Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Chirurgia

Chirurgia

Chirurgia (z grec. cheir - ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna . Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.

Część ogólna (wstęp do chirurgii) dotyczy ogólnych zasad gojenia ran , zakażeń, przetaczania krwi , żywienia, regulacji gospodarki elektrolitowej organizmu, postępowania przed- i pooperacyjnego, zasad doraźnej pomocy w stanach zagrożenia życia, ogólnych zasad techniki operacyjnej (niektórzy autorzy do części ogólnej chirurgii zaliczają zagadnienia związane z leczeniem przepuklin).

Część szczegółowa obejmuje działy narządowe jak:

oraz szczególne działy jak:

Do najmłodszych działów należy chirurgia przeszczepiania narządów (transplantologia) .

Całkowicie odrębny dział chirurgii stanowi chirurgia dziecięca . Dziecko może być operowane wyłącznie przez chirurga dziecięcego, na oddziale chirurgicznym dla dzieci, ponieważ nie jest ono miniaturą dorosłego. Leczenie dziecka przez chirurga dla dorosłych dopuszczalne jest jedynie w stanach zagrażających życiu.


Przez długi czas chirurgia nie była uznawana za dziedzinę medycyny, a na uniwersytetach nie istniały specjalizacje chirurgiczne. Chirurdzy zdobywali wiedzę w cechach jako czeladnicy. Uznawano, że lekarze nie są od przecinania ani krojenia czegokolwiek (w tym ludzkiego ciała), i że tym zajmują się rzemieślnicy, a nie medycy. Dopiero w XIX w. chirurgia zaczęła być traktowana jako dział medycyny.

Zobacz też

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Chirurgia":

Christiaan Barnard ...

Przeszczepianie narządów ...

Chirurgia Chirurgia (z grec. cheir - ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ...

Oscar Wilde ...

Werona proponuje studentom szeroką gamę specjalizacji, które podzielone są na 8 kierunków:EkonomiaMedycyna i ChirurgiaNauki matematyczne, fizyka i biologiaSądownictwoZarządzanieFilozofiaJęzyki i literatura obcaNauki techniczne MuzeaSchody RagioneW Weronie ...

Jad kiełbasiany ...

1914 ...

Hipokrates ...

Uniwersytet w Padwie ...

Operacja (medycyna) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Chirurgia":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 18) ...

009. Gąbki - zwierzęta beztkankowe (plansza 10) ...

007 Osiągnięcia Dalekiego i Bliskiego Wschodu (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie