Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Leonidas I

Leonidas - (Λεωνίδας), od około 490 p.n.e. król Sparty.

W 480 p.n.e. dowodził obroną przesmyku termopilskiego, stojąc na czele 300 Spartan i kilku tysięcy żołnierzy z innych greckich państw. Przez trzy dni odpierał ataki wielotysięcznej armii króla Persji, Kserksesa, która nie mogła w wąskim przejściu wykorzystać swojej liczebnej przewagi. W wyniku zdrady pasterza Efialtesa, wrogie oddziały zaszły od tyłu greckich żołnierzy. Leonidas odesłał wtedy wojska państw sprzymierzonych i wraz z trzystoma Spartanami, tyluż Helotami oraz siedmioma setkami Tespijczyków bronił wąwozu do końca. Poświęcenie Leonidasa i jego wojowników dało czas reszcie żołnierzy na wycofanie się.

Postać Leonidasa jest symbolem bohaterstwa i mężnego poświęcenia, nawet w sytuacji bez wyjścia. W miejscu śmierci jego i jego oddziałów postawiono obelisk w kształcie lwa (tropaion) z wyrytym epigramatem autorstwa Symonidesa: Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny. Prawom jej do ostatniej posłuszni godziny. Istnieje także bardziej historyczna wersja: Przechodniu, idź i powiedz Lacedemończykom (Lacedemon, Lakonia - kraina geograficzna, w której leżała Sparta), żeśmy tu legli posłuszni ich prawom.


Inne hasła zawierające informacje o "Leonidas I":

Lata 30. XX wieku ...

1938 ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Leonidas Leonidas I – król Sparty (ok. 490-480 p.n.e.), poległy pod Termopilami Leonidas z ...

1915 ...

1916 ...

1914 ...

1905 ...

1903 ...

1913 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Leonidas I":

008c. Grecja (plansza 5) ...

011a Wojny Greków z Persami (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie