Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Gimnazjum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "Rolnictwo w Polsce - czynniki rozwoju"
Odłóg to pole, które przez dłuższy czas nie było uprawiane, na ogół porośnięte dziką roślinnością.
Ugór jest gruntem ornym, który w danym roku nie został obsiany, jednak w celu oczyszczenia gleby z chwastów lub poprawienia jej żyzności został obsiany.
Powierzchnia odłogów i ugorów z roku na rok zmniejsza się. W roku 2000 wynosiła 9,4 % ogólnej powierzchni gruntów ornych, natomiast w 2008 wynosiła 3,8%, co stanowiło 462,8 tysięcy hektarów.
Największa powierzchnia odłogów i ugorów występuje w województwie mazowieckim (64,6 tys. ha), a najmniejsza w województwie opolskim 5,5 tys. ha.
Wielkość powierzchni odłogów i ugorów w % powierzchni użytków rolnych według województw: najwięcej w województwie śląskim 8,5% użytków rolnych, najmniej w województwie kujawsko-pomorskim – 0,8% użytków rolnych.
3. Mechanizacja rolnictwa
Jest jednym z mierników nowoczesności rolnictwa. Polega na wyposażeniu gospodarstw w ciągniki oraz różnorodne maszyny i urządzenia do prac polowych i obsługi inwentarza. Wyposażenie techniczne przeciętnego gospodarstwa rolnego w Polsce odbiega od standardów europejskich. Jeden ciągnik obsługuje przeciętnie w Polsce 16 ha UR, co jest wartością dość niską, zważywszy, że większość UR stanowią grunty orne. Najsłabiej zmechanizowane są chłopskie gospodarstwa w Polsce wschodniej. Największy poziom wyposażenia w ciągniki mają województwa podkarpackie i małopolskie, najniższy – zachodniopomorskie i lubuskie.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie