Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tetrahydrokannabinol

Tetrahydrokannabinol

Tetrahydrokannabinol
Ogólne informacje
Nomenklatura systematyczna ( IUPAC ):
tetrahydro-6,6,9-trimetylo-3-pentylo-6H-dibenzo[b,d]piran-1-ol
Inne nazwyTHC, Dronabinol
Wzór sumarycznyC21H30O2
SMILES
CCCCCC1=CC2=C(C3C=C(CCC3C(O2)(C)C)C)C(=C1)O
Masa molowa 314,4617 g / mol
Wyglądciecz
Identyfikacja
Numer CAS 1972-08-3
PubChem 16078[1]
DrugBank APRD00571[2]
Niebezpieczeństwa
Zagrożenia[3]
Szkodliwy
Szkodliwy
(Xn)
Zwroty ryzyka R20/22
Zwroty bezpieczeństwa S51
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków standardowych (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC A04AD10
Farmakokinetyka
Biodostępność inhalacja: 10–35%
doustnie: 6–20%[4]
Okres półtrwania1,6–59 h[4]
Wiązanie z białkami
osocza i tkanek
95–99%[4]
Metabolizm głównie wątrobowy przez CYP2C[4]
Wydalanie 65–80% w kale , 20–35% w moczu [4]
Uwagi terapeutyczne
Dawka śmiertelna LD50 1270 mg/kg – samce
LD50 730 mg/kg – samice
(doustnie, w roztworze oleju sezamowego)

Tetrahydrokannabinol (nazwa angielska TetraHydroCannabinol, C21H30O2), w skrócie THC jest izomerem kannabidiolu i główną substancją psychoaktywną zawartą w konopiach indyjskich . Należy do grupy związków chemicznych zwanych kannabinoidami . Jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie, natomiast rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, np. alkoholu , tłuszczach .

Spis treści

Izomeria THC

Istnieje kilka izomerów THC różniących się położeniem wiązania podwójnego. Dwa izomery – Δ9-THC i Δ8-THC – występują w naturze. Ponadto istnieje jeszcze kilka izomerów syntetycznych: Δ6a(10a), Δ6a(7), Δ7, Δ10 i Δ9(11). Izomery te mogą ponadto występować w formie kilku izomerów geometrycznych i enancjomerów .

Główną substancją aktywną konopi indyjskich jest izomer L-trans-Δ9 tetrahydrokannabinolu (lewoskrętny izomer kwasu delta-9-trans tetrahydrokanabinolu).

Mechanizm działania

THC wykazuje działanie przez receptory kannabinoidowe CB1 oraz CB2. Receptory CB1 w dużych ilościach występują w tkance nerwowej, a CB2 w komórkach układu immunologicznego . Ich aktywność związana jest z modulacją funkcjonowania cyklazy adenylanowej kanałów jonowych. Blokując kanały wapniowe typu N, THC zmniejsza uwalnianie acetylocholiny w hipokampie , noradrenaliny z zakończeń nerwowych układu współczulnego , a także glutaminianów z neuronów hipokampa . Wewnątrzkomórkowe działanie kannabinoidów prawdopodobnie związane jest z aktywacja białka G1 oraz inhibicją cAMP [5].

Działanie fizjologiczne

Jego działanie psychoaktywne jest efektem jego łączenia się z receptorami komórek nerwowych zwanych receptorami kannabinoidowymi. THC nie uzależnia fizycznie, a długotrwałe zażywanie powoduje wystąpienie tolerancji odwrotnej [6].

Jako że THC ani jego pochodne nie występują naturalnie w organizmie ludzi, podjęto badania jaki fizjologiczny sens ma istnienie tych receptorów i jakie związki naturalnie występujące w organizmie się z nimi łączą. W toku tych badań odkryto, że tym związkiem jest anandamid , który jest wytwarzany przez organizm w stanach letargu, snu lub głębokiego relaksu.

Stosunkowo mała toksyczność THC wynika z faktu, że receptory kannabinoidowe nie występują we wszystkich komórkach nerwowych, lecz tylko w części kory mózgowej. Pień mózgu (który jest odpowiedzialny za kontrolę podstawowych funkcji życiowych takich jak czynność serca czy oddychanie) jest niemal pozbawiony tych receptorów.

Efektem podawania czystego THC, we wzrastającej skali stężenia są:

  • stan głębokiego odprężenia (mała dawka),
  • wzrost apetytu, wzrost wrażliwości na zapachy i smaki (mała dawka),
  • wzrost wrażliwości słuchu i wzroku (średnia dawka),
  • zaburzenia orientacji w przestrzeni, podrażnienie, stany euforyczne (duża dawka).

Badania medyczne potwierdziły, że tetrahydrokannabinol podawany pod kontrolą powoduje wzrost apetytu, wzrost odporności organizmu i ogólną poprawę nastroju – szczególnie u osób ze skłonnościami do depresji[]. Najnowsze badania wskazują również na zapobieganie przez THC miażdżycy naczyń krwionośnych (wiąże się on z niektórymi komórkami krwi uniemożliwiając im nieprawidłowe gromadzenie się w naczyniu i tworzenie "złogu" będącego podstawą do tworzenia się blaszek miażdżycowych)[].

Inne badania z kolei wskazują, że długotrwałe spożywanie THC skutkuje problemami z pamięcią, większą tendencją do popadania w depresję oraz utratę motywacji do wysiłku, które jednak zanikają po jakimś czasie od pojawienia się THC w organizmie wraz z rozpadaniem się połączeń między THC a receptorami kannabinoidowymi. Ponieważ THC jest obecny w marihuanie i haszyszu , badania nad jego szkodliwością są w wielu krajach kwestią polityczną i bardzo często podawane są sprzeczne dane na ten temat przez różne ośrodki badawcze[].

THC jako związek syntetyczny

THC otrzymane syntetycznie, znane pod nazwą dronabinol, dostępne jest na receptę (nazwa handlowa Marinol) w kilkunastu krajach, m.in. w USA , Holandii i Niemczech . W USA, Marinol należy do Schedule III (według CSA ) – jest narkotykiem o małym ryzyku fizycznego i psychicznego uzależnienia, dostępnym na receptę. Początkowo był zaliczany jednak do Schedule II. Został zatwierdzony przez FDA w terapii takich chorób jak anoreksja , AIDS , a także w przypadku nudności , wymiotów i u pacjentów po przebytej chemioterapii , a także do leczenia choroby Alzheimera.

Analogicznie do dronabinolu, nabilon , był powszechnie dostępny w Kanadzie pod nazwą Cesamet, produkowany przez firmę Valeant. Również w Stanach Zjednoczonych Cesamet został zatwierdzony przez FDA i zaliczony do Schedule II.

Przypisy

  1. Tetrahydrokannabinol – podsumowanie ( ang. ). PubChem Public Chemical Database.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Tetrahydrokannabinol – karta leku (APRD00571) ( ang. ). DrugBank.
  3. Sicherheitsdatenblatt von Caelo ( niem. ). Caelo, 27.11.2006. [dostęp 2008-10-21].
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Grotenhermen F. Pharmacokinetics and pharmacodynamics of cannabinoids.. „Clin Pharmacokinet”. ;42. 4, ss. 327–60 (2003). PMID 12648025 . 
  5. Witold Seńczuk, Tadeusz Bogdanik: Toksykologia współczesna. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005. . 
  6. Jarosław Kosiaty (Akademia Medyczna w Warszawie): Narkotyki i Ty . narkotyki.esculap.pl. [dostęp 2010-10-27].


Inne hasła zawierające informacje o "Tetrahydrokannabinol":

Narkotyk ...

Substancja psychoaktywna ...

Holenderska polityka wobec narkotyków ...

Konopie siewne ...

Wykaz środków odurzających i substancji psychotropowych ...

LD 50 ...

Tetrahydrokannabinol TetrahydrokannabinolOgólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):tetrahydro-6,6,9-trimetylo-3-pentylo-6H-dibenzo[b,d]piran-1-olInne nazwyTHC, DronabinolWzór sumarycznyC21H30O2 SMILES CCCCCC1=CC2=C(C3C=C(CCC3C(O2)(C)C)C)C(=C1)O Masa molowa 314,4617 g / mol WyglądcieczIdentyfikacja Numer CAS 1972-08-3 PubChem 16078 DrugBank APRD00571Właściwości Rozpuszczalność w wodzie znikoma: ...

Psychodeliki ...

Haszysz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tetrahydrokannabinol":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie