Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Papieski Uniwersytet Gregoriański

Papieski Uniwersytet Gregoriański

Papieski Uniwersytet Gregoriański
Nazwa łacińskaPontificia Universitas Gregoriana
Nazwa angielskaPontifical Gregorian University
Nazwa ojczystaPontificia Università Gregoriana
Data założenia17 stycznia 1556
Lokalizacja   Włochy , Rzym
Liczba studentów1 000
Rektorprof. dr Gianfranco Ghirlanda SI
AdresPiazza della Pilotta, 4
00187 Roma, Italia
Strona internetowa uczelni
Fasada uniwersytetu od strony Piazza della Pilotta

Papieski Uniwersytet Gregoriański – uczelnia Kościoła Katolickiego z siedzibą w Rzymie . Pielęgnuje różne dziedziny z zakresu nauk humanistycznych, a w sposób szczególny nauki teologiczne i filozoficzne. Jest najstarszym uniwersytetem papieskim.

Spis treści

Historia

W 1551 r. Ignacy Loyola , założyciel Towarzystwa Jezusowego , założył w jednym z pałaców rzymskich położonych na stoku Kapitolu , przy Via Capitolina (obecnie Piazza d’Aracoeli), pierwszą szkołę jezuicką wraz z biblioteką, która nosiła początkowo nazwę Kolegium Rzymskiego .

Przedsięwzięcie to okazało się bardzo udane. W krótkim czasie nastąpił tak duży wzrost liczby studentów, że trzeba było pomyśleć o zmianie siedziby uczelni. W 1584 r. papież Grzegorz XIII erygował nową siedzibę przy placu o tej samej nazwie (piazza del Collegio Romano). Od tego papieża, który był fundatorem i pierwszym opiekunem uczelni, pochodzi jego potoczna nazwa Gregoriana. W 1773 r. z powodu rozwiązania zakonu jezuitów kolegium zostało przekazane w ręce księży diecezji rzymskiej. W 1824 r. papież Leon XII oddał kolegium na nowo w opiekę odrodzonemu Towarzystwu Jezusowemu. Zadanie to zakon spełnia do dziś.

W 1873 r. Kolegium Rzymskie zostało kolejny raz przeniesione. Nową siedzibą był gmach znajdujący się w Rzymie przy Va del Seminario Palazzo Borromeo. W tym samym roku papież Pius IX nadał uczelni tytuł Papieskiego Uniwersytetu Kolegium Rzymskiego. Ponadto Rektor Kolegium otrzymał od papieża prawo używania tytułu "Rektora Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego". Po I wojnie światowej papież Benedykt XV , a następnie jego następca Pius XI rozpoczęli starania o przeniesienie Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego do budynku, który odpowiadałby bardziej potrzebom dydaktycznym. Inauguracja nowej siedziby przy Piazza Pilota nastąpiła 6 listopada 1930 . Dwa lata później zostały utworzone wydziały Misjologii i Historii Kościoła , a w 1951 r. powstał wydział Nauk Społecznych.

Również w 1932 r. papież Pius XI podkreślił szczególną i ścisłą więź łączącą Uniwersytet Gregoriański z biskupem Rzymu, ustanawiając Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Na bazie tego rozporządzenia statut uniwersytetu stwierdza, iż to sam papież rządzi uczelnią, za pośrednictwem prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, i osobiście mianuje jej Rektora.

Papieski Uniwersytet Gregoriański służy całemu Kościołowi powszechnemu. Znajduje to wyraz m.in. w tym, że ok. 3 tys. obecnych studentów pochodzi z ponad 130 krajów i 5 kontynentów, z ponad 800 diecezji i 84 zgromadzeń zakonnych. Międzynarodowe jest również grono wykładowców, pochodzących z ok. 40 krajów. Misją i zarazem pragnieniem uniwersytetu jest – w czym chce być wierny ideałowi swego założyciela św. Ignacego Loyoli – kształcenie przyszłych formatorów. To czyni Gregorianę prawdziwą Universitas nationum.

Wydziały

  • Teologia
  • Prawo Kanoniczne
  • Filozofia
  • Historia Kościoła i Kościelnych Dóbr Kulturowych
  • Misjologia
  • Nauki Społeczne

Instytuty

  • Duchowość
  • Psychologia
  • Nauki Religijne
  • Religie i Kultury

Kursy

  • Komunikacje Społeczne
  • Formatorzy Seminariów
  • Studia Judaistyczne
  • Laikos

Atenea przyłączone

Źródła internetowe


Inne hasła zawierające informacje o "Papieski Uniwersytet Gregoriański":

Xiamen ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Wittenberga ...

1398 ...

Klemens Maria Hofbauer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Papieski Uniwersytet Gregoriański":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 14) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie