Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Próba Tollensa

Próba Tollensa

Model przestrzenny kationu diaminasrebra(I), [Ag(NH3)2]+

Próba Tollensa lub próba lustra srebrnego to reakcja chemiczna służąca do wykrywania aldehydów . Ketony dają negatywny wynik próby, z wyjątkiem ketoz , takich jak fruktoza . Podczas pozytywnej próby Tollensa powstaje srebro metaliczne , osadzające się w postaci lustrzanej powłoki na szklanej powierzchni naczynia reakcyjnego.

Przykładowa reakcja powstawania lustra srebrnego w obecności formaldehydu :

2[Ag(NH3)2]+ + HCHO + 3OH- → 2Ag↓ + HCOO- + 2H2O + 4NH3

Próba Tollensa jest prowadzona w lekko zasadowym środowisku, co powoduje przemianę (epimeryzację) fruktozy do glukozy i mannozy , które są aldozami , co powoduje, że metodą tą można wykrywać też cukry nie zawierające początkowo grup aldehydowych. Dlatego jednym z niewielu cukrów, które nie dają tej próby, jest sacharoza .

Do wykonania próby Tollensa wykorzystuje się odczynnik Tollensa, czyli roztwór zawierający jony diaminasrebra(I) [Ag(NH3)2]+. Odczynnik Tollensa otrzymuje się dodając wody amoniakalnej do roztworu azotanu(V) srebra .

2AgNO3 + 2NH3 + H2O → Ag2O↓ + 2NH4NO3

Powstający brunatny osad tlenku srebra rozpuszcza się w nadmiarze amoniaku.

Ag2O + 4NH3 + H2O → 2[Ag(NH3)2]+ + 2OH-

Powstaje jon kompleksowy diaminasrebra(I) ([Ag(NH3)2]+). Roztworu tego nie wolno przechowywać, ze względu na powstawanie tzw. srebra piorunującego o właściwościach wybuchowych .

Po wprowadzeniu do odczynnika Tollensa aldehydu odczynnik redukuje się do metalicznego srebra. Jeżeli reakcja przeprowadzana jest w czystej probówce (najlepiej odtłuszczonej wodorotlenkiem sodu ) na jej ściankach powstanie "lustro srebrowe". Jeżeli probówka będzie brudna wytrąci się czarny osad srebra.

Pozytywny wynik daje również reakcja z kwasem mrówkowym , który podobnie jak aldehydy, zawiera ugrupowanie -CHO i ma własności redukujące . Efekt jest jednak słabszy niż w przypadku reakcji z aldehydami. Anion mrówczanowy utlenia się w trakcie próby do anionu węglanowego :

2[Ag(NH3)2]+ + HCOO- + 2OH- → 2Ag↓ + HCO3- + H2O + 4NH3

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Próba Tollensa":

1986 ...

Kornel Ujejski ...

1806 ...

Archeologia ...

Herodot ...

Zdrada stanu ...

Almagest ...

Arystoteles ...

Stepan Bandera ...

Łaska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Próba Tollensa":

Aldehydy i ketony (plansza 11) utleniania do kwasów karboksylowych) Aldehydy bardzo łatwo ulegają utlenieniu do kwasów karboksylowych. Reakcje rozpoznawcze: Próba Tollensa (próba lustra srebrowego) Polega na działaniu na aldehyd amoniakalnym roztworem tlenku ...

Tworzywa sztuczne (plansza 12) ...

Tworzywa sztuczne (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie