona malowanymi dekoracjami z terakoty; czczona w niej była triada bóstw: Jupiter (posąg wykonał słynny etruski rzeźbiarz Wulka ), Minerwa i Junona . Walczył z ludem Wolsków . Sprawował rządy despotyczne.

Nabył od Sybilli z Kume tzw. Księgi sybillińskie . Legenda mówi, że sama Sybilla zaoferowała królowi dziewięć ksiąg, mówiąc, że ten, kto prawidłowo zinterpretuje ich tekst, pozna przyszłość. Tarkwiniusz odpowiedział, że cena za księgi jest zbyt wysoka, wtedy Sybilla zniszczyła trzy z nich i zażądała za resztę tej samej ceny. Tarkwiniusz znowu odmówił zakupu, a Sybilla zniszczyła kolejne trzy i powtórzyła ta samą cenę. Król kupił wreszcie trzy księgi za cenę, za którą ofiarowano mu dziewięć ksiąg. Księgi te przechowywano w specjalnie wybudowanej świątyni i można było z nich korzystać jedynie w chwilach największego zagrożenia dla Rzymu.

Tarkwiniusz Pyszny był władcą despotycznym. Miał dwóch okrutnych synów, a jednego z nich podobno szykował na swojego następcę - tym samym zrywając z tradycją, że kolejnych królów wybierają sami Rzymianie. Jeden z synów nazywał się Sekstus Tarkwiniusz - kiedyś goszcząc w domu krewniaka Luciusza Tarkwiniusza Kollatyna zgwałcił jego żonę Lukrecję . Lukrecja znana była powszechnie z cnoty i nie mogąc znieść hańby popełniła samobójstwo. Śmierć Lukrecji była bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania pod władzą Lucjusza Juniusza Brutusa . Tarkwiniusz Pyszny został wypędzony z Rzymu , a monarchia obalona - Rzym stał się republiką. Rzymianie wybrali Brutusa i Kollatyna na pierwszych konsulów.

Tarkwiniusz schronił się u króla etruskiego Larsa Porsenny i snuł plany powrotu na tron. W Rzymie wciąż miał zwolenników, którzy przygotowywali jego powrót. Między nimi byli podobno nawet dwaj synowie Brutusa, spisek jednak odkryto, a wszystkich spiskowców bez wyjątku stracono. Tarkwiniusz zmarł na wygnaniu w Kume w Kampanii w 496 p.n.e.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Tarkwiniusz Pyszny":

Mazurski Park Krajobrazowy ...

1344 ...

1351 ...

1346 ...

Welfowie ...

Kabała ...

516 p.n.e. ...

606 p.n.e. ...

586 p.n.e. ...

Łąka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tarkwiniusz Pyszny":

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 6) ...

Bajka też prawdę Ci powie (plansza 13) ...

Warto znać się na zdaniu (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie