Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Frankfurt nad Menem

Frankfurt nad Menem - (niem. Frankfurt am Main), często nazywany po prostu Frankfurtem – piąte co do wielkości miasto Niemiec i jedna z najważniejszych metropolii finansowych świata oraz znane centrum wystawiennicze. Dzięki swemu położeniu ważny węzeł komunikacyjny z trzecim pod względem ilości pasażerów lotniskiem w Europie (8. miejsce na świecie). Potocznie miasto jest znane jako Mainhattan (połączenie słów Main - Men i Manhattan), ze względu na znajdującą się w nim imponującą panoramę, lub Bankfurt, gdyż jest siedzibą wielu banków i instytucji finansowych. Frankfurt jest największym miastem Hesji (niem. Hessen), lecz nie jest stolicą tego kraju związkowego. Frankfurt leży w 5,8 milionowym obszarze metropolitalnym u ujścia Menu do Renu (niem. Rhein-Main-Gebiet).

Historia

Frankfurt jest wzmiankowany po raz pierwszy dopiero w roku 793, jednak już 794 jako znacząca miejscowość.

W roku 843 Frankfurt był przejściowo siedzibą królów Franków Wschodnich i miejscem, gdzie odbywały się sejmy Rzeszy. W 1220 Frankfurt został wolnym miastem Rzeszy (Freie Reichsstadt), co oznacza, że był zależny bezpośrednio od cesarza, z pominięciem lokalnych feudałów.

Większość wyborów królów Rzeszy od roku 1147 odbywała się we Frankfurcie. W roku 1356 Złota Bulla Karola IV z potwierdziła Frankfurt jako miejsce wyboru cesarzy niemieckich. Od roku 1562 we Frankfurcie odbywały się koronacje królów i cesarzy aż do roku 1792 (wybór i koronacja Franciszka II Habsburga).

Od XVI wieku rozwój sztuki i rzemiosła, dbałość o naukę, wynalazek druku w niedalekiej Moguncji przyczynił się również tu do rozwoju oświaty i wykształcenia.

Od XV do XVII wieku odbywały się we Frankfurcie najbardziej znaczące w Niemczech targi książki, wznowione od 1949.

1648 potwierdzono Frankfurt jako wolne miasto Rzeszy, co przyczyniło się do jego ponownego rozwoju po zniszczeniach wojennych. W drugiej połowie XVIII wieku przywędrowało do Frankfurtu wiele rodzin niderlandzkich, które przyczyniły się do niezwykłego ożywienia przedsiębiorczości i rozwoju rzemiosła. Jednocześnie odbywające się tu koronacje cesarzy niemieckich znacznie ożywiły miasto.

1836 Frankfurt przyłączył się do Niemieckiego Związku Celnego (Deutscher Zollverein). W 1848 roku we frankfurckim kościele św. Pawła (Paulskirche) obradował pierwszy demokratyczny parlament o charakterze ogólnoniemieckim. Pracowano tam nad zjednoczeniem rozczłonkowanych przez kongres wiedeński Niemiec. Uchwały tego Parlamentu były także podstawą Konstytucji Republiki Weimarskiej z 1919 roku.

1866 Frankfurt wcielono do Prus, po II wojnie światowej stał się częścią kraju związkowego Hesja. W 1949 roku typowany jako ewentualna stolica Niemiec Zachodnich w zastępstwie Berlina (pomysł forsowany przez socjaldemokrację). Siedziba wielu instytucji bankowych i towarzystw ubezpieczeniowych. Od 1999 roku mieści się tu Europejski Bank Centralny. Z miastem przez szereg lat związany był były przewodniczący Związku Gmin Żydowskich w Niemczech Ignaz Bubis (był rajcą miejskim).


Inne hasła zawierające informacje o "Frankfurt nad Menem":

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Wag ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Tiumeń ...

Oddychanie komórkowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Frankfurt nad Menem":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 9) ...

19 Sygnały na drodze. Hierarchia sygnałów i znaków (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie