Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Olsza czarna

Olsza czarna

Olsza czarna

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Gromada : okrytonasienne
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : rośliny nasienne
Rząd : bukowce
Rodzina : brzozowate
Rodzaj : olsza
Gatunek :olsza czarna
Nazwa systematyczna
Alnus glutinosa (L.) Gaertn.,
Fruct. ii 54, t. 90 1791
Synonimy

Alnus glutinosa Gaertn.

Olsza czarna (Alnus glutinosa Gaertn.) – gatunek drzewa należącego do rodziny brzozowatych . Olsza czarna to jedno z ważniejszych drzew wilgotnych zarośli nadbrzeżnych i lasów łęgowych niżu. Rośnie prawie na całym obszarze Europy , a także na niektórych obszarach Azji i w północno-zachodniej Afryce . W górach i na żwirowiskach rzecznych ustępuje miejsca olszy szarej .

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Drzewo osiągające wysokość do 40 m z rozłożystą koroną . Ma dużą zdolność do tworzenia odrostów ze ściętych pni.
Pień
Dolne konary wzniesione do góry, górne bardziej poziomo odstające od głównego pnia. Kora ciemnoszara, prawie czarna, pękająca. Roczne gałązki nagie z wyraźnymi, jaśniejszymi przetchlinkami.
Liście olszy czarnej, wiosna, Puszcza Białowieska
Młode kotki męskie i żeńskie, oraz stare szyszkowate owocostany
Pąki
Owalne, brunatne, lepkie pączki, odstające na długich szypułkach.
Liście
Długość 4–10 cm, szerokość 3–7 cm, odwrotnie jajowate, z tępym, lub wyciętym wierzchołkiem, brzeg nierówno podwójnie piłkowany i falisty. Wierzchnia strona błyszcząca. Od głównego nerwu odchodzi 5–8 par nerwów bocznych. Po spodniej stronie w kątach nerwów kępki włosków. Młode liście są nieco lepkie. Ulistnienie skrętoległe .
Kwiaty
Kwiaty zebrane w kotki . Roślina wytwarza je już przed zimą. W zimie kotki mają kolor czerwonawy, podczas kwitnienia stają się zielonkawe. Kotki męskie o długości ok. 3 cm, zwisające, występują po 2–3 razem. W okresie kwitnienia powiększają się do 5–10 cm, wytwarzając duże ilości pyłku . Po przekwitnięciu obumierają. Kotki żeńskie o długości ok. 1,5 cm występują w pęczkach po 3–5. Po przekwitnięciu kotki żeńskie silnie drewnieją i rozrastają się do 5–10 cm długości. Przypominają swoim wyglądem małe szyszki na długich szypułkach.
Kora
Owoc
Owocem jest mały, brunatny orzeszek z niewielkimi skrzydełkami (skrzydlak). Na pędach występują także zdrewniałe, zeszłoroczne szyszkowate owocostany .

Biologia i ekologia

Jest gatunkiem szybkorosnącym, żyje do ok. 120 lat. Najstarsza olsza czarna w Polsce rośnie w Nekli w woj. wielkopolskim. Ma wysokość 32 m, obwód 392 cm i wiek 185 lat (2010 r.).

Roślina jednopienna z oddzielnymi kwiatostanami męskimi i żeńskimi, rozwijającymi się przed liśćmi, bardzo wczesną wiosną (od lutego do kwietnia), wiatropylna . Owocować po raz pierwszy zaczynają drzewa 20–30-letnie. Nasiona wysypują się zimą.

Drewno nie zróżnicowane na biel i twardziel .

Olsza czarna porasta brzegi rzek, rowów melioracyjnych, stawów , bagna . Roślina światłolubna . Rośnie w miejscach wilgotnych. Unika podłoży wapiennych, suchych i gleb piaszczystych. Rosnąca w takich warunkach roślina przyjmuje krzaczastą formę. Megafanerofit . W Sudetach i Karpatach bardzo rzadka i występuje tylko w reglu dolnym. Tworzy czyste lub mieszane drzewostany ( olsy ).

W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Alnetea glutinosae, SAll. Alnenion glutinoso-incanae[2].

Zmienność

Tworzy mieszańce z olszą szarą (Alnus x pubescens Tausch.)[3].

Zastosowanie

 • Drewno : Lekkie, miękkie, łupliwe, odporne na długie przebywanie w wodzie. Podczas wysychania paczy się. Zaraz po przecięciu jest żółtawobiałe, ale w zetknięciu z powietrzem wkrótce zmienia kolor na pomarańczowo-czerwony. Wykorzystuje się je w meblarstwie do produkcji sklejki , a także w budownictwie (np. na płoty ). Szczególnie dobrze nadaje się na przedmioty narażone na stałe przebywanie w wodzie. Stanowi także materiał opałowy, wędzarniczy i służy do produkcji węgla drzewnego .
 • Kora używana jest do produkcji garbników (zawiera ich do 16%).
 • Czasami uprawiana jako roślina ozdobna . Jest też używana do zadrzewień krajobrazowych.
 • Świeże gałązki olszy służą do odstraszania turkucia podjadka (szkodnika ogrodów warzywnych).[]

Nazewnictwo

Polska nazwa drzewa pochodzi od barwy kory, wykorzystywanej niegdyś do farbowania na czarno.

Szkodniki

Objawy żerowania kolbowca olchowego i larwy hurmaka olchowca
Dorosłe osobniki pienika olchowca

Do największych szkodników olszy czarnej należą[4]:

 • Hurmak olchowiec (Agelastica alni) – na liściach żerują larwy i postać dorosła chrząszcza . Larwy pojawiają się od czerwca do lipca i żerują przez ok. 3 tygodnie. Zjadają miękisz, a następnie wygryzają blaszkę między nerwami. Dorosłe osobniki żerują krótko.
 • Kloszowiec olchowy (Eriophyes inangulis) – żeruje tylko na olszy czarnej. Objawem żerowania są kloszowate wypukłości w kątach nerwów wzdłuż nerwu głównego.
 • Kolbowiec olchowy (Eriophyes laevis) – roztocz , przedstawiciel szpecieli , żerujący na liściach. Objawem żerowania są brodawkowate wyrośla na wierzchniej stronie blaszki liściowej, o wysokości 2–3 mm. Wyrośla początkowo są jasnozielone, następnie czerwienieją, a w lipcu brązowieją. Liście, na których żerują roztocza wcześniej opadają.
 • Miniarka brzozówka (Agromyza alnibetulae) – larwy tej muchówki żerują także na olszach. Objawem żerowania jest długa i kręta mina widoczna na blaszce liściowej, powstająca od szczytu liścia.
 • Miodówka olszowa (Psylla alni) – larwy i osobniki dorosłe żerują na pędach okryte kłaczkowatą wełną. Wysysają soki, ograniczając wzrost pędów i zmniejszając ich turgor .
 • Pienik olchowiec, pienik olszowiec (Aphrophora alni) – pluskwiak , którego larwy od kwietnia-maja żerują na szyjkach korzeniowych. Dorosłe osobniki żerują od czerwca lub lipca do jesieni. Nakłuwają tkankę na pędach i wysysają z łyka sok. W miejscach żerowania powstają pierścieniowate zgrubienia, pędy są osłabione i łamliwe.
 • Pilśniowiec olchowy (Aceria brevitarsus) – roztocz , żerujący na spodniej stronie liści, gdzie w miejscach żerowania tworzy się srebrzysta pilśń. Na wierzchniej stronie liścia widać jaśniejsze wypukłości.
 • Zdobniczka podlistnoolchowa (Pterocallis alni) – mszyca żerująca pojedynczo lub w małych grupach na spodniej stronie liści. Na blaszce liściowej widoczne są żółte plamy.
 • Zwijacz brzozowiec (Deporaus betulae) – na liściach żerują larwy i osobniki dorosłe tego chrząszcza .
 • Zwiotka olszowa (Fenusa dohrnii) – błonkówka , której larwy żerują wewnątrz liści. Objawem żerowania są pęcherzykowate, brązowe miny, zlokalizowane między dwoma nerwami bocznymi. W wyniku żerowania blaszka liściowa ulega zniekształceniu i często liść opada.
 • Zżernica olszowa (Heterarthrus vagans) – na olszy występuje rzadziej niż zwiotka olszowa. Larwy żerując wewnątrz liści także tworzą miny.

Przypisy

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2010-01-11].
 2. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
 3. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
 4. Grażyna Soika, Gabriel Łabanowski. Szkodniki olszy . „Szkółkarstwo”. 04/2003. Plantpress Sp. z o.o. ( pol. ). [dostęp 2009-07-03]. 

Bibliografia

 1. W. Kulesza: Klucz do oznaczania drzew i krzewów. Warszawa: PWRiL, 1955. 
 2. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. . 
 3. Olga Seidl, Józef Rostafiński: Przewodnik do oznaczania roślin. Warszawa: PWRiL, 1973. 
 4. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953. 
 5. Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski: Słownik botaniczny. Wyd. II, zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Olsza czarna":

Jura ...

Czarna Góra (Czeski Grzbiet) ...

Kopa (Karkonosze) ...

Czarna Kopa (Karkonosze) ...

Czarna procesja ...

Bór świeży ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Amfibolit ...

Czeski Grzbiet ...

Czarny Grzbiet (Karkonosze) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Olsza czarna":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) > Olsy - porastają tereny bagienne, z wysokim poziomem wód gruntowych - gatunki roślin to: Olsza czarna, brzoza, sosna pospolita, kalina kolorowa, wierzby, chmiel zwyczajny, rzęsa drobna, ...

Słówka - ubrania (plansza 3) ...

103 Wielkie zmiany (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie