Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Uniwersytet w Padwie

Uniwersytet w Padwie

Uniwersytet w Padwie
Nazwa łacińskaUniversitas Studii Paduani
Nazwa angielskaUniversity of Padua
Nazwa ojczystaUniversità degli Studi di Padova
Data założenia1222
Lokalizacja   Włochy , Padwa
Liczba studentów65 tys.
RektorProfesor Vincenzo Milanesi
Członkostwo Coimbra Group
www.unipd.it/ Strona internetowa uczelni

Uniwersytet w Padwie, jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, założony w 1222 r. Według danych z 2003 r. na uniwersytecie studiowało ok. 65 tys. osób.

Spis treści

Historia

Uniwersytet został założony w 1222 przez dużą grupa studentów i profesorów, którzy opuścili Uniwersytet Boloński poszukując większych swobód.

Pierwszymi przedmiotami, które wykładano na tej uczelni były nauki prawne i teologia . W 1399 uczelnia została podzielona na dwie instytucje: Universitas Iuristarum zajmujący się prawem cywilnym , kanonicznym i teologią , oraz Universitas Artistarum, gdzie nauczano astronomii , dialektyki , filozofii , gramatyki , medycyny i retoryki . Ponowne połączenie w jedną uczelnię nastąpiło w 1813 .

Studenci byli zrzeszeni w tzw. nacjach, które związane były z pochodzeniem studentów. Były dwie grupy nacji: cismontańskie - dla studentów włoskich oraz ultramontańskie dla studentów pozaalpejskich.

Od XV w. do XVIII w. uniwersytet przeszedł odrodzenie, szczególnie w dziedzinach medycyny, astronomii, filozofii i prawa. Stało się tak głównie za sprawą protekcji ze strony Republiki Weneckiej , która dała uczelni swobodę i niezależność od wpływów Kościoła rzymskokatolickiego . W tym okresie, uniwersytet przyjął motto : Universa universis patavina libertas (Wolność Padwy jest absolutnie dla każdego).

25 czerwca 1678 , Elena Lucrezia Cornaro Piscopia pierwsza kobieta w historii, która otrzymała stopień naukowy w dziedzinie filozofii.

Ogród Botaniczny w Padwie, założony przez Uniwersytet w 1545 , był drugim takim obiektem na świecie i obecnie jest najstarszym, który pozostał w nienaruszonym stanie. Uniwersytet kieruje także 9 muzeami, w tym Muzeum Historii Fizyki.

Właściwą pozycję intelektualną uczelnia zyskała dopiero w 1873 stając się jednym z uniwersytetów zjednoczonego Królestwa Włoch , i od tej chwili stał się jednym z bardziej prestiżowych w kraju ze względu na zasługi naukowe i edukacyjne: tylko w dziedzinie samej matematyki były tak wybitne postacie jak: Gregorio Ricci Curbastro , Giuseppe Veronese, Francesco Severi i Tullio Levi Civita .

Przez ostatnie lata XIX w. i pierwszą połowę XX w. zachodzi proces decentralizacji: wykształciły się instytuty naukowe i przez to prawdziwe kampusy. W innej części miasta pobudowano nowy budynek dla Wydziału Sztuki i Filozofii (Palazzo del Liviano, zaprojektowany przez Giò Ponti ); Obserwatorium Astrofizyczne położone na wyżynach Asiago ; a stary Palazzo del Bo został całkowicie przebudowany (1938-45). Zmienne losy w okresie faszyzmu – wpływy polityczne, prawa rasy, itp. – miały znaczący wpływ na rozwój uczelni, jak również jej zniszczenia podczas II wojny światowej , jak również późniejsze protesty studentów w latach 1968-69 (kiedy uczelnia pozostała bez odpowiedniej pomocy ze strony rządu). Jednakże Gymnasium Omnium Disciplinarum kontynuowało nieprzerwanie prace i przez całą drugą połowę XX w. dało się zauważyć znaczący rozwój – głównie dzięki właściwej wymianie idei z międzynarodowymi czołowymi instytucjami (szczególnie w dziedzinie nauki i technologii).

W ostatnich latach, uczelnia musiała się zmierzyć z problemem przepełnienia wydziałów. W 1990, powstał Instytut Inżynierii Zarządzania w Vicenza ; wtedy powtórnie zaczynają działać letnie kursy w Bressanone ; w 1995 otwarto centrum Agripolis w Legnaro – dla Wydziałów Nauk Rolniczych i Medycyny Weterynaryjnej. Rozwijają się również inne oddziały: w Rovigo , Treviso , Feltre , Castelfranco Veneto , Conegliano , Chioggia i Asiago .

Znane osoby związane z uczelnią

Lista wydziałów

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Uniwersytet w Padwie":

Xiamen ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Wittenberga ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Anglia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Uniwersytet w Padwie":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 14) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 15) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie