Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "Wymiana międzynarodowa"
Znaczenie handlu międzynarodowego
w rozwoju gospodarczym państw

Żaden kraj na świecie nie jest samowystarczalny w zakresie produkcji wszystkich towarów i usług różnego typu. Konieczna jest wówczas wymiana handlowa, która dynamizuje rozwój gospodarczy poszczególnych krajów. Sprzedając za granicę towary i usługi, państwo uzyskuje korzyści materialne wynikające z różnicy cen. Obrót międzynarodowy tworzy zatem część PKB każdego kraju.

Kraje wysoko rozwinięte
Obrót międzynarodowy tworzy znaczną część PKB. - Eksport wysoko przetworzonych towarów i usług wyższego rzędu, np. bankowych, przynosi duże zyski ze względu na wysokie ceny produktów. Powstające w ten sposób nadwyżki kapitałowe wykorzystywane są w unowocześnianiu miejscowej produkcji oraz w inwestycjach zagranicznych.
- Inwestycje zagraniczne, szczególnie w krajach słabo rozwiniętych, przynoszą bardzo duże zyski ze względu na stosunkowo niskie koszty produkcji (tania siła robocza), co pozwala produkować towary o niskich, konkurencyjnych cenach.

Kraje słabo rozwinięte
Udział handlu zagranicznego w tworzeniu PKB jest niewielki.
- Niekorzystne terms of trade na surowce i płody rolne, dominujące w towarowej strukturze eksportu, decyduje o niewielkich zyskach.
- Dość duży koszt towarów wysoko przetworzonych, który prowadzi do wzrostu zadłużenia. Udział handlu zagranicznego w tworzeniu PKB jest niewielki.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie