Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "Wymiana międzynarodowa"
Handel międzynarodowy

Handel międzynarodowy od dawna był źródłem rozwoju cywilizacyjnego, postępu gospodarczego i zbliżania się narodów.
Handel zagraniczny można zdefiniować jako wymianę części produkcji własnej danego kraju, na produkty lub usługi oferowane przez inny kraj. Handel zagraniczny wynika z międzynarodowego podziału pracy, który ukształtował się przez politykę gospodarczą poszczególnych państw.

Stwarza możliwość specjalizacji produkcji, rozszerza krajowe możliwości konsumpcyjne.
Korzyści z handlu zagranicznego mają wpływ na poziom życia społeczeństwa. Korzyści te wynikają z efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych, kapitału i siły roboczej, a także zasobów intelektualnych i odmiennych warunków przyrodniczo - kulturalnych poszczególnych krajów.

Efektem handlu zagranicznego jest pobudzenie rozwoju gospodarczego, postępu technicznego oraz napływ i rozprzestrzenianie się nowych technologii.
Zarówno producenci, jak i konsumenci z różnych krajów wciąż zyskują dzięki możliwości wzajemnej wymiany produktów. Na szczęście w dzisiejszych czasach dzięki nowoczesnym technologiom i możliwościom szybkiego podróżowania wymiana handlowa między poszczególnymi krajami jest znacznie łatwiejsza i o wiele bardziej popularna niż kiedyś. Handel międzynarodowy rozwija się dosłownie z roku na rok: na przykład w 1990 roku wartość towarów wymienianych między poszczególnymi krajami stanowiła 20% światowego PKB, ale dziesięć lat później było to już 30% !
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie