Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Leon XII

Leon XII

Leon XII
Leo Duodecimus
Annibale Sermattei della Genga
Papież
Leon XII
Herb Leon XII
Kraj działania   Włochy
Data i miejsce urodzenia 22 sierpnia 1760
prawdopodobnie w Genga , Ankonie , lub Spoleto
Data i miejsce śmierci 10 lutego 1829
Rzym
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 1783
Nominacja biskupia 1793
Sakra biskupia 24 lutego 1794
Kreacja kardynalska 1816
przez Piusa VII
Kościół tytularny S. Maria in Trastevere
Pontyfikat 28 września 1823

Leon XII, (Annibale della Genga), (ur. 22 sierpnia 1760 - zm. 10 lutego 1829 ) – papież w okresie od 28 września 1823 do 10 lutego 1829 .

Urodził się na zamku Genga koło Spoleto w rodzinie hrabiowskiej. W 1783 przyjął święcenia kapłańskie. Był osobistym sekretarzem papieża Piusa VI , który wysłał go jako swego ambasadora do Lucerny . Został kanonikiem bazyliki św. Piotra a w 1793 arcybiskupem tytularnym Tyru. W latach 1794 - 1805 był nuncjuszem w Kolonii i w Bawarii .

Po uwięzieniu papieża Piusa VII przez Napoleona Annibale della Genga wycofał się z życia politycznego i osiedlił w opactwie Monticelli koło Piacenzy gdzie prowadził działalność duszpasterską.

Rzeźba Leona XII w Bazylice św. Piotra

W 1816 został mianowany przez Piusa VII kardynałem biskupem Senigallia i biskupem Spoleto, a następnie wikariuszem generalnym Rzymu i prefektem kilku kongregacji .

Po śmierci Piusa VII konklawe 1823 po dwudziestu sześciu dniach wybrało na papieża Annibale della Genga, który przyjął wówczas imię Leon XII.

Za jego pontyfikatu przeprowadzona została reforma sądownictwa. Przywrócone zostały sądy biskupie do spraw kościelnych i świeckich. W 1827 wydany został Kodeks reformistyczny zarządu Państwa Kościelnego, który wprowadził klerykalizację władzy.

W encyklice Ubi primum promulgowanej 5 maja 1824 roku Leon XII potępił Towarzystwa Biblijne oraz ideę dokonywania przekładów Biblii na języki pospolite, tzn. narodowe.

W encyklice Quo graviora mala ogłoszonej 13 marca 1825 roku Leon XII wystąpił przeciwko powstającym wówczas tajnym stowarzyszeniom wolnomularskim i karbonarskim. Ośmieliło to sanfedystów do pogromów liberałów.

Papież ten rozpoczął również reformę szkolnictwa. Restaurował prowadzony przez jezuitów Uniwersytet Gregoriański oraz drukarnię watykańską. Uzupełnił zbiory Biblioteki Watykańskiej . Odbudował spaloną w 1823 bazylikę św. Pawła . Objął patronat nad prowadzonymi wykopaliskami na Forum Romanum , Forum Trajana i w termach . Budował szpitale i domy sierot, które często odwiedzał bez zapowiedzi.

Rok 1825 ogłosił rokiem jubileuszowym.

Wprowadził również, pod karą więzienia, nakaz obowiązku spowiedzi wielkanocnej. Był też odpowiedzialny za przymusowe chrzty dzieci żydowskich i za zamykanie Żydów w gettach[].

Leon XII zmarł w Rzymie i został pochowany w bazylice św. Piotra .

Nie był lubiany szczególnie ze względu na wspomnianą powyżej wzmagającą się klerykalizację w Państwie Kościelnym. Na jednym z pomników napisano szyderczo: "Tu leży della Genga. Pokój jemu, a przede wszystkim nam"[].

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Pius VII
Papież
1823-1829
Następca
Pius VIII


Inne hasła zawierające informacje o "Leon XII":

Dzień Zaduszny ...

Biskup ...

Wag ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Linköping ...

Brno ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Leon XII":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

233 Życie religijne w XX wieku (plansza 3) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie