Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wojny perskie

Wojny perskie

Wojny grecko-perskie
Data 498 - 448 p.n.e.
Strony konfliktu
Miasta greckie (bez Lakrydy , Achai , Argos i Epir ) Achemenidzi
Tesalia
Beocja
Teby
Macedonia <br
Dowódcy
Miltiades
Temistokles
Eurybiades
Leonidas I
Pauzaniasz
Kimon
Perykles
Dariusz I
Mardoniusz
Datis
Artafernes
Artayntes
Kserkses
Artabazus
Megabyzus
Wojny grecko-perskie

Powstanie jońskie
Naksos – Sardes – Efez – Cypr – Milet – Lade

Pierwsza perska inwazja
Naksos – Eretria – Maraton

Druga perska inwazja
TermopileArtemizjonSalaminaPlatejeMykale

Grecki kontratak
Sestos – Bizancjum – Eion – Eurymedon – Tazos – Pampremis – Memfis – Prosoptis – Kition – Salamina – Famagusta

Wojny grecko-perskie - podjęte w latach 499 - 449 p.n.e. próby podboju Grecji przez perskie imperium Achemenidów .

Okres wojen zakończył tzw. pokój Kalliasa w 449 r. p.n.e., na mocy którego Persja zrzekła się hegemonii na Morzu Egejskim i uznała niezależność greckich kolonii.

Przyczyny konfliktu

Wojnę tę opisuje Herodot w swym dziele pt. Dzieje . Przyczyn dopatruje się w mitologicznych wydarzeniach, a mianowicie w uprowadzeniach kobiet z wybrzeży zarówno greckich jak i fenickich, na czele z najsłynniejszym porwaniem Heleny, czego skutkiem miała być inwazja na Troję achajskich wojsk. Herodot uważał zaś, że wojna Greków z Persami była punktem kulminacyjnym zmagań Wschodu z Zachodem.

Rzeczywiste przyczyny konfliktu były inne. Rosnące w siłę imperium perskie po opanowaniu państwa Krezusa dążyło do zdobycia wybrzeża Azji Mniejszej, które zamieszkane było przez Greków. Miało do tego podstawy "prawne" bowiem, Krezus podporządkował sobie wcześniej te tereny, ponadto istnienie wolnych polis w pobliżu stolicy satrapii lidyjskiej, Sardes było niebezpieczne ze względu na możliwość wybuchu buntów wśród podległych ludów. Miasta te podporządkowały się władcy perskiemu, przede wszystkim ze względów ekonomicznych, bowiem handel z Egiptem był w tym czasie bardzo rozwinięty, a Egipt od najazdu Kambizesa w 526 r. p.n.e. wchodził w skład państwa perskiego, co mogłoby utrudnić wymianę handlową w przypadku obrony wolności.

Satrapowie mieszali się w sprawy wewnętrzne tych miast, wybierając tyranów, którzy z czasem stali się znienawidzeni a miasta zawiązały sojusz na czele z Miletem , który doprowadził do wybuchu powstania w 499 r. p.n.e.

Przebieg powstania

Powstańcy odnieśli początkowo spektakularne sukcesy, np. zdobyli i spalili Sardes, jednak przybycie perskiej armii przerwało natarcie i miasta zostały zdobyte, lub poddały się. Jedynie Milet został ukarany za wybuch powstania zburzeniem całego miasta i rzezią mieszkańców.

Powstanie jońskie upadło w 494 r. p.n.e. Dariusz I uznał, że należy podporządkować sobie całą Grecję, aby w Jonii zapanował pokój. Jego decyzja była związana także z udzieleniem pomocy powstańcom przez Ateny w postaci 20 okrętów, które dotarły do Miletu za późno aby zmienić los miasta ale zebrały uciekających z Miletu mieszkańców, jednak taki gest wystarczył, aby usprawiedliwić inwazję.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Wojny perskie":

Pęcice ...

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Linz ...

I wiek ...

Brno ...

Uznam ...

Wiktor Sukiennicki ...

Tadeusz Kognowicki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wojny perskie":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 1) ...

008c. Grecja (plansza 12) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie