Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rejencja legnicka

Rejencja legnicka

Mapa rejencji legnickiej z 1905
Siedziba rejencji w Legnicy

Rejencja legnicka ( niem. Regierungsbezirk Liegnitz) – pruska jednostka administracyjna obejmująca zachodnią część Śląska , powstała w 1815 i istniejąca do końca II wojny światowej . Rejencja była zwyczajowo nazywana "Śląskiem Dolnym" (Niederschlesien).

Historia

Powstała na mocy zarządzenia z 30 kwietnia 1815 na terenie dawnego departamentu głogowskiego. Początkowo objęła następujące powiaty:

W wyniki likwidacji rejencji dzierżoniowskiej w 1820 pod jurysdykcję Legnicy włączono okręgi:

W 1825 do prowncji śląskiej włączono powiat Hoyerswerda należący wcześniej do Brandenburgii . W latach 1873–1874 utworzono dwa powiaty miejskie (Stadtkreise): Zgorzelec i Legnica .

Po I wojnie światowej rejencja pozostała w całości w granicach Niemiec. W 1919 rejencja weszła, obok rejencji wrocławskiej , w skład prowincji Dolny Śląsk . W latach 1920–1922 status miast wydzielonych otrzymały Głogów , Zielona Góra i Jelenia Góra .

W latach 30. doszło do komasacji powiatów na terenie rejencji: okręgi Kamienna Góra i Bolków złączono w powiat Kamienna Góra , Legnica i Jawor stały się powiatem legnickim ziemskim, powiaty ZłotoryjaChojnów i Świerzawa połączono w powiat Złotoryja , Szprotawę i Żagań w powiat Szprotawa , Zielona Góra i Kożuchów w powiat Zielona Góra .

W 1933 powiat Zielona Góra podzielono ponownie na okręgi Zielona Góra i Kożuchów , likwidując przy tym status miasta wydzielonego, przywrócono też powiat Jawor .

Na jesieni 1938 w skład rejencji włączono powiat Wschowa należący przedtem do Marchii Granicznej Poznań - Prusy Zachodnie .

Losy po 1945 roku

W 1945 rejencję legnicką prawie w całości przyłączono do Polski (poza powiatem Hoyerswerda i częścią okręgu Zgorzelca ), stała się częścią województwa wrocławskiego (w niewielkiej części poznańskiego – okręg Zielonej Góry ).

W latach 1975–1998 obszarowi rejencji odpowiadały w przybliżeniu województwa legnickie i jeleniogórskie wraz z południową częścią zielonogórskiego .

Obecnie większość jej terenów na terenie RP należy do Dolnego Śląska , mniejsza część do województwa lubuskiego .


Inne hasła zawierające informacje o "Rejencja legnicka":

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Bazylika mniejsza ...

Słupsk ...

Germanizacja ...

Wielkie Księstwo Poznańskie ...

Trzebież ...

Elżbieta Jagiellonka (1482-1517) ...

Ustrój polityczny Niemiec ...

Nadrenia Północna-Westfalia ...

Badenia-Wirtembergia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rejencja legnicka":

051. Wuppertal (plansza 22) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie