Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kserkses

Kserkses - (Chszajarsza, ur. ok. 517 p.n.e., zm. 465 p.n.e.) – król perski pochodzący z dynastii Achemenidów. Syn i następca Dariusza I Wielkiego. Panował w latach 485-465 p.n.e.

W 480 p.n.e. wyruszył na podbój Grecji na czele ogromnej armii, składającej się z 46 nacji. Po nierozstrzygniętej bitwie morskiej pod Artemizjon pokonał Greków pod Termopilami, a następnie spalił Ateny. Wkrótce potem jego flota została rozbita pod Salaminą przez ateńskie okręty pod wodzą Temistoklesa. Po tej klęsce Kserkses powrócił do Azji, zostawiając w Grecji część armii pod wodzą Mardoniusza. W 479 p.n.e. została ona rozbita przez Greków pod Platejami. Tymczasem Kserkses musiał stłumić bunt w Babilonie. Miasto zostało splądrowane, a ziggurat Etemenanki i mury częściowo zburzone.

Po 470 p.n.e. Kserkses ponownie wysłał flotę przeciwko Grecji, ale została ona rozbita pod Eurymedonem w Pamfylii.

W przegranych wojnach z Grekami perski władca poniósł niewielkie z jego punktu widzenia straty terytorialne, ale wpłynęły one fatalnie na jego prestiż i skarbiec państwa.

Kserkses za żonę pojął Amestris i miał kilkoro dzieci:

  • syn Artakserkses I
  • syn Dariusz
  • syn Hystaspis
  • córka Amytis
  • córka Rodugune
Kserkses zginął na skutek spisku pałacowego zawiązanego przez komendanta swojej straży przybocznej, Artabanosa, marszałka dworu, Aspamitresa, i zięcia Megabyzosa, prawdopodobnie za wiedzą syna Artakserksesa.


Inne hasła zawierające informacje o "Kserkses":

Herodot ...

Temistokles ...

Mardoniusz ...

Onomakritos ...

465 p.n.e. ...

Księga Daniela ...

474 p.n.e. ...

475 p.n.e. ...

Bitwa pod Platejami pod wodzą Mardoniusza najechali Attykę . W bitwie udziału nie brał król perski Kserkses I , gdyż udał się do Babilonii, by stłumić powstanie. Gdy do ...

Wojny perskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kserkses":

011a Wojny Greków z Persami (plansza 6) ...

011a Wojny Greków z Persami (plansza 8) ...

012 Macedonia Filipa II i Aleksandra Wielkiego (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie