Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jan Henryk Rosen

Jan Henryk Rosen

Jan Henryk Rosen
Imiona i nazwiskoJan Henryk Rosen
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1891 , Warszawa
Data i miejsce śmierci 22 sierpnia 1982 , Arlington
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo
Ważne dziełapolichromie w katedrze ormiańskiej we Lwowie ,
mozaika "Chrystus Pantokrator" w katolickim Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie

Jan Henryk (de) Rosen (ur. 25 lutego 1891 w Warszawie , zm. 22 sierpnia 1982 w Arlington koło Waszyngtonu w USA ) - polski malarz.

Spis treści

Biografia

Jan Henryk Rosen był synem malarza batalisty Jana Rosena (który był jego pierwszym nauczycielem rysunku i malarstwa) i Wandy z domu Hantke. Obie rodziny wywodziły się kręgów oświeconych Żydów, ochrzczonych w wyznaniu ewangelicko-reformowanym . Sam malarz później przeszedł na katolicyzm . Od trzeciego roku życia mieszkał w Paryżu z siostrami Marią i Zofią (1897-1975) - późniejszą rzeźbiarką.

Miał rozlegle zainteresowania. Studiował w Szwajcarii , Monachium , zaś od 1914 w Paryżu , gdzie zastał go wybuch I wojny światowej . W czasie I wojny światowej z 11 pułkiem kirasjerów walczył pod Ypres i nad Sommą, a w 1917 roku wstąpił do tworzącej się armii polskiej, współorganizował ją (polski korpus generała Hallera ), zostając potem doradcą wojskowym przy Lidze Narodów w Genewie. Był kawalerem Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, francuskiej Legii Honorowej i Croix de Guerre oraz brytyjskiego Military Medal for Bravery in the Field.

Do Polski wrócił w 1921 i po krótkim pobycie w koszarach w Brodach zaczął pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Równocześnie uczęszczał do Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. W tym samym roku zadebiutował w Zachęcie, biorąc udział w zbiorowej wystawie „Grupy 12”.

W 1925 również w Zachęcie zaprezentował publiczności dwanaście obrazów, zainspirowanych scenami ze Złotej Legendy Jakuba de Voragine. Nieprzeciętny talent młodego artysty w dziedzinie sztuki sakralnej zwrócił uwagę abpa Józefa Teodorowicza , zwierzchnika archidiecezji ormiańskokatolickiej we Lwowie w okresie, kiedy trwała restauracja zabytkowej świątyni. Rosen otrzymał zamówienie na wykonanie malarskiej dekoracji wnętrza katedry ormiańskiej we Lwowie . Młody, pełen wiary we własne siły podjął się realizacji gigantycznego zamierzenia, które chlubnie zakończył w 1929 .

W latach trzydziestych był profesorem Politechniki Lwowskiej .

W I. poł. lat 30. XX w. wykonał m.in. polichromię kaplicy na Kahlenbergu pod Wiedniem i namalował w Castel Gandolfo na życzenie papieża Piusa XI dwie kompozycje o tematyce polskiej.

W 1935 przyjechał do Podkowy Leśnej, gdzie w prezbiterium miejscowego kościoła wykonał malowidło ścienne przedstawiające patrona kościoła, św. Krzysztofa i cztery kartony do witraży z wyobrażeniem świętych: Jana, Mikołaja, Juliana i Rafaela-Archanioła. Witraże zostały wykonał w Krakowie zakład Żeleńskich.

W 1936 Rosen pomalował kaplicę Seminarium Duchownego w Przemyślu i kościół parafialny w Krościenku.

W 1937 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie ambasadora RP, hr. Jerzego Potockiego, by w sali recepcyjnej ambasady malować obraz "Sobieski pod Wiedniem". Pozostał w Stanach Zjednoczonych na stałe. Wykonywał witraże, mozaiki, polichromie i malował obrazy.

Dwa lata przed śmiercią namalował dla papieża Jana Pawła II obraz przedstawiający św. Stanisława biskupa.

Zmarł w Arlington koło Waszyngtonu.

Niektóre prace

Witraż we Lwowie wykonany przez Jana Henryka Rosena.
  • malowidła ścienne w katedrze ormiańskiej we Lwowie (fotografie katedry ormiańskiej ,szczegóły na stronie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich)
  • freski w baptysterium kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie (zniszczone po zamianie baptysterium na toalety w czasach przynależności Lwowa do ZSRR)
  • freski w kościele ss. Karmelitanek we Lwowie
  • freski w kaplicy pałacu arcybiskupów łacińskich we Lwowie
  • freski w kaplicy Seminarium Duchownego w Przemyślu
  • fresk św. Krzysztofa i witraże św. Jana Nepomucena, Mikołaja, Rafała Archanioła i Juliana Miłosiernego w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej
  • polichromia kaplicy Jana Sobieskiego przy kościele Św. Józefa w Wiedniu ( 1930 )
  • Obrona Częstochowy i Cud nad Wisłą, malowidła w kaplicy letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo ( 1934 )
  • malowidła w katedrze anglikańskiej w Waszyngtonie
  • mozaika w katedrze w Saint Louis
  • freski w anglikańskiej katedrze w San Francisco (Grace Cathedral) (strona katedry poświęcona Rosenowi)
  • mozaika Chrystus Pantokrator (największe tego typu na świecie przedstawienie Chrystusa) w katolickim Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie (artykuł o Sanktuarium po polsku , kolorowe zdjęcie mozaiki
  • mozaiki w katolickiej katedrze św. Mateusza w Waszyngtonie (nad wejściem, w kaplicy Najświętszego Sakramentu (za tabernakulum), dwie mozaiki w kaplicy chrzcielnej (strona katedry o kaplicy Najświętszego Sakramentu i baptysterium - kaplicy chrzcielnej)
  • malowidło przedstawiające św. Józefa z Kupertynu w refektarzu klasztoru św. Józefa z Kupertynu w Ellicott City, niedaleko Waszyngtonu
  • malowidło przedstawiające św. Franciszka z Asyżu błogosławiącego św. Antoniego Padewskiego w klasztorze św. Antoniego - Prowincjałacie Franciszkanów w Ellicott City
  • malowidła przedstawiające Chrystusa Króla, Matkę Bożą Królową Zakonu Serafickiego, stygmatyzację św. Franciszka z Asyżu, św. Bonawenturę, św. Jana Chrzciciela oraz nawrócenie Szawła - św. Pawła Apostoła w kaplicy radiowego ośrodka Godziny Różańcowej Ojca Justyna (Father Justin Rosary Hour) w Athol Springs koło Buffalo .

Polichromie Rosena w katedrze ormiańskiej

Źródła

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Jan Henryk Rosen":

Podróżnik ...

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Guwernantka ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Sztuka ...

Brno ...

1484 ...

Huldrych Zwingli ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jan Henryk Rosen":

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 1) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie