Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Claude E. Shannon

Claude E. Shannon

Claude Elwood Shannon (urodzony 30 kwietnia 1916 - zmarł 24 lutego 2001 po długotrwałych zmaganiach z chorobą Alzheimera ) - amerykański matematyk i inżynier, profesor MIT . Jeden z twórców teorii informacji . Jako jeden z pierwszych pojął doniosłość kodu binarnego i już jako młody człowiek proroczo twierdził, że ciągami zer i jedynek da się opisać tekst, obraz i dźwięk .

Stworzył modele procesu komunikacyjnego wykorzystywane później przez psychologów. Jego najsłynniejsze dzieło to "Matematyczna teoria komunikacji" [1] opublikowana w 1948 roku, która położyła podwaliny pod teorię informacji i kodowania . Braki wspomnianej teorii, czyli niemożliwość wytłumaczenia wartości (cenności) informacji próbowali później uzupełnić inni autorzy.

Shannon zafascynowany był maszynami liczącymi i urządzeniami, które dziś określilibyśmy mianem gadżetów - zaprojektował np. pianino odtwarzające w kolejności losowej zaprogramowane uprzednio utwory muzyczne, czy samouczącą się mysz (znajdowała drogę przez labirynt , na którego końcu Shannon kładł kawałek sera). Pracował także nad sztuczną inteligencją , rozwijając koncepcje maszyn Turinga , czego efektem było m.in. stworzenie w 1956 r. komputera szachowego MANIAC 1 . Zafascynowany algebrą Boole'a starał się znaleźć jej zastosowanie w programowaniu przełączników obwodów elektrycznych. W wyniku tego zafascynowania w 1938 roku opracował metodę szybkiego przetwarzania danych które zostało wykorzystane do sterowania elektronicznymi przekaźnikami.

W roku 1948 , zajmując się zagadnieniem przepustowości linii telefonicznych, Shannon opracował wiele ważnych do dziś formuł matematycznych, które stanowią podstawę nowoczesnej teorii informacji. Jego twierdzenia nabrały szczególnego znaczenia praktycznego po wynalezieniu układów scalonych . Bez przesady można powiedzieć, że teorie tego wielkiego naukowca leżą u podstaw współczesnej ekspansji komputerów i Internetu .

"Rewolucja cyfrowa zaczęła się od niego" powiedział na wieść o śmierci wielkiego uczonego słynny amerykański informatyk Neil Sloane , wydawca i redaktor dzieł zebranych Shannona. "Był to jeden z największych umysłów minionego stulecia - dodał - bez niego nie istniałyby dziś najważniejsze zdobycze naszej cywilizacji".

Shannon urodził się w Michigan i w University of Michigan uzyskał dyplomy w dziedzinie matematyki i inżynierii elektrycznej. Doktorat obronił w Massachusetts Institute of Technology w roku 1940 ; od roku 1958 był tam profesorem. W latach 1936-40 pracował w MIT, gdzie współpracował przy budowie mechanicznego analizatora dyferencjałów opracowanego przez Vannevera Busha . W latach 1941 - 1972 pracował również w słynnych Laboratoriach Bella . Na emeryturę przeszedł w roku 1978 .

Claude Shannon znany był z tego, że uprawianie nauki było dla niego nie tylko poważnym zajęciem, ale również radością i zabawą. Dla czystej zabawy na przykład skonstruował dziwaczną maszynę o nazwie THROBAC-I, która liczyła, wykorzystując... rzymski zapis liczb .

Shannon opracował zasady wyspecjalizowanego komputera do gry w szachy na blisko pół wieku przed głośnym meczem Garriego Kasparowa z komputerem Deep Blue .

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Claude E. Shannon":

XVI wiek ...

1908 ...

William Turner ...

Ekologia ...

1933 ...

1925 ...

Lata 50. XX wieku ...

1974 ...

1971 ...

1970 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Claude E. Shannon":

Kompresja danych (plansza 2) chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów. Claude E. Shannon1916 - 2001 Jest stosowana głównie ze względu na ograniczenie prędkości ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 16) ...

Rozwiązywanie układów równań metodą graficzną (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie