Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Andrzej Maksymilian Fredro

Andrzej Maksymilian Fredro

Andrzej Maksymilian Fredro
Herb Bończa

Andrzej Maksymilian Fredro z Pleszowic, herbu Bończa , (ur. ok. 1620 w ziemi przemyskiej, zm. 25 kwietnia 1679 w Przemyślu ) – dworzanin królewski, kasztelan lwowski od 1654 , starosta krośnieński , wojewoda podolski od 1676 , wojski podolski 1677 , senator, poseł i marszałek sejmu (zerwanego przez liberum veto W. Sicińskiego , w 1652 ), polski polityk i filozof, fundator klasztoru i kościoła w Kalwarii Pacławskiej , projektodawca reform wojskowych, pisarz barokowy podejmujący tematykę polityczną, gospodarczą i wojskową, nazywany polskim Tacytem , moralista, pedagog, mówca, historyk.

Spis treści

Rodzina

Urodzony i zamieszkały w ziemi przemyskiej jako syn stolnika i wojskiego przemyskiego Jerzego Stefana Fredry (zm. 1634 w Przemyślu ) i Katarzyny Biereckiej. Wnuk wojskiego przemyskiego - Andrzeja Fredry (zm. w 1621 ).

Andrzej Maksymilian Fredro ożenił się z Katarzyną Gidzińską z Gidny, z którą miał dwie córki: jedna, Teresa Anna Fredro wzięła ślub z Łączyńskim - podkomorzym nowogródzkim , i po jego śmierci została mniszką; druga, Anna Wincenta (zm. 1733 ) - została żoną księcia Michała Franciszka Czartoryskiego - starosty krzemienieckiego , a następnie wzięła ślub z księciem Kazimierzem Władysławem Sapiehą - kasztelanem trockim.

Synami Fredry byli; Jerzy Bogusław Fredro ( 1651 - zm. po 1710 ) - łowczy koronny, kasztelan lwowski, i Stanisław Józef Fredro (zm. 1724 ) - który po bracie został kasztelanem lwowskim.

Kariera

Kształcił się w Akademii Krakowskiej (od 1637 ). Od 1646 wielokrotny uczestnik sejmów walnych; rzecznik średniej szlachty. Wystawca znacznych oddziałów wojskowych na kolejne wojny. W 1651 został wysłany przez króla z poselstwem do Siedmiogrodu . Marszałek pierwszego zerwanego parlamentu ( 1652 ). Od 1654 kasztelan lwowski . W czasie potopu szwedzkiego wierny królowi. W latach sześćdziesiątych opozycjonista. Neutralny w czasie rokoszu Lubomirskiego . W 1669 zwolennik wyboru Polaka (Piasta). W latach 70. XVII w. przebywał w swoich dobrach na ziemi lwowskiej. Ufortyfikował Przemyśl . Na elekcji 1674 poparł Jana Sobieskiego . Od 1676 wojewoda podolski . Był zwolennikiem kontrreformacji . W 1665 ufundował Kalwarię Pacławską .

Twórczość

Dobrze wykształcony, nieprzeciętnie inteligentny, pisał chętnie i z powodzeniem. Propagował idee "złotej" wolności szlacheckiej, jednomyślności sejmu, elekcyjności władzy królewskiej. Sprzeciwiał się reformacji. Autor zbiorów sentencji: Monita politico-moralia ( 1664 ), wydanych kilkanaście razy w ciągu następnych stu lat, czytanych również za granicą, tłumaczonych na niemiecki i francuski, oraz Przysłowia mów potocznych ( 1658 ). Twórca traktatów: Scriptorum [...] fragmenta ( 1660 ) Monita politicomoralia (1664), oraz Militarium seu axiomatum belli (1668) Militarium [...] libri II ( 1668 ). W dziedzinie gospodarki opowiadał się za merkantylizmem , w dziedzinie polityki - za demokracją , w dziedzinie moralności – za złotym środkiem .

Źródła

  • Polski Słownik Biograficzny , t.7, s. 114.
  • Sławomir Żurawski (red.), Literatura polska: encyklopedia PWN : epoki literackie, prądy i kierunki ..., 2007, s.200.
  • Kasper Niesiecki , Jan Nepomucew Bobrowicz, Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S.J., t. 4, s. 53-54
Poprzednik
Wincenty Korwin Gosiewski
Marszałek Sejmu I Rzeczypospolitej
1652
Następca
Aleksander Sielski


Inne hasła zawierające informacje o "Andrzej Maksymilian Fredro":

Nadciśnienie tętnicze ...

1484 ...

Meczet w Kownie ...

1499 ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1398 ...

1749 ...

1679 ...

Janusz Józefowicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Andrzej Maksymilian Fredro":

115b Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 10) ...

Syzyfowe prace - tytuł powieści a jej główni bohaterowie (plansza 9) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie