Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Narkotyk

Narkotyk

Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy [1][2]. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:

W polskim prawodawstwie środkiem odurzającym nazywamy substancję pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działającą na ośrodkowy układ nerwowy , określona w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii ( Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485 z późn.zm.). Substancje psychotropowe określa załącznik nr 2 ustawy.

Istnieje także definicja środka zastępczego:

  • substancji w każdym stanie fizycznym, która jest trucizną lub środkiem szkodliwym, używana zamiast lub w takich samych celach niemedycznych jak środek odurzający lub substancja psychotropowa.

Spis treści

Społeczne aspekty narkotyków

Istnieje szereg substancji przyjmowanych przez ludzi, które wywołują zaburzenia percepcji lub uzależnienie, jednak za przyzwoleniem społecznym nie są one uważane za narkotyki. W różnych kulturach podział ten wygląda odmiennie. Polska należy do kręgu kulturowego, w którym narkotykami nie są nazywane następujące substancje (pomimo udowodnionej szkodliwości i potencjału uzależniającego znacznie przewyższających wiele nielegalnych substancji – dotyczy to zwłaszcza nikotyny ):

Ponadto wiele substancji psychoaktywnych jest syntetyzowanych przez organizm ludzki, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Substancjami o takim działaniu są niektóre hormony w tym np. endorfiny .

Handel narkotykami w wielu krajach jest zabroniony. Odgrywa też nieprzeciętną rolę w prowadzeniu wojen lokalnych jak np. w Afganistanie przeciwko interwencji radzieckiej . Dostawy broni CIA dla powstańców afgańskich były opłacane przez nich przy pomocy opium . To doprowadziło do takiego rozwoju uprawy opium, że Afganistan stał się największym światowym producentem tego narkotyku.

Szczególną rolę opium odegrało w wojnach przeciwko Chinom w XIX wieku, były to tzw. wojny opiumowe .

W Polsce zarówno import, produkcja, pośrednictwo w sprzedaży, jak i samo posiadanie części narkotyków jest nielegalne, zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii ( Dz. U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1485 ).

Podział narkotyków

Podział według Światowej Organizacji Zdrowia

Podział według działania fizjologicznego

Podział substancji psychoaktywnych przyjęty przez Interpol i stosowany w farmakologii :

Narkotyki miękkie i twarde

Często narkotyki dzieli się na miękkie i twarde, choć kryterium podziału nie jest jasno ustalone. Jako twarde najczęściej określa się te, których używanie prowadzi do silnego uzależnienia , zwłaszcza kiedy jest połączone z poważnymi następstwami zdrowotnymi. Za miękkie uznaje się te, które uzależniają w dużo mniejszym stopniu lub wcale. Podział narkotyków na miękkie i twarde ma znaczenie w prawie Holandii , gdzie używanie "narkotyków miękkich" jest legalne.

Do narkotyków twardych najczęściej zalicza się kokainę i opioidy jak heroina oraz morfina , do miękkich najczęściej marihuanę , haszysz i LSD .

Sporną kwestią jest klasyfikacja psychodelików . W tej grupie znajduje się wiele substancji, które, mimo że mogą być groźne dla zdrowia, nie wywołują uzależnienia, stąd przez niektórych nie są one w ogóle traktowane jak narkotyki. Holenderska polityka tolerowania narkotyków uznaje syntetyczne psychodeliki, takie jak LSD i MDMA za narkotyki twarde, chociaż mają działanie bardzo podobne do psychodelików naturalnych, takich jak meskalina ( pejotl ) i psylocybina ( grzyby psylocybinowe ), które są w Holandii legalne w nieprzetworzonej formie. W Polsce wszystkie wymienione substancje są nielegalne.

Stanowisko Kościoła Katolickiego

Kościół Katolicki potępia jakiekolwiek używanie narkotyków (poza ścisłym wskazaniem lekarskim), gdyż są one bardzo szkodliwe dla zdrowia i mogą nawet prowadzić do utraty życia[]. Dlatego głeboko niemoralny jest również przemyt, handel oraz nielegalna produkcja narkotyków.

Zobacz też

Przypisy

  1. narkotyki - Encyklopedia PWN . [dostęp 2010-03-21].
  2. narkotyk - WIEM, darmowa encyklopedia . [dostęp 2010-03-21].

Linki zewnętrzne

Bibliografia

1.KKK wyd. Pallottinum, str.520, pkt. 2291

2.KKK wyd. Pallottinum, str. 504, pkt. 2211


Inne hasła zawierające informacje o "Narkotyk":

Towar ...

Dojrzewanie ...

Polskie Stronnictwo Ludowe ...

Kwas siarkowy(VI) Kwas siarkowy(VI)Ogólne informacjeNomenklatura systematyczna ( IUPAC ):dihydroksydodioksydosiarkaInne nazwykwas siarkowy witriol kwas tetraoksosiarkowyWzór sumarycznyH2SO4 SMILES (O[H])(=O)(=O)O[H] Masa molowa 98,08 g / mol Wyglądbezbarwna lub lekko żółta, klarowna, gęsta, oleista cieczIdentyfikacja Numer CAS 7664-93-9 PubChem 1118Właściwości Gęstość i ...

Narkotyk Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy . ...

Zbrodnia ...

Substancja psychoaktywna ...

Absynt ...

Konserwatywny liberalizm ...

Stanisław Ignacy Witkiewicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Narkotyk":

01. Rozwój człowieka (plansza 18) skutkom stresu. Należy wystrzegać się takich sposobów na zwalczanie stresu, jak: papierosy alkohol Narkotyki ...

240. Świat bogatych i biednych (plansza 9) nędza, są powodem częstego łamania prawa (np. uprawa roślin wykorzystywanych do produkcji Narkotyków i innych środków odurzających, co stanowi jedyny dochód ludności). ...

116. System odpornościowy człowieka i jego działanie (plansza 23) HIV, z czego co najmniej 5.318 przypadków w związku z dożylnym używaniem Narkotyków. Mimo znanych, leczonych pacjentów zarażonych HIV, przeprowadzanych ankiet itp., szacuje się ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie