Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Zahumlanie

Zahumlanie

plemiona serbskie w VII-IX wieku

Zahumlanie również Zahumljanie i Zachlumianie – plemię serbskie w I połowie VII wieku osiadłe w dolinie rzeki Neretwyi na półwyspie Peljesač na północ od Dubrownika .

Nazwa plemienna Zahumlan ma charakter topograficzny – oznacza lud żyjący za hlumem - humem (chełmem – górą) i pochodzi od Serbów zagorskich , sąsiadujących z Zahumlanami od północy przez góry Dynarskie . Na wschód od Zahumlan osiedlili się Trebinianie , a na wybrzeżu Konawlanie . Od zachodu graniczyli z nimi Narentanie [1].

Wedle przeważającego poglądu Zahumlanie należą do plemion powstałych w wyniku migracji Serbów po 626 roku z pogranicza polsko-czeskiego. Taką lokalizację pierwotnych siedzib Zahumlan zdaje się też potwierdzać Konstantyn VII Porfirogeneta , który pisze, że ród książąt humskich wywodził się znad Wisły [2]. Możliwe również, że w powstaniu Zahumlan duży udział miały plemiona skalwińskie , które w latach 609-615 opuściły swe siedziby naddunajskie i osiedliły się na Bałkanach. Niewątpliwie już na Bałkanach doszło do wymieszania obydwu fal osadnictwa słowiańskiego. Głównym grodem Zahumlan był Ston [1].

Zahumlanie weszli w skład utworzonego przez Serbów zagorskich wielkiego związku plemiennego. W miarę stabilizowania się sytuacji plemion słowiańskich na ich nowych ziemiach związek na przestrzeni VIII wieku rozpadł się na szereg państw plemiennych. O ile jednak sąsiednie państwa Trebinian i Duklan dość szybko popadły w zależność od zagorskiej Serbii, o tyle państwo Zahumlan długo zachowywało samodzielność. Od XV wieku ziemie Zahumlan, zwane wcześniej Humem zaczęto określać jako Hercegowinę [1].

Zobacz też: Słowianie , plemiona słowiańskie

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 T. Wasilewski : Historia Jugosławii. Ss. 30 i 62. 
  2. Mały słownik kultury dawnych Słowian. L.Leciejewicz (red.) . S. 419. 

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Zahumlanie":

Vis (wyspa) ...

Kategoria:Plemiona słowiańskie ...

Konawlanie ...

Trawunianie ...

Zahumlanie plemiona serbskie w VII-IX wiekuZahumlanie również Zahumljanie i Zachlumianie – plemię serbskie w I połowie VII ...

Serbowie od VII do IX wieku ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zahumlanie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie