Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rejencja wrocławska

Rejencja wrocławska

Rejencja wrocławska w 1905
Siedziba rejencji we Wrocławiu

Rejencja wrocławska ( niem. Regierungsbezirk Breslau) – pruska jednostka administracyjna w środkowej części Śląska , utworzona w 1815, a zlikwidowana w 1945. Rejencja wrocławska była zwyczajowo nazywana "Śląskiem Średnim" (Mittelschlesien) lub rzadziej, "Śląskiem Centralnym" (Zentralschlesien).

Historia

Powstała na mocy zarządzenia z 30 kwietnia 1815 na terenie dawnego departamentu wrocławskiego. Złożyły się na nią następujące powiaty:

W 1820 powiat Kluczbork przeszedł pod władzę Opola , a po rozwiązaniu rejencji dzierżoniowskiej na terenie wrocławskiej znalazły się powiaty:

W 1854 z części powiatu Kłodzko wyodrębniono powiat Nowa Ruda (Kreis Neurode). Na przełomie XIX i XX wieku zaczęły powstawać powiaty miejskie: Świdnica (1899), Brzeg (1907) i Wałbrzych (1924).

W 1919 rejencja weszła, obok rejencji legnickiej , w skład prowincji Dolny Śląsk . Na mocy traktatu wersalskiego niektóre gminy powiatu namysłowskiego (wraz z miastem Rychtal ) zamieszkane przez ludność śląską włączono do II RP.

W 1932 nastąpiła komasacja niektórych okręgów: Kłodzko i Nową Rudę złączono w Kłodzko , Ząbkowice Śląskie i Ziębice w Ząbkowice Śląskie , Rychbach i Niemczę w Rychbach , Brzeg i Oławę w Brzeg -ziemski, Świdnicę i Strzegom w Świdnicę , Wołów i Ścinawę w Wołów .

1 października 1933 doszło do ponownego rozdzielenia powiatów Brzeg –ziemski i Oława .

Losy rejencji po 1945

Tereny rejencji wrocławskiej zostały po 1945 wraz z większą częścią rejencji legnickiej włączone do województwa wrocławskiego . Po 1950 powiaty Brzeg i Namysłów odeszły do województwa opolskiego .

Obecnie prawie cały obszar rejencji (poza wymienionymi powiatami) należy do województwa dolnośląskiego .


Inne hasła zawierające informacje o "Rejencja wrocławska":

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Bazylika mniejsza ...

Wrocław ...

2006 ...

Słupsk ...

Uniwersytet Techniczny w Delft ...

Germanizacja ...

Wielkie Księstwo Poznańskie ...

Trzebież ...

Reakcja łańcuchowa polimerazy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rejencja wrocławska":

Sieć osadnicza Polski (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie