Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne - przyrząd optyczny znoszący lub zmniejszający skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku , takiej jak nadwzroczność , krótkowzroczność , astygmatyzm (niezborność), czy starczowzroczność .

Spis treści

Historia

Nie wiadomo, kto i kiedy wynalazł okulary. Jedna z legend mówi, że wynalazcą jest angielski filozof Roger Bacon . O tym, że przez szkło widzi się lepiej, wiedziano już w starożytności . Liczne przekazy mówią, że rzymski cesarz Neron oglądał walki gladiatorów przez specjalnie wyszlifowany szmaragd [1].

Pierwsze przyrządy, które można by nazwać okularami pojawiły się już w X wieku u Arabów . W tym samym czasie Chińczycy poprawiali ostrość wzroku patrząc przez kryształy .

W Europie zaś okulary korekcyjne pojawiły się w XIV wieku . Były jednak bardzo niedokładne, aż do XVI wieku , kiedy Jan Kepler dokonał przełomowych odkryć w dziedzinie optyki . Natychmiast stały się symbolem mądrości i bogactwa ze względu na wygórowaną cenę. Początkowo składały się one z jednej soczewki. Beniamin Franklin skonstruował okulary dwuogniskowe.

W 1752 roku James Escott opatentował okulary przeciwsłoneczne . Pomysł ten nie był jednak nowy. Eskimosi od starożytności używali wydrążonych kości i drewna do ochrony przed ślepotą śnieżną [2]. Oprawki zmieniały się wraz z panującą modą (np. binokle ). Rozpowszechniły się wraz z modą lat 20. XX wieku. Przełomem konstrukcyjnym w produkcji okularów było wprowadzenie do użycia plastikowych soczewek. Stały się wówczas tańsze, bardziej trwałe, powszechnie dostępne.

Okulary obecnie

Największymi producentami i eksporterami okularów są Włochy , drugie miejsce zajmuje Hongkong . Obecnie okulary bywają często zastępowane soczewkami kontaktowymi (szacuje się, że nosi je ok. 150 mln osób)[3].

Przemysł związany z okularami

Obecnie na rynku działa wiele firm zajmujących się produkcją zarówno szkieł, jak i oprawek okularowych. Ich ceny wahają się od kilku złotych - od prostych - szerokodostępnych (w zasadzie w każdym większym sklepie czy dużych placach targowych) do niekiedy tysięcy złotych. Ich projektowaniem zajmują się także profesjonalni projektanci mody. W Polsce największe zakłady optyczne produkujące szkła okularowe znajdują się w Gdyni oraz Jeleniej Górze , na świecie do najbardziej znanych producentów należy Carl Zeiss i Hoya .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Okulary korekcyjne":

Sporty wodne ...

François Duvalier ...

Lagier ...

Minerał ...

Benjamin Franklin ...

Owca Dolly ...

Aldehyd 3-fosfoglicerynowy ...

Fenol ...

Kwas szczawiooctowy ...

Dzierlatka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Okulary korekcyjne":

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 5) ...

Wady i choroby oczu i uszu (plansza 12) ...

Jeden ogień, drugi woda (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie