Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Pamela Lyndon Travers

Pamela Lyndon Travers

Pamela Lyndon Travers

Pamela Lyndon Travers (ur. 9 sierpnia 1899 lub 1906 roku w Maryborough w Australii , jako Elen Lyndon Goff, zm. 23 kwietnia 1996 ) – australijska poetka i pisarka książek dla dzieci. Sławę przyniosła jej seria książek o Mary Poppins . Na podstawie książek powstał film , wiele sztuk teatralnych i skomponowana została suita.

Jej pseudonim artystyczny pochodzi od imienia jej ojca – Traversa Goffa, natomiast imię Pamela było popularne w czasach po I wojnie światowej i wybrała je sama Elen[1]. Ojciec, Irlandczyk z pochodzenia, był urzędnikiem bankowym i nadużywał alkoholu. Matka natomiast wierzyła w wychowywanie córki poprzez wygłaszanie różnego rodzaju sentencji, które wiele lat później Travers wykorzystała w trakcie pisania Mary Poppins. Travers jako dziecko miała bujną wyobraźnię, kochała zwierzęta, dużo czytała, zwłaszcza bajki. Gdy Pamela miała siedem lat, zmarł jej ojciec i rodzina została zmuszona wyprowadzić się do Bowral w Nowej Południowej Walii , gdzie mieszkała jej ciotka, posiadająca plantację cukrową. Travers rozpoczęła tam naukę w szkole dla dziewcząt Normanhurst Private Girls School. Już jako nastolatka pisała wiersze, które ukazywały się w australijskich czasopismach. Uczęszczała również na lekcje muzyki. W wieku siedemnastu lat przeprowadziła się do Sydney i rozpoczęła karierę aktorską. Mimo że w aktorstwie odniosła pewien sukces, musiała dorabiać sobie jako dziennikarka. Publikowała również wiersze w literackim periodyku "The Bulletin" (1923 rok), które przyniosły jej uznanie jako poetce. Travers nie czuła się jednak dobrze w Australii, zdecydowała się więc w 1924 roku na wyjazd z kraju do Wielkiej Brytanii , którą uważała za centrum anglojęzycznej literatury[1].

W Wielkiej Brytanii utrzymywała się początkowo z pisania artykułów, które wysyłała do Australii i Nowej Zelandii , między innymi ukazywały się one w nowozelandzkim "Christchurch Herald". Wkrótce znalazła również wydawców w Irlandii ; od 1925 zwłaszcza "Irish Statesman" stanowił jej główne źródło dochodów. Poznała tam George'a Williama Russella , poetę, malarza, jedną z czołowych postaci literackiego odrodzenia artystycznego, jej platoniczną miłość . Dzięki Russelowi Travers poznała świat irlandzkich baśni, legend i poezji. W tym czasie poznała również Gurdżijewa i zainteresowała się mistycyzmem [1].

W 1934 roku zachorowała na zapalenie opłucnej , przerwała więc karierę pisarską i zamieszkała w wiejskim domu w Sussex . To Russel podsunął jej pomysł, aby napisała historię o czarodziejce . Wymyślona przez Travers opowieść urosła do rozmiarów książki i została wydana w 1934 roku. Ilustracje do powieści stworzyła Mary Shepard – córka E. H. Sheparda – ilustratora Kubusia Puchatka . Wkrótce, w 1934 roku, wyszła kolejna powieść o Mary Poppins. Książki te nie były skierowane wyłącznie do dzieci, zawierają w sobie również wątki zaczerpnięte z jej własnego życia (np. ojciec Michasia i Janeczki jest bankierem, podobnie jak ojciec pisarki). W sumie powstało sześć książek o przygodach niani-czarodziejki oraz dwie książki-kompilacje (nieprzetłumaczone na język polski): Mary Poppins From A to Z (1962) i Mary Poppins in the Kitchen (1975)[1].

W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej , Travers rozpoczęła pracę w brytyjskim Ministerstwie Informacji , które wysłało ją do Stanów Zjednoczonych . Z tego okresu pochodzi jej książka I Go by Sea, I Go by Land (1941 rok). Około roku 1940 roku powstała pierwsza sztuka teatralna o Mary Poppins, nie została ona jednak zaakceptowana przez pisarkę. Nie wygasało jej zainteresowanie mistycyzmem – w 1944 roku przeniosła się do Window Rock w Arizonie , gdzie spędziła lato wraz z plemieniem Indian Navaho [1].

Na podstawie książek o Mary Poppins powstał film, który jednak według autorki nie był dobrą adaptacją powieści[2]. Już w 1945 roku Travers dostała ofertę zekranizowania książek o Mary Poppins, jednak zwlekała z zaakceptowaniem jej przez wiele lat, aż do 1959. Ukończenie filmu zajęło pięć lat, głównie ze względu na różnice zdań pomiędzy autorką książek a scenarzystami . Na podstawie filmu w 2004 roku powstała sztuka teatralna[1].

Przyjęła posadę pisarza-rezydenta w Smith College w Massachusetts (1966), oraz w Radcliffe College i na Uniwersytecie Harvarda . W 1975 roku opublikowała About the sleeping beauty – zbiór 5 wersji baśni o Śpiącej królewnie , takich autorów jak bracia Grimm , Charles Perrault , Giambattista Basile, Jeremiah Curtin , F. Bradle-Birt, do których dodała własną interpretację baśni. Pamela Lyndon Travers napisała ponadto wiele esejów poświęconych folklorowi i mitom , które ukazywały się w piśmie "Parabola". Wiele z nich, wraz z jej własnymi opowieściami, ukazało się w 1989 roku w książce What the Bee Knows: Reflections on Myth, Symbol and Story[3]. Napisała biografię Gurżijewa, a w 1971 roku książkę dla dzieci Friend Monkey, opartą o sanskrycki epos Ramayana[1].

W 1977 roku została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego za wkład w literaturę[2]. Została również wyróżniona honorowym doktoratem Chatham College w Pittsburghu [4].

Zmarła 23 kwietnia 1996 r. w swoim domu w Chelsea , pogrzeb odbył się 1 maja. Dokładne miejsce pochówku nie jest znane (co zastrzegła w testamencie, nie chcąc by jej grób stał się celem pielgrzymek miłośników Mary Poppins)[5].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 P.L. Travers ( ang. ). [dostęp 3 stycznia 2010].
  2. 2,0 2,1 Birhtday bios: Pamela Lyndon Travers ( ang. ). [dostęp 2 stycznia 2010].
  3. Pamela Lyndon Travers ( ang. ). [dostęp 2 stycznia 2010].
  4. P L Travers ( ang. ). [dostęp 2 stycznia 2010].
  5. Anne Hiebert Alton: Helen Lyndon Goff. W: Oxford Dictionary of National Biography . Oxford University Press. [dostęp 2009-08-11]. 


Inne hasła zawierające informacje o "Pamela Lyndon Travers":

Nowa Anglia ...

1969 ...

Partia Demokratyczna (USA) ...

1964 ...

1965 ...

Imieniny ...

1966 ...

Zimna wojna ...

Amerykański liberalizm ...

1968 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pamela Lyndon Travers":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie