Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jānis Bērziņš

Jānis Bērziņš

Wizerunek na znaczku pocztowym ZSRR z 1989

Jānis Bērziņš ( ros. Jan Karłowicz Berzin, Ян Карлович Берзин, właśc. Pēteris Ķuzis; ur. 13 listopada 1889 , zm. 29 lipca 1938 ) – radziecki komunista , szef wywiadu wojskowego GRU w latach 1924–1935 i w 1937, wojskowy doradca sowiecki w czasie hiszpańskiej wojnie domowej , jeden z twórców Gułagu .

Życiorys

W wieku dziewiętnastu lat aresztowany przez carską policję za udział w planach akcji zabójstwa szefa Ochrany w Teatrze Bolszoj , skazany na karę śmierci. Ułaskawiony z racji młodego wieku, poświęcił się dalszej działalności partyjnej. Opowiedziawszy się za frakcją bolszewików w SDPRR , blisko współpracował z Leninem . W czasach carskich parokrotnie więziony, w 1917 wybrany do Centralnego Komitetu SDPRR(b) .

Karierę wojskową rozpoczął w 1914 powołany do armii rosyjskiej, z której wkrótce zdezerterował. Za działalność rewolucyjną aresztowany i zesłany na Syberię . Po obaleniu cara powrócił z zesłania i brał czynny udział w rewolucji październikowej – był uczestnikiem zajęcia Pałacu Zimowego w listopadzie 1917. Zaciągnął się do nowo utworzonej CzeKa . Od grudnia 1917 pracował w aparacie NKWD , stał na czele osobistej ochrony Lenina i członków komunistycznego rządu (ochrona ta była sformowana w przeważającej mierze ze strzelców łotewskich).

Zwolennik zaprowadzenia rządów komunistycznych na Łotwie, organizator i jeden z dowódców łotewskiej Armii Czerwonej , do której wstąpił w 1919.

W 1919 pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych w rządzie sowieckiej Łotwy , po paru miesiącach przesunięto go jednak na odcinek militarny – dowodził Łotewską Dywizją Strzelców. W latach 1918–1920 był zastępcą Dzierżyńskiego w urzędzie CzeKa . Odegrał aktywną rolę w tłumieniu powstania w Kronsztadzie (od 28 lutego do 18 marca 1921).

Pracę w aparacie wywiadu wojskowego GRU rozpoczął w 1921. W nagrodę za sukcesy na Łotwie mianowany zastępcą ówczesnego szefa GRU Arvida Seebota. W 1924 mianowano go szefem GRU . Brał aktywny udział w przygotowaniach do komunistycznego puczu w Estonii w 1924.

W 1935 działał na Dalekim Wschodzie jako zastępca dowódcy Samodzielnej Armii Dalekowschodniej, a w 1936 wysłano go wraz z sowiecką misją wojskową do ogarniętej wojną domową Hiszpanii, gdzie zajmował się werbunkiem agentów do współpracy z GRU .

Po powrocie do Związku Radzieckiego został aresztowany 13 maja 1938 i zastrzelony 29 lipca 1938 w piwnicach Hotelu Metropol w Moskwie (inne źródła datę śmierci wskazują na 29 lipca 1939).

W 1956 rehabilitowany. Po rehabilitacji w Magadanie nad Morzem Ochockim wystawiono mu pomnik jako współtwórcy tamtejszego systemu obozów koncentracyjnych, który stał tam do 1991.

Odznaczenia

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Jānis Bērziņš":

1969 ...

2001 w muzyce ...

1925 ...

1929 ...

1943 ...

1970 ...

Jānis Bērziņš Wizerunek na znaczku pocztowym ZSRR z 1989Jānis Bērziņš ( ros. Jan Karłowicz Berzin, Ян Карлович Берзин, właśc. Pēteris Ķuzis; ...

Łotysze ...

1927 ...

Pop-art ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jānis Bērziņš":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie