Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dubaj

Dubaj

Na mapach: 25°16'N 55°20'E / 25.267, 55.333

Dubaj
Flaga
Flaga Dubaju
Nocna panorama miasta

Nocna panorama miasta
Państwo   Zjednoczone Emiraty Arabskie
Emirat Dubaj
Szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum
Powierzchnia 4114 km²
Położenie25° 16' N
55° 20' E
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość

1 570 779
382 os./km²
Miasta partnerskie Amman ( Jordania )

Aleksandria ( Egipt )
Barcelona ( Hiszpania )
Bejrut ( Liban )
Belmont ( USA )
Casablanca ( Maroko )
Damaszek ( Syria )
Detroit ( USA )
Dundee ( Wielka Brytania )
Dżudda ( Arabia Saudyjska )
Frankfurt nad Menem ( Niemcy )
Genewa ( Szwajcaria )
Gold Coast ( Australia )
Guangzhou ( Chiny )
Karaczi ( Pakistan )
Moskwa ( Rosja )
Osaka ( Japonia )
Stambuł ( Turcja )
Szanghaj ( Chiny )
Teheran ( Iran )
Turyn ( Włochy )

Położenie na mapie Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Dubaj
Strona internetowa miasta

Dubaj ( arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich , stolica emiratu Dubaj . Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.

Spis treści

Demografia

RokLiczba ludności
182211200[1]
1900110 000[2]
1930120 000[3]
1940138 000[1]
1954120 000[1]
1960140 000[4]
196858 971[5]
1975183 000[6]
1985370 800[7]
1995674 000[7]
20051 204 000
1 Pierwszy powszechny spis ludności w Dubaju odbył się w 1968 roku.

Większość populacji Dubaju to obcokrajowcy m.in. z Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej . 25% populacji ma korzenie irańskie . W Dubaju mieszka także ponad 100 000 Brytyjczyków i innych zachodnich przybyszów. Rząd ZEA nie zezwala na żadną formę naturalizacji dla obcokrajowców. Prawie wszystkie komercyjne zakłady są prowadzone przez obcokrajowców przy cichej współpracy lokalnego biznesmena, który tylko „wypożycza” licencję za odpowiednią opłatą. Liczne strefy wolnego handlu umożliwiają obcokrajowcom nabycie pełnej własności. Powiększa się także liczba wilii i apartamentów na sztucznych wyspach takich jak Palm Islands oraz w wielu częściach Dubaju takich jak The Greens, Dubai Marina , International City itp. Własność jest całkowita lub na 99 lat w zależności od rejonu.

Ekonomia

Dubaj oraz Deira (niepodległa w tamtym czasie) stały się bardzo ważnymi portami dla zachodnich firm. Większość nowych centrów finansowych zostało wybudowanych na terenie portu. Dubaj budował swoją pozycję jako ważnego punktu na trasach transportowych w latach 70. i 80. XX . Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem i portem turystycznym (Jebel Ali wybudowane w latach 70. XX wieku – największa stworzona przez człowieka przystań na świecie), ale także jest ośrodkiem dla przedsiębiorstw informatycznych oraz finansowych razem z nowym Światowym Centrum Finansowym – Dubai International Finance Centre (DIFC). Transport lotniczy jest kontrolowany przez, założoną przez rząd w 1985 , Emirates Airline . Linia ta posiada swój główny port tranzytowy na Dubai International Airport , w roku 2005 przewiozła 12 000 000 pasażerów.

Rząd założył specjalne strefy, którym przypisano odpowiednie funkcje i w których zakładają centra firmy z określonych branż, np. Dubai Media City jako część TECOM (Dubai Technology, Electronic Commerce and Media Free Zone Authority), w której siedziby mają takie firmy z branży IT jak EMC Corporation , Oracle , Microsoft , IBM oraz z branży mediów: MBC , CNN , Reuters , AP . Dubai Knowledge Village (KV) to edukacyjny i treningowy hub dla przyszłych pracowników innych wolnych stref. Internet jest filtrowany w większej części Dubaju, wyszukuje i nie dopuszcza stron niedozwolonych kulturowo, religijnie lub politycznie (np. izraelskich domen). Strefy TECOM na razie nie są filtrowane.

Nieruchomości

Decyzja rządu o przejściu z gospodarki uzależnionej dochodowo od wydobycia ropy na nastawioną na usługi i turystykę uczyniła nieruchomości bardziej wartościowymi i skutkowała boomem budowlanym w latach 2004 - 2006 . Budowy na dużą skalę uczyniły z Dubaju jedno z najszybciej rozrastających się miast, porównywalne jedynie z największymi miastami Chin .

Boom budowlany zaowocował powstaniem projektów na wodzie Palm Islands, The World oraz na lądzie Dubai Marina, Burdż Chalifa , Business Bay i Dubailand . Prace nad projektami prowadzą największe firmy na tamtejszym rynku Emaar Properties , Al Nakheel Properties i Dubai Properties. Aspiracje rządzącego szejka są odzwierciedlone przez ultra nowoczesną architekturę, unikatowe wieżowce takie jak Emirates Towers , które są dwunastym i dwudziestym czwartym budynkiem na świecie pod względem wysokości, oraz Burj al-Arab (Wieża arabska)– hotel żagiel wybudowany na sztucznej wyspie do niedawna najwyższy hotel na świecie. Emaar Properties oddało do użytku budynek, który z wysokością 850 m pobił już wszystkie rekordy wysokości, jest najwyższą konstrukcją wybudowaną przez człowieka. Budynek został ukończony w 2009 . Obok Burdż Chalifa wybudowano największe centrum handlowe na świecie – Dubai Mall również ukończone w 2009 .

Budowany jest także obecnie projekt Business Bay, który ma być nowym Centralnym Dystryktem Biznesowym Dubaju. Gdy projekt zostanie ukończony będzie składał się z 500 wieżowców wybudowanych wokół sztucznego poszerzenia istniejącej Cieśniny Dubajskiej.

W lutym 2005 roku rozpoczęła się budowa Dubai Waterfront , który będzie 2,5 razy większy niż Waszyngton (D.C.) i siedem razy większy od Manhattanu . Dubai Waterfront będzie stanowił kompleks kanałów oraz wysp pełnych hoteli i budynków mieszkalnych. Cały projekt spowoduje wydłużenie linii brzegowej kraju o 500 mil. W kompleksie znajdzie się także Al Burj , jeden z najwyższych planowanych budynków na świecie o wysokości przekraczającej 1 km.

Dubaj założył także Dubiotech – park umożliwiający firmom z branży biotechnologicznej prace nad genetyką, lekarstwami i obroną biologiczną. Celem parku jest rozwój tego sektora w Dubaju.

1 maja 2006 roku rozpoczął się projekt Bawadi, który pochłonie 27 mld dolarów i podniesie liczbę miejsc hotelowych do 29 000. Największym kompleksem w projekcie będzie Asia , który będzie największym hotelem na świecie (będzie miał 6500 pokoi).

Projekty Al Nakheel Properties w Dubaju

Kluczowe inwestycje

Budownictwo

Od 2000 roku rząd Dubaju zainicjował mnóstwo odważnych i nowoczesnych projektów w całym mieście, głównie w Mina Seyahi, niedaleko Jumeirah i Jebel Ali. W wielu regionach niełatwo ujrzeć dubajskie niebo bez przynajmniej jednego dźwigu. Eksperci uważają, że 30% wszystkich światowych dźwigów znajduje się w Dubaju. Budowanie w ZEA to szybszy proces niż w krajach zachodnich. Dzieje się tak głównie dlatego, że emigranci z Indii pracują za mniejsze wynagrodzenie niż pracownicy w innych krajach. Główną przyczyną boomu budowlanego w Dubaju jest chęć rządu uniezależnienia się od dochodów z wydobycia ropy, która może wyczerpać się już w 2010 roku. Promowana jest turystyka – budowany Dubailand oraz inne projekty z ogromnymi centrami handlowymi, parkami rozrywki czy stadionami. Inną przyczyną boomu jest zmiana prawa w 2002, które zezwala obcokrajowcom na posiadanie własności w Dubaju. Największymi firmami budowlanymi w Dubaju są Al Nakheel Properties i Emaar Properties.

Kultura

Jedno z muzeów w Dubaju – dom szejka Saeed Al Maktoum

W Dubaju rozwijana jest także działalność kulturalna, dlatego rząd zainicjował powstanie Dubai Cultural Village. Projekt zakłada utworzenie muzeów, centrum do występów artystycznych, biblioteki, szkoły m.in. muzyczne i tańca, księgarnie oraz przestrzenie rekreacyjne. W Dubaju znajduje się wiele scen włączając Royal Hall w Dubai Perl, Stage on the Sea w podwodnym hotelu Hydropolis oraz Dubai Community Theatre. Teatr Madinat jest jednym z najlepszych teatrów w regionie, wystawiane są tutaj najsławniejsze produkcje, na które bilety długo przed premierą są zarezerwowane. Co roku odbywa się także festiwal filmowy, który przyciąga sławy z całego świata. Dubaj realizuje obecnie także projekt Dubai Studio City, które ma być centrum produkcji filmowej. W mieście budowana jest opera na wyspie zaprojektowana przez Zahę Hadid .

Rozrywka

Coroczny miesięczny Dubai Shopping Festival (DSF) przyciąga tłumy, w roku 2005 doliczono się 3,3 mln odwiedzających. Inne mniejsze festiwale takie jak Dubai Summer Surprises odbywają się w ciągu całego roku. W mieście znajduje się wiele centrów handlowych np. Mall of the Emirates, City Centre, Lamcy Plaza, Al Ghurair City, Mercato Mall, Oasis Centre oraz Wafi Centre, w których znajdują się międzynarodowe sklepy, butiki, restauracje. W Mall of the Emirates , jednym z największych centrów na świecie, znajduje się trzeci co do wielkości kryty stok narciarski. Niedługo Mall of the Emirates zostanie pokonany przez Dubai Mall, część kompleksu Burdż Chalifa. W Dubaju znajdują się dwa parki wodne w Wonderland i Wild Wadi części Dubailand, który ma podobną koncepcję co Disneyland (budowa rozpoczęła się w 2003 roku). Całość, gdy zostanie ukończona, będzie miała 300 000 000 m² powierzchni.

Model projektu Dubai Sports City

Życie nocne

W mieście znajduje się wiele klubów i barów, głównie przy hotelach. Kluby niedołączone do hoteli, rezydencji lub nie posiadające licencji klubu społecznego nie mogą sprzedawać alkoholu. Pomimo wczesnej pory zamykania takich klubów, około 3:00, nie narzekają na niedobór klientów.

Sport

W Dubaju odbywa się wiele wydarzeń sportowych na poziomie światowym m.in. Dubai Tennis Championships , Dubai Desert Classic (turniej golfowy) oraz coroczny wyścig koni Dubai World Cup, który oferuje największą wygraną na świecie w wysokości 15 mln dolarów. W mieście usytuował się International Cricket Council, który przez 95 lat mieścił się w Lord. W Dubaju niezwykle popularne staje się rugby, dlatego miasto gości Rugby Sevens, które jest niezwykle popularne w krajach, w których ta dyscyplina jest uprawiana.

Transport

Drogi

Dubaj ma bardzo rozwinięty system transportu autobusowego w całej metropolii . Mimo, że system transportu jest duży (przewozi 200 000 pasażerów tygodniowo) nie jest na tyle duży, aby sprostać rosnącej populacji. System jest krytykowany z powodu zbyt małej pojemności. Rząd wprowadził specjalne karty e-go, które ułatwiły korzystanie z autobusów. Z systemu korzystają ludzie zarabiający średnio lub mało, reszta jeździ samochodami tworząc korki, które są problemem w mieście. W Dubaju jest wysoki wskaźnik wypadków na drogach (prawie co 3 min.). Przez wypadki drogi są często zablokowane. W mieście istnieje wiele korporacji taksówkarskich państwowych lub prywatnych. Dubajska Korporacja Taksówkarska (Dubai Transport Corporation) posiada taksówki w kolorze kremowym. Niektóre prywatne korporacje to Cars Taxi, National Taxi, Cititaxi i Metro Taxi. Taksówki można znaleźć wszędzie, jednak ciężko jest znaleźć je podczas dużych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Pociągi

Mapa metra w Dubaju

W emiracie realizowany jest aktualnie warty 3,89 mld dolarów projekt Dubai Metro . Metro ma być częściowo otwarte do 2009 , a całość do 2012 roku. Kontrakt na budowę otrzymał Dubai Rapid Link (DURL), konsorcjum prowadzone przez Mitsubishi Heavy Industries. Nad projektem pracują także dwie japońskie firmy Obayashi i Kajima oraz jedna turecka – Yapi Merkezi. Pociągi wyprodukowała japońska firma Kinky Sharyo a sygnalizację i automatykę ruchu pociągów zapewnił Thales. Metro będzie składać się z dwóch głównych linii: Red Line (Linia Czerwona) z lotniska w Rashidiya do Jebel Ali oraz Green Line (Linia Zielona) łącząca centra miasta po obu stronach rzeki Dubai Creek. Metro w Dubaju (Czerwona i Zielona Linia) będzie miało 70 km długości i 43 stacje, 33 naziemne i 10 podziemnych. Pociągi, gdy projekt zostanie ukończony, będą jeździć co 90 sekund. Linia Czerwona została oddana do użytku z datą 09.09.09 o godz. 09:09:09 wieczorem co zostało upamiętnione tablicą z zatrzymanym zegarem na stacji Nakheel Towers. Metro w Dubaju jest obecnie największym metrem całkowicie sterowanym automatycznie bez maszynistów (Driverless). Zwielokrotnione systemy bezpieczeństwa zapewniają bezpieczną obsługę pasażerów i uniezależniają ją od błędów ludzkich. Blue Line (Niebieska Linia) łącząca Dubai International Airport z nowym portem Jebel Ali i Dubai World Central International Airport została rozpoczęta. Linia będzie biegła 47 km przez Dubailand, na razie nie znana jest liczba stacji. Dubaj buduje system metra, aby uniknąć korków na drogach i sprostać rosnącej populacji miasta. Wybudowanych zostanie także siedem kolejek wąskotorowych, aby wspomóc system metra. Kolejka ma połączyć różne miasta takie jak np. Dubailand, Palm Jumeirah i inne z głównymi liniami metra. W dalszej przyszłości planowane jest połączenie Dubaju ze stolicą Emiratów Abu Dhabi poprzez przedłużenie linii metra. Metro dubajskie jest to właściwie nowoczesna kolej wąskotorowa (LRT - Light Rail Train) coraz powszechniej zastępującą typowe Metro starszego typu z ciężkimi i szerszymi wagonami. W pełni automatyczne, komputerowe sterowanie umożliwia zapewnienie większej częstotliwości i płynności kursowania pociągów z minimalnymi przerwami co jest niemożliwe w przypadku kierowania pociągami przez człowieka ze względu na bezpieczeństwo ruchu. Mniejsza masa wagonów zapewnia mniejsze zużycie energii zwłaszcza przy niższym natężeniu ruchu.

Porty i transport wodny

W Dubaju znajduje się kilka portów handlowych, takich jak Port Rashid, Al Jadaf czy Jebel Ali. Cieśnina Dubajska nadal jest używana przez lokalnych handlarzy w dawach . Tradycyjną metodą przedostawania się z prawobrzeżnego Burdż Chalifa do lewobrzeżnej Deiry są małe łódki zwane abrami ; Kursują one m.in. z okolic Suku złotego do historycznej dzielnicy Bastakiya.

Transport lotniczy

Jeden z samolotów linii Emirates.
Model nowego lotniska w Dubaju – Dubai World Central International Airport.

Dubai International Airport jest hubem dla linii Emirates . Port w Dubaju wygrał wiele nagród za profesjonalizm i znakomite usługi i architekturę budynku. Trzeci terminal przeznaczony wyłącznie dla obsługi linii Emarates został ukończony w 2009 dlatego podwoiła się dotychczasowa pojemność portu, został on przystosowany do obsługi samolotów Airbus A380. Drugi port lotniczy ulokowany jest w Jebel Ali (nazwę zmieniono na Dubai World Central International Airport, chociaż w IATA kod pozostał JXB) wraz z Jebel Ali Airport City, którego budowa rozpoczęła się w 2005 roku. W przeciągu 20 lat port ma osiągnąć zdolność przyjęcia pasażerów do 120 000 000 w ciągu roku, pokonując tym samym największy port Hartsfield-Jackson International Airport w Atlancie (88.4 mln pasażerów w 2005 roku).

Dubaj inwestuje duże pieniądze w swoje linie Emirates. Ideą jest rozwinięcie dubajskiego transportu lotniczego tak, aby pasażerowie z każdego miasta na świecie mogli przylecieć prosto do Dubaju. Gdy Emirates otrzyma samoloty Boeing 777-200LR Worldliner będzie mógł oferować loty do każdego większego miasta. Linia złożyła zamówienie na 58 samolotów Airbus A380 superjambo, z podwójnym pokładem, który może pomieścić do 840 pasażerów (w zależności od konfiguracji). Emirates złożyło także zamówienie na 42 samoloty Boeing 777. Lokalizacja Dubaju czyni go unikatowym portem lotniczym w połączeniach pomiędzy Azją i Europą.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Dubaj":

2010 ...

Kanton (Chiny) ...

Port lotniczy Kijów-Boryspol Bukareszt-Otopeni, Budapeszt, Kair [od 1 listopada], Kiszyniów, Kopenhaga [od 31 października], Delhi, Dubaj, Düsseldorf [do 30 października], Hamburg, Stambuł-Atatürk, Kaliningrad, Larnaka, Londyn-Gatwick [od 31 ...

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice ( Frankfurt , Paryż-Charles de Gaulle )Sprint Air ( Warszawa ) TNT Airways ( Liège , Warszawa ) UPS obsługiwane przez Farnair ( Kolonia/Bonn ) CzarteryAgadirAntalyaBodrumBurgasChaniaDalamanDjerbaDubajEnfidhaFaroFuerteventuraHeraklionHurghadaIzmirKosKorfuLamezia TermeMajorkaMalagaMarsa El AlamMombasaMonastirPaphosRodosSalonikiSharm El SheikhTabaTel AvivTeneryfaTunisVarnaZakynthos Statystyki ruchuKatowice Airport jest 3. ...

Port lotniczy Frankfurt Casablanca, Madras, Chicago-O'Hare, Kluż-Napoka, Kopenhaga,Kraków,Dallas/Fort Worth, Dammam, Delhi, Denver, Detroit, Ad-Dauha, Drezno, Dubaj, Dublin, Düsseldorf, Edynburg, Jekaterynburg, Faro, Florencja, Gdańsk, Genewa, Göteborg-Landvetter, Guangzhou, Hamburg, ...

Port lotniczy Stambuł-Atatürk (Donieck, Odessa) Dniproavia (Dniepropietrowsk) Eastok Avia (Sulajmanija) EgyptAir (Kair) El Al Israel Airlines (Tel Awiw-Ben Gurion) Emirates (Dubaj) First Choice Airways (Londyn-Luton) FlyLAL (Wilno) Freebird Airlines Germania Airlines (Berlin-Tegel) Gulf Air (Bahrajn) Iberia (Madryt, Barcelona) Iran ...

Szanghaj ...

Dżudda ...

Dubaj Na mapach: 25°16'N 55°20'E / 25.267, 55.333 DubajFlagaFlaga DubajuNocna panorama miastaNocna panorama miasta Państwo   Zjednoczone Emiraty Arabskie Emirat Dubaj Szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum Powierzchnia 4114 km² Położenie25° ...

Barcelona Bośnia i Hercegowina , 2000 Valparaíso , Chile , 2001 Szanghaj , Chińska Republika Ludowa , 2001 Dubaj , ZEA , 2006 Turyn , Włochy , 2008 Węzeł Wiedzy i Innowacji EIT w ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dubaj":

159. Najpiękniejsze rejsy (plansza 23) oder Dubai entführen den Urlauber in die Welt des Orients. Trasa z Dubaju do Muskatu. Zwiedzanie statkiem Półwyspu Arabskiego jest szczególnym doznaniem. Wspaniałe sceny, ...

Komunikacja i jej rola w rozwoju społeczno - gospodarczym (plansza 5) i Chinami, jest na wysokości 4693 m/15, 397 m (najwyższa na świecie). Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie Expressway Bronx w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone ...

169. Najpiękniejsze hotele na świecie (plansza 4) Zimmer und alle mit Meerblick. Sie sind sehr groß. Hotel Ritz Carlton Dubaj jest jednym z najstarszych hoteli na plaży Jumeirah. Budynek jest w ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie